Ile dać na Chrzest?
fot. Adobe Stock

Ile wypada dać na chrzciny w 2021 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości

Niełatwo zdecydować, ile pieniędzy włożyć do koperty i dać w prezencie na chrzciny. Wiele zależy od tego, czy jesteś rodzicem chrzestnym, najbliższą rodziną czy tylko zwykłym gościem, znajomym rodziców dziecka.
Weronika Zagojska
Ile dać na Chrzest?
fot. Adobe Stock
Kiedy dostajesz zaproszenie na chrzciny w rodzinie lub do znajomych, zaczynasz się zastanawiać, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent i czy wypada dać gotówkę. Goście najczęściej wybierają prezent na chrzciny w formie koperty z pieniędzmi, bo to praktyczne i wygodne. Zresztą chyba każdy z nas, bez udawania i zbędnej kokieterii, wolałby dostać gotówkę i przeznaczyć ją na najpotrzebniejsze rzeczy. Zwłaszcza że przy małym dziecku wydatków jest sporo.

Ile na chrzciny daje chrzestny, ile się daje od dziadków?

Nie ma żadnego cennika, którego trzeba się sztywno trzymać. Jeśli ktoś może i chce podarować dużą kwotę (lub bardzo drogi prezent na chrzciny) – to jego wola. O ile nie wywoła tym zakłopotania u rodziców dziecka. Możliwe, że będą chcieli się później zrewanżować, ale nie będzie ich na to stać. Warto to mieć na uwadze i nie przesadzać z hojnością.

W prezencie na chrzciny najczęściej daje się kopertę, do której wkłada się ok. 300 zł. Zdarza się, że jest to kwota w przedziale 300-500 zł (500 zł to również średnia kwota, jaką deklaruje najbliższa rodzina, gdy pada pytanie, ile pieniędzy na komunię zamierza przeznaczyć dla dziecka).

Zdarza się, że rodzice chrzestni, jeśli ich na to stać, dają więcej – nawet w przedziale 500-1000 zł. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. 
W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku, dobrym pomysłem jest lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie na nią pieniędzy dla dziecka. Mogą ją też otworzyć rodzice chrzestni lub dziadkowie i wpłacić na lokatę swój pieniężny podarunek (warto to jednak uzgodnić z rodzicami malucha).

Ile się daje na chrzciny jako gość?

Pozostali goście – dalsza rodzina i znajomi, dają na chrzest zwyczajowo ok. 100-200 zł. Do koperty z pieniędzmi najlepiej dołączyć kartkę z życzeniami na chrzest, które są napisane przez nas i od serca, o czym nie wszyscy pamiętają.

Skąd wiadomo, że nie dajemy na chrzest ani za dużo, ani za mało?

Jak ustalić kwotę odpowiednią do okazji? Jak nie dać zbyt dużo na chrzciny, aby rodzice dziecka nie czuli się skrępowani? I zbyt mało, by nie urazić zapraszających? Zwyczajowo uważa się, że gotówka nie powinna przekraczać kwoty, którą płaci się za tzw. talerzyk. Czyli powinna pokryć koszt przyjęcia jednego gościa. Nie ma tu znaczenia, czy uroczystość odbywa się w restauracji, czy w domu, bo i tu, i tu płacimy za przygotowane potrawy i napoje czy alkohol.

Jeśli chrzestnych lub bliskiej rodziny nie stać na podarowanie kwoty ok. 300 zł, można kupić prezent za mniejszą sumę. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować pomysł z rodzicami. To najpraktyczniejszy sposób. Być może nie potrzebują kolejnej maty edukacyjnej dla dziecka, pościeli ani chodzika. 

Zobacz też: Jak zorganizować chrzciny krok po kroku?

Czy dać coś jeszcze na pamiątkę oprócz pieniędzy?

Rodzice chrzestni i bliska rodzina najczęściej dają w prezencie jakiś pamiątkowy drobiazg. Jeśli są religijni, to jest to doskonała okazja na podarowanie dewocjonaliów. Może to być np.:
 • piękne wydanie Biblii lub ilustrowana Biblia dla dzieci,
 • zdobiony różaniec,
 • ozdobna świece,
 • łańcuszek lub medalik
 • pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami.

Świeckie prezenty na chrzciny, które mogą być dodatkiem do gotówki

Inne prezenty, które najczęściej dają goście na chrzciny, to np:
 • zestaw do zrobienia odcisku stópki dziecka,
 • grawerowana posrebrzana grzechotka,
 • posrebrzane pudełeczko na pierwszy ząbek, pierwszy pukiel włosów itp.,
 • pięknie zdobione lub oprawione albumy na zdjęcia,
 • pamiątkowe księgi dzieci lub księgi chrztu,
 • zestaw ozdobnych ramek na zdjęcia (najlepiej skonsultować taki zakup),
 • wyszywane zestawy pościeli, kocyków, kołderek, narzutek,
 • bardzo eleganckie zestawy ubranek dla dziecka.

Czy wypada zrzucać się na prezent na chrzciny?

Dobrym sposobem na podarowanie większego, przydatnego prezentu na chrzciny jest także zwołanie kilku rodzin, znajomych i zrzutka. Tak robią np. młodzi ludzie, studenci czy właśnie osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie dużej kwoty. To bardzo praktyczny pomysł.

Dobrą, choć nie przez wszystkich akceptowaną praktyką, jest jasne określenie oczekiwań co do prezentu przez rodziców, np. w zaproszeniu na chrzest. Można napisać np.: „Prosimy nie kupujcie Ani kwiatków ani prezentów, zbieramy na jej pierwszą rodzinną wycieczkę zagraniczną, każda kwota się przyda" albo „Prosimy o prezenty nieprzekraczające 100 zł". Można też stworzyć listę potrzebnych prezentów od małych do większych, z której goście mogą sobie wybrać to, co im odpowiada. Można też po prostu zapraszając gości, napomknąć, co byłoby najpotrzebniejsze lub prosić, by nie przesadzali, jeśli chodzi o prezenty.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 154 głosy

Zobacz także

Popularne tematy