ile dziecko może zjeść wielkanocnych jaj
fot. Adobe Stock

Dziecko może zjeść tylko jedno jajo wielkanocne!?

Ile czekoladowych jaj może zjeść dziecko na Wielkanoc? Są tacy, którzy mówią, że nie więcej niż jedno. Przesadzają?
Agnieszka Majchrzak
ile dziecko może zjeść wielkanocnych jaj
fot. Adobe Stock


Zbieranie w domu i w ogrodzie czekoladowych jaj przez maluchy to wspaniały zwyczaj Niedzieli Wielkanocnej. Przywędrował do Polski z Francji i Szwajcarii ale wraz z nim trwoga, że nasze maluchy wcinają tego dnia niezliczone ilości kalorii. Czy można w Wielkanoc odpuścić i pozwolić dziecku jeść czekoladowe jajka bez ograniczeń?

Co zrobić z jajkami?

Zanim dzieci zasiądą z wami do stołu w Niedzielę Wielkanocną, wyruszą na poszukiwania jajek, ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego. To fantastyczna zabawa, maluchy prześcigają się, kto z nich znajdzie więcej, bardziej okazałych i kolorowych. Z dumą pokazują wszystkim w rodzinie swoją kolekcję. No tak, tylko co potem z nią począć? Zjeść?
Redakcja poleca: Szablon zająca wielkanocnego i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie wielkanocny zając - szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

Nie więcej niż jedno!

Dietetycy mówią, że najlepiej nie więcej niż jedno. Tymczasem, jak pokazują badania, w czasie świąt wielkanocnych dzieci zjadają nawet do 8 czekoladowych jaj i zajączków. To tysiące pustych kalorii. Stanowczo za dużo i nie zdrowo - alarmują lekarze.

Irlandcy eksperci od żywienia są zdania, że rodzice powinni pozwolić dziecku na zjedzenie nie więcej niż jednego czekoladowego jajka.- Problem polega na tym, że wiele dzieci spodziewa się nie tylko jednego wielkanocnego jajka, ale znacznie większej ich liczby. Dzieci mogą oczekiwać, że otrzymają około ośmiu jaj w Wielkanoc - powiedziała dietetyczka Joana da Silva z Safefood w Irlandii.A to odpowiada to 8 tys. kalorii.

23 łyżeczki cukru w jajku

Przeciętne jajko czekoladowe zawiera 23 łyżeczki cukru, co stanowi prawie czterokrotność zalecanej dziennej dawki - wyliczają dietetycy. Safefood oszacuje, że aż pięć milionów czekoladowych jaj zostanie zjedzonych w weekend wielkanocny.

- Chcemy, aby dzieci czerpały radość z Wielkanocy i zdajemy sobie sprawę, że o tej porze roku wielkanocne jajka są bardzo ważną częścią tradycji. Ale jednocześnie obawiamy się ogromnych rozmiarów niektórych jaj w supermarketach - dodała ekspertka.

Wielkanoc jest dla niektórych czasem religijnej refleksji, ale dla innych jest również okazją do radowania się słodkościami dostępnymi tylko o tej porze roku. No i mamy problem. Strażnicy zdrowia namawiają rodziców do ograniczenia spożycia czekolady przez dzieci w okresie świątecznym. Ale jak to wytłumaczyć maluchowi, że nie może zjeść więcej jajeczek od wielkanocnego zająca? Co z radością świętowania? A może kupować inne prezenty zamiast czekolady?

Napiszcie w komentarzach, czy pozwalacie w święta na jedzenie słodkości do woli, czy jednak wprowadzacie ograniczenia.

Źródło: irishmirror.ie, irishpost.com
  [content:0_1655,0_12394,0_2434,0_4962:CMNews]

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy