GRY
 
 

Rak szyjki macicy: można się przed nim ustrzec!

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiada za ponad 90 proc. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy. Są sposoby, by rozpoznać, czy jesteś nim zakażona. I są sposoby, by się go ustrzec.

HPV to wirus, którym może zakazić się każdy, kto uprawia seks.
fot. Panthermedia

HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony, a ryzyko zakażenia nim jest naprawdę duże. To kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HPV (ok. 80 proc. kobiet zostaje zakażona przed ukończeniem 50. roku życia). Wirus może powodować raka szyjki macicy.
Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Nie ma niestety danych, ile osób może być zakażonych w Polsce.

Co to jest wirus HPV?

Jest ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), większość na szczęście niegroźnych – zakażenie nimi przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Jednak około 30 podtypów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Jak można się zakazić wirusem HPV?

Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. Wystarczy nawet jeden stosunek z osobą zakażoną. Do zakażenia może dojść nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. Wirus HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zakażają się wirusem HPV, przeciskając się przez kanał rodny. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też się rozwinąć po wielu latach od zakażenia.

Zobacz także: Brodawczak ludzki – zdjęcia

Jakie mogą być skutki zakażenia HPV?

Większość zakażeń wirusem HPV mija samoistnie w ciągu roku do dwóch lat, gdyż organizm jest w stanie sobie z nimi poradzić. Niestety, z niektórymi szczepami wirusa HPV nie jest tak łatwo. Jeśli przetrwają:
  • Wirusy HPV "niskiego ryzyka" powodują powstawanie brodawek, tzw. kłykcin kończystych, w okolicy narządów moczowo-płciowych. Nie mają właściwości nowotworowych. Wirusy HPV typ 6 i 11 są odpowiedzialne za około 90 pro
  • c. przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych.
     
  • Wirusy HPV "wysokiego ryzyka", wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.
Zarówno wirusy HPV wysokiego, jak i niskiego ryzyka mogą powodować nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego.

Jak rozpoznać zakażenie wirusem HPV?

  • Badanie cytologiczne (Test Pap) często pozwala na identyfikację zmian spowodowanych przez wirusy HPV we wczesnym i uleczalnym stadium. Cytologia jest bezbolesna i trwa dosłownie chwilę. Najlepiej wykonywać ją raz w roku, a trzeba koniecznie co najmniej raz na trzy lata.
  • Test molekularny. Badanie cytologiczne to nie jest specyficzne dla wirusów HPV, dlatego też wynik takiego testu nie może w jednoznaczny sposób świadczyć o istnieniu lub braku zakażenia. Dla kobiet po 30. roku życia odkryto niedawno test molekularny, który pozwala na identyfikację zakażenia wirusem HPV w sposób bardziej wiarygodny i w połączeniu z wynikami cytologii jest on szczególnie użyteczny przy potwierdzaniu, czy zauważone zmiany są spowodowane zakażeniem HPV.

Zobacz także: Fakty i mity na temat HPV

Leczenie zakażenia HPV

Na razie nie ma leków antywirusowych do leczenia zakażenia zakażenia wirusem HPV. Jest wiele sposobów leczenia objawowego zmian powodowanych przez wirusy HPV – brodawek narządów moczowo-płciowych, zmian przedrakowych i raka szyjki macicy.

Jak zapobiec zakażeniu HPV?

By zmniejszyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, można się zaszczepić się przeciw wirusowi HPV.
Szczepionkę podaje się w trzech dawkach: drugą należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. Szczepionka przepisywana jest na receptę przez lekarza rodzinnego lub pediatrę. Szczepionka przeciw HPV jest zalecana dziewczynkom, które nie rozpoczęły współżycia (od 12. roku życia), ale też i dorosłym kobietom, które są aktywne seksualnie, a nie są zakażone wirusem HPV. Receptę na szczepionkę wypisuje ginekolog. Nie jest refundowana – trzeba za nią zapłacić.
Zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusami HPV można również, ograniczając liczbę partnerów seksualnych. Prawidłowe używanie prezerwatyw również redukuje ryzyko zakażenia wirusami HPV. Jednakże całkowite zabezpieczenie za pomocą prezerwatyw nie zostało jeszcze dokładnie określone.

Czytaj też: Czy warto szczepić przecie HPV?

Zakażenie wirusem HPV a ciąża

Zmiany wywołane wirusem HPV mogą utrudnić zajście w ciążę, gdyż w wyniku infekcji rozwijają się duże brodawki albo rak szyjki macicy. Naukowcy uważają, że u kobiet zakażonych HPV częściej dochodzi do poronień na wczesnym etapie ciąży. Dlatego zanim zajdziesz w ciążę, warto wykonać badania na obecność wirusa HPV, ale też innych infekcji układu moczowo-płciowego, by leczenie zacząć przed ciążą, a nie w jej trakcie (stosowane preparaty mogą być szkodliwe dla dziecka ).
Jeśli jesteś w ciąży i jednocześnie jesteś nosicielką wirusa HPV albo kiedykolwiek miałaś kłykciny kończyste powiedz o tym ginekologowi. Prawdopodobnie zadecyduje o porodzie przez cesarskie cięcie, gdyż przejście dziecka przez kanał rodny może oznaczać jego zakażenie wirusem HPV, co dla takiego maleństwa jest niebezpieczne (grożą mu różne powikłania, np. brodawczak krtani).

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj