Dziecko buja się na huśtawce
fot. AdobeStock

Jak rozwija się mózg dziecka, które często się huśta? Wiedziałaś o tym?

Miłe kołysanie się na huśtawce to nie tylko zabawa, lecz także bardzo ważna czynność, która wspiera rozwój mózgu malucha. To ważne, by twoje dziecko robiło to jak najczęściej!
Milena Oszczepalińska
Dziecko buja się na huśtawce
fot. AdobeStock
Dzieci uwielbiają się huśtać. Nic dziwnego, można wtedy spokojnie patrzeć sobie w niebo i relaksować się przyjemnym kołysaniem. Można też nieco zaszaleć i prosić mamę lub tatę, by bujała mocniej i mocniej, wasze dzieci też mają wtedy największą radochę? Podpowiadamy, dlaczego tak dobrze jest, gdy dziecko lubi korzystać z huśtawek na placach zabaw i jak wspierać rozwój również w domu.

Dlaczego warto huśtać dzieci?

Zauważyłyście, że często to właśnie huśtawki na placach zabaw są jedynymi urządzeniami, które są stale oblegane przez maluchy? I bardzo dobrze! Bo ten ruch kołysania się w przód i w tył jest im niezwykle potrzebny do prawidłowego rozwoju. Chociaż może nam, rodzicom, czasami wydaje się, że długie huśtanie się jest takie nudne i już byśmy chcieli, żeby maluchy w końcu poszły na inne urządzenia, nie zabraniajmy im korzystania z huśtawek do woli.

Po pierwsze wszelkie bujanie i kołysanie daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Przecież będąc ciąży, ruszałyście się, a wraz z wami wasze maluchy. I dobrze to pamiętają. Po drugie huśtanie się stymuluje układ przedsionkowy mózgu dziecka. Ta stymulacja powoduje z kolei to, że maluch:
 • szybciej rośnie;
 • jest mniej płaczliwy;
 • jest spokojniejszy;
 • szybciej nabiera nowych umiejętności;
 • potrafi być bardziej skoncentrowany, co w przyszłości zaowocuje lepszymi wynikami w szkole.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Huśtawka w domu – idealny sposób na nudę

Ponieważ dzieci tak bardzo lubią się huśtać, a w dodatku huśtanie się wyjątkowo pozytywnie wpływa na ich mózgi, posiadanie tej zabawki w domu jest świetnym pomysłem. Często kupujemy bujaczki dla niemowląt, ale w kilkulatków nie zawsze można zobaczyć huśtawkę. A to jedna z najlepszych inwestycji, jaką możemy zrobić.
  [content:2_1173,0_20348,0_25383,8_716:ECVideo]
Na rynku dostępne są różne huśtawki domowe przymocowywane do sufitu, najpopularniejsze to te plastikowe i drewniane. Oba rodzaje doskonale spełniają swoje zadania, o ile tylko posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Jeśli twój maluch nie ma jeszcze takiej huśtawki domowej albo jesteś właśnie w trakcie urządzania jego pokoju, postaraj się znaleźć przestrzeń na tę zabawkę.

Dlaczego uważamy, że każde dziecko powinno mieć huśtawkę w swoim pokoju?

Ponieważ:
 • to doskonała zabawa,
 • to prawidłowa stymulacja mózgu,
 • to inwestycja w rozwój dziecka,
 • to zadbanie o to, by dobrze radziło sobie w przyszłości w szkole, w pracy,
 • nie zawsze pogoda za oknem pozwala na huśtanie się na placu zabaw,
 • huśtając się, dziecko jest spokojne, nie biega po całym domu, a my możemy mieć chwilę spokoju :)

Czy was też przekonują te argumenty?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy