GRY
 
 

Ile tak naprawdę czasu potrzebuje kobieta, by dojść do siebie po porodzie?

Nowe badania dowodzą, że sześć tygodni to absolutna fantazja!

fot. Fotolia
Powszechnie przyjęło się, że połóg trwa 6 tygodni i po tym czasie, kobieta powinna zacząć funkcjonować „normalnie”. Ewentualne szwy powinny się zagoić, wyczerpanie porodem zniknąć, a mama powinna zająć się pełnoetatowo dzieckiem, lub dziećmi, domem, gotowaniem, praniem itp. Tak jest zazwyczaj w dobrych bajkach.

Czytaj: Co może Cię zaskoczyć w szpitalu po porodzie?

O tym jednak, ile tak naprawdę potrzeba czasu, by kobieta powróciła do pełni sił i sprawności, wie tylko ona sama. Na szczęście są naukowcy, którzy wiedzą, że pewne rzeczy nie są tak proste, jak wszyscy by chcieli. Dr Julie Wray, naukowiec na Uniwersytecie Salford w Anglii, przeprowadziła wywiad wśród kobiet na różnych etapach życia poporodowego. Odkryła, że standard sześciotygodniowego okresu rekonwalescencji jest „kompletną fantazją”, a tak naprawdę większość kobiet potrzebuje aż roku, aby odzyskać siły po porodzie.

I nie chodzi tu tylko o fizyczną kondycję, co jest oczywiście bardzo potrzebne, ale chodzi głównie o psychiczną, nawet ważniejszą. Wiele kobiet czuje presję, aby wrócić do normalności jak najszybciej po porodzie i jak najszybciej także wrócić do pracy.

Czytaj: Zaraz rodzisz? Zobacz co radzą inne mamy na pierwsze tygodnie po porodzie

„Z badań wynika, że potrzebna jest bardziej realistyczna pomoc kobietom w opiece poporodowej” twierdzi dr Wray. „Kobiety czują, że powrót do pełni sił trwa znacznie dłużej niż sześć tygodni i aby odzyskać je jak najszybciej, powinny one otrzymywać pomoc przez minimum osiem tygodni po urodzeniu dziecka.”

Każda kobieta potrzebuje więcej lub mniej czasu na odzyskanie po porodzie siły i kondycji psychicznej. Lekarze powinni brać to pod uwagę i założyć, że niektórym mamom, potrzeba na to zdecydowanie więcej czasu. Dlatego też okres rekonwalescencji, powinien być wydłużonym nawet do 12 m-cy.

Naprawdę warto, by kobieta zadbała o siebie po porodzie. Nie ulegajcie presji, by jak najszybciej stanąć na nogach i zająć się całym domem!

A Wy pamiętacie, ile potrzebowaliście czasu, by dojść do siebie po porodzie?

Czytaj także: Mama w połogu - przewodnik

źródło: redtri.com
 
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu