Ibuprofen a bezpłodność
fot. Fotolia

Ten lek może powodować... bezpłodność! Czy masz go w apteczce?

Zdaniem badaczy preparat ten może mieć wpływ na spadek jakości nasienia, przyczyniać się do dysfunkcji jąder, zaburzeń hormonalnych oraz problemów z męską płodnością.
Dominika Bielas
Ibuprofen a bezpłodność
fot. Fotolia
Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze wywołało spore poruszenie. Okazało się bowiem, że zawarty w wielu środkach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym ibuprofen może mieć negatywny wpływ na męskie jądra i plemniki, a nawet powodować bezpłodność.

W zaledwie 2 tygodnie

Zespół pod kierunkiem Davida Møbjerga Kristensena sprawdził, jak działa ibuprofen na grupie 31 mężczyzn. Ochotnicy w wieku 18-35 lat zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszej z nich podawano 600 mg ibuprofenu dziennie (odpowiednik ok. 3 tabletek), a reszta otrzymała placebo. Obserwacje miały trwać 6 tygodni, ale już po 14 dniach badacze zaobserwowali niepokojące zmiany. W grupie mężczyzn przyjmującej ibuprofen naukowcy zauważyli takie objawy jak zaburzenia pracy jąder oraz wzrost produkcji lutropiny prowadzącej do nieprawidłowości w tworzeniu testosteronu, co może prowadzić do problemów z płodnością.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Czy jest się czego bać?

Okazało się, że w przypadku osób cierpiących na hipergonadyzm, czyli defekt jąder powodujący nieprawidłową pracę hormonów zaobserwowano spadek libido, spadek wytrzymałości i masy mięśniowej, a nawet objawy depresji. To szczególnie ważne odkrycie biorąc pod uwagę, że ibuprofen jest jednym z najczęściej stosowanych związków farmaceutycznych na świecie. Niektórzy specjaliści jednak są sceptycznie nastawieni do wyników badań opublikowanych na łamach prestiżowego "Proceedings of the National Academy of Sciences". Uczestnicy badania brali regularnie 3 tabletki dziennie, a rzadko się zdarza, by ktoś tak regularnie zażywał leki przeciwbólowe. Nie zmienia to faktu, że według danych WHO aż 25 proc. par dotkniętych jest niepłodnością, a wygląda na to, że ibuprofen w określonych sytuacjach także może się do tego przyczyniać. 

Jak często stosujecie leki z ibuprofenem? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: radiozet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy