GRY
 
 

Idziemy z dzieckiem do lekarza

W ciąży co miesiąc chodziłaś do ginekologa na badania kontrolne. Teraz, kiedy dziecko jest już na świecie, również powinnaś odwiedzać lekarza, tym razem jednak pediatrę. Sprawdzi, czy malec prawidłowo się rozwija.

dziecko i lekarz
fot. fotolia.com
Po raz pierwszy dziecko jest badane jeszcze w szpitalu, zaraz po narodzinach. Pediatra neonatolog waży go, mierzy i ocenia według skali Apgar. Sprawdza również drożność układu pokarmowego, ruchomość stawów biodrowych. W drugiej dobie życia przychodzi czas na badanie przesiewowe krwi, które wykrywa wrodzone choroby (niedoczynność tarczycy, fenyloketonurię, mukowiscydozę) i na badanie słuchu. W szpitalu malec jest też po raz pierwszy szczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i gruźlicy. Następne wizyty odbędą się już w przychodni.

Kiedy zabrać maluszka do poradni D po raz pierwszy?
Powinnaś się tam wybrać, gdy będzie miał sześć tygodni (wcześniej jednak zadzwoń, by umówić się na wizytę). Idąc do przychodni, zabierz koniecznie książeczkę zdrowia, którą dostałaś w szpitalu.

Jak wygląda badanie?
Pediatra porozmawia z tobą o tym, czy nie masz problemów z karmieniem, czy maluch ulewa, wymiotuje. A potem:
1. Zważy dziecko. W pierwszym kwartale życia niemowlę przybiera na wadze więcej niż w kolejnych – zwykle około 800–1000 g miesięcznie.
2. Oceni, jak rośnie. Maluch może być mierzony na pierwszej wizycie u pediatry, jeżeli miał wcześniej zbadane stawy biodrowe i są one prawidłowe. Dane dotyczące wagi i wzrostu dziecka pediatra naniesie na tzw. siatki centylowe. Na ich podstawie oceni rozwój malucha.
3. Zmierzy obwód główki, sprawdzi twardość kości czaszki i wielkość ciemiączek.
4. osłucha serce oraz płuca – to badanie wykonywane jest tradycyjnymi słuchawkami lekarskimi. Zbada też brzuszek dziecka.
5. Sprawdzi odruchy noworodkowe, aby upewnić się, czy są prawidłowe i symetryczne.
6. Obejrzy skórę, zwłaszcza jej zabarwienie, bo może ono świadczyć o przedłużającej się żółtaczce. Skontroluje także, czy pępek goi się prawidłowo po odpadnięciu pępowiny.
7. Upewni się, czy malec widzi, słyszy, używając do tego np. grzechotki.Jeśli nie stwierdzi żadnej nieprawidłowości, badanie prawdopodobnie połączy ze szczepieniem.

Jak często powinnam chodzić na wizyty kontrolne?
Podczas pierwszej wizyty pediatra ustala daty kolejnych badań. Wizyty są wyznaczane najczęściej co sześć tygodni. Kiedyś przychodnia rejonowa przysyłała zawiadomienia o terminach szczepień i wizyt kontrolnych – teraz musisz pilnować tego sama. Jeśli boisz się, że o nich zapomnisz – rób notatki. Kartki z nimi przechowuj w książeczce zdrowia – będziesz mieć pewność, że ich nie zgubisz.

Czy rozwój malucha powinien kontrolować tylko pediatra?
Nie tylko. Każde niemowlę powinno mieć zbadane stawy biodrowe pomiędzy 6–8. tygodniem życia przez ortopedę. Najlepiej, gdyby w tym czasie zostało także wykonane badanie usg. Im wcześniej ortopeda skontroluje stan bioderek, tym wcześniej zostaną wykryte ewentualne nieprawidłowości, czyli dysplazja stawów biodrowych, i tym lepsze wyniki przyniesie leczenie.
Niektóre dzieci wymagają również konsultacji neurologicznej, ale o tym decyduje opiekujący się dzieckiem lekarz pediatra. Skieruje cię do specjalisty, jeśli uzna to za konieczne. Regularne wizyty u neurologa oraz badania okulistyczne są konieczne tylko w wypadku maluchów urodzonych przedwcześnie.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.
Doładuj
Przeładuj