GIF wycofał syrop dla dzieci
fot. Adobe Stock

Popularny syrop przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci wycofany z aptek

Co robisz, kiedy dziecko ma gorączkę? Albo coś je boli? Zapewne sięgasz po środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w syropie. Sprawdź jednak, czy nie jest to właśnie wycofany z obrotu popularny syrop.
Karolina Stępniewska
GIF wycofał syrop dla dzieci
fot. Adobe Stock
Główny Inspektorat Farmaceutyczny czuwa nad jakością leków dopuszczonych do sprzedaży w naszych aptekach. Jeśli jakiś środek budzi zastrzeżenia, jest dokładnie badany, a w razie potwierdzenia wątpliwości lub nieprawidłowego składu – wycofywany z obrotu. Często jest to tylko jedna seria, czasami jednak całkowity zakaz sprzedaży danego produktu.

Wycofany syrop dla dzieci

Niedawno informowaliśmy was w mamotoja.pl o wprowadzonym właśnie zakazie sprzedaży popularnych syropów przeciwkaszlowych dla dzieci. 10 września GIF wydał natomiast decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii kolejnego syropu — tym razem jest to popularny środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy — Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ibufen FORTE dla dzieci: wycofana seria

W decyzji czytamy: "Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym (ibuprofenum), 200 mg/5 ml, zawiesina doustna
  • numer serii: 031118, termin ważności: 11.2020
  • podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. z siedzibą w Sieradzu (poprzednio: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.)".

GIF decyzja o wycofaniu Ibufen truskawkowy dla dzieci

Wytwórca leku zgłosił do GIF, że ta seria syropu ma nieprawidłową zawartość ibuprofenu, dlatego inspektorat zdecydował się na wycofanie jej z obrotu. Sprawdź, czy nie masz jej w domu, a jeśli tak – oddaj do apteki. Pozostałe serie są bezpieczne i nadal możesz je podawać dziecku.
  [content:0_22116,0_19655,0_24612:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy