GRY
 
 

Relacja z III Konferencji Bliskości

Prawie 20 godzin wykładów, paneli i dyskusji – pod takim znakiem upłynęły dwa dni w ramach III Konferencji Bliskości. Przeczytaj relację z tego wydarzenia.

mama i dziecko, potrzeba bliskości
fot. fotolia
Konferencja bliskości to największe wydarzenie w kraju poświęcone wspieraniu dobrej więzi między rodzicem a dzieckiem. Wydarzenie zaczęło się w sobotę, 28 listopada i zakończyło w niedzielę wieczorem.

I dzień konferencji - ciekawe prelekcje

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Marcina Perfuńskiego, autora bloga supertata.tv, na temat ojcowskiej bliskości. Przedstawił kilka blogów prowadzonych przez ojców, wskazując na ważność przekazywanych przez nich treści. Ciekawą kwestią poruszaną przez blogera była odmienność kobiet i mężczyzn w rozumieniu i traktowaniu rodzicielstwa.

Równie interesującą prelekcję przedstawiła Alicja Kost, współzałożycielka bloga mataja.pl. Jej założeniem była odpowiedź na pytanie, jak merytorycznie rozmawiać o rodzicielstwie bliskości. Jako doktor nauk medycznych szczególną uwagę zwraca na źródła i jakość badań naukowych. To na nich opiera swoje argumenty w codziennej pracy, promując świadome i empatyczne rodzicielstwo.
Ważne zagadnienia poruszył Tomasz Chodkowski z firmy Medela. W swoim wystąpieniu wyjaśnił, jak domagać się poszanowania prawa ochrony karmienia naturalnego. Ten temat pojawił się również wśród pytań od uczestników, którym poświęcony był panel dyskusyjny moderowany przez Agatę Aleksandrowicz (Mamania, Hafija.pl).

Kolejną część konferencji stanowiła dyskusja o Porozumieniu bez Przemocy (NVC) w kontekście rodzicielstwa bliskości, na której spotkały się: psycholog Agnieszka Stein (agnieszkastein.pl), pedagog i trener rozwoju osobistego – Monika Szczepanik (swiatzyrafy.pl), edukator i trener komunikacji opartej na współpracy – Marta Sikorska (meandmybu.com). Panel poprowadziła dziennikarka Małgorzata Stańczyk.

Agnieszka Stein wystąpiła również w indywidualnym wykładzie, dotyczącym empatii, jako biologicznie uwarunkowanym narzędziu do budowania relacji społecznych i niezbędnym elemencie wielu procesów rozwojowych. Z autorką książek „Dziecko z bliska”, czy „Potrzebna cała wioska” można było porozmawiać również przy stoisku wydawnictwa Mamania, organizatora konferencji.
Ostatnim gościem tego dnia był znany i ceniony hiszpański pediatra oraz działacz na rzecz ochrony i promocji karmienia naturalnego, Carlos González. Udowadniał on, dlaczego nie powinniśmy zmuszać dzieci do jedzenia i wyjaśniał, jak rozszerzać dietę niemowlęcia bez podawania papek. Konferencję zakończyła ceremonia wręczenia Lauru Rodzicielstwa Bliskości.
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 1. Bądź blisko dziecka [WIDEO]
Rodzicielstwo bliskości to sposób wychowania dzieci oparty na budowaniu silnej więzi emocjonalnej rodziców z maluchem, czułej opiece i stawianiu mądrych granic. Podstawą RB jest 7 filarów. Psycholożka Agnieszka Stein mówi, co oznacza 1. z nich: Bądź blisko dziecka.

II dzień konferencji - wystąpienia liderów bliskości

Drugi dzień rozpoczął się od wystąpienia liderów bliskości: Emilii Jaworskiej, Julity Hypki i Marianny Szymarek. Prelegentki podzieliły się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat tego, jak prowadzić placówki wsparcia dla rodziców, realizować inicjatywy i pozyskiwać na nie środki w swoich lokalnych środowiskach oraz z jaką pracą wiąże się wydanie książek o tematyce okołoporodowej. Było dużo praktycznych wskazówek, szczerych wypowiedzi i inspiracji do realizacji własnych pomysłów.
Punktem kulminacyjnym było spotkanie z dr Lawrence J. Cohenem, autorem książek „Rodzicielstwo przez zabawę”, „Siłowanki”, „Nie strach się bać”. Zaproszony gość ciepło i otwarcie nawiązywał więź z uczestnikami i zdążył odpowiedzieć na wiele pytań.

Warto wspomnieć także o wystąpieniu Aleksandry Charęzińskiej, która opowiadała o tym, jak rodzicielstwo bliskości wspiera integrację sensoryczną dziecka. Drugi dzień konferencji zakończył wykład Agnieszki Stein na temat budowania empatii w bliskości oraz spotkanie blogosfery.
Doładuj
Przeładuj