ile dać na chrzciny
fot. Fotolia

Ile wypada dać w prezencie na chrzciny?

Niełatwo zdecydować, ile pieniędzy włożyć w kopertę i dać w prezencie na chrzciny. Wiele zależy od tego, czy jesteś rodzicem chrzestnym, najbliższą rodziną czy tylko znajomym rodziców dziecka.
Weronika Zagojska
ile dać na chrzciny
fot. Fotolia
Kiedy zostajesz zaproszona na chrzciny w rodzinie lub do znajomych, zaczynasz się zastanawiać, ile wydać na prezent i czy powinnaś dać gotówkę. Najczęściej goście wybierają prezent na chrzciny w formie koperty z pieniędzmi, bo to praktyczne i wygodne. Zresztą chyba każdy z nas, bez udawania i zbędnej kokieterii, wolałby dostać gotówkę i przeznaczyć ją na najpotrzebniejsze rzeczy. Zwłaszcza że przy małym dziecku wydatków jest sporo.

Ile pieniędzy dać na chrzciny?

W prezencie na chrzciny najczęściej daje się kopertę, do której najlepiej włożyć ok. 300 zł. Zdarza się, że jest to kwota w przedziale 300-500 zł. Pamiętaj jednak, że 500 zł to również średnia kwota, jaką deklaruje najbliższa rodzina, gdy pada pytanie, ile pieniędzy na komunię zamierza przeznaczyć dla dziecka. Tak dużo gotówki dostaje też często para młoda z okazji ślubu, warto więc zachować zdrowy rozsądek i umiar.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Czy pieniądze na chrzciny mogą urazić rodziców dziecka?

Oczywiście nie ma żadnego cennika, którego trzeba się sztywno trzymać, i jeśli ktoś może i chce podarować dużą kwotę lub bardzo drogi prezent na chrzciny – jego wola. O ile nie wywoła tym zakłopotania u rodziców dziecka. Możliwe, że będą chcieli się zrewanżować, ale nie będzie ich na to stać. Warto to mieć na uwadze i nie przesadzać z hojnością.
W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku, dobrym pomysłem jest lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie tam pieniędzy dla dziecka. Ale mogą ją też otworzyć rodzice chrzestni lub dziadkowie i wpłacić na lokatę swój pieniężny podarunek.
e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Skąd wiadomo, że nie dajemy na chrzest ani za dużo, ani za mało?

Jak ustalić kwotę odpowiednią do okazji? Jak nie dać zbyt dużo na chrzciny, aby rodzice dziecka nie czuli się skrępowani? I zbyt mało, by nie urazić zapraszających? Zwyczajowo uważa się, że gotówka nie powinna przekraczać kwoty, którą płaci się za tzw. talerzyk. Czyli powinna pokryć koszt przyjęcia jednego gościa. Nie ma tu znaczenia, czy uroczystość odbywa się w restauracji, czy w domu, bo i tu, i tu płacimy za przygotowane potrawy i napoje czy alkohol.

Jeśli chrzestnych lub bliskiej rodziny nie stać na podarowanie kwoty ok. 300 zł, można kupić prezent za mniejszą sumę. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować pomysł z rodzicami. To najpraktyczniejszy sposób. Być może nie potrzebują kolejnej maty edukacyjnej dla dziecka, pościeli ani chodzika.

Zobacz też: Jak zorganizować chrzciny krok po kroku?

Pieniądze jako prezent na chrzciny: czy dać coś jeszcze na pamiątkę?

Rodzice chrzestni i bliska rodzina najczęściej dają w prezencie jakiś pamiątkowy drobiazg. Jeśli są religijni, to jest to doskonała okazja na podarowanie dewocjonaliów. Może to być np.:
 • piękne wydanie Biblii lub ilustrowana Biblia dla dzieci,
 • zdobiony różaniec,
 • ozdobna świece,
 • łańcuszek lub medalik
 • pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami.

Świeckie prezenty na chrzciny, które mogą być dodatkiem do gotówki

Inne prezenty, które najczęściej dają goście na chrzciny, to np:
 • zestaw do zrobienia odcisku stópki dziecka,
 • grawerowana posrebrzana grzechotka,
 • posrebrzane pudełeczko na pierwszy ząbek, pierwszy pukiel włosów itp.,
 • pięknie zdobione lub oprawione albumy na zdjęcia,
 • pamiątkowe księgi dzieci lub księgi chrztu,
 • zestaw ozdobnych ramek na zdjęcia (najlepiej skonsultować taki zakup),
 • wyszywane zestawy pościeli, kocyków, kołderek, narzutek,
 • bardzo eleganckie zestawy ubranek dla dziecka.
 
Kto może dać mniej pieniędzy na chrzciny?
Pozostali goście – dalsza rodzina i znajomi, dają w kopercie zwyczajowo ok. 100-200 zł. Do koperty najlepiej dołączyć kartkę z życzeniami, które są napisane przez nas i od serca, o czym nie wszyscy pamiętają. Tutaj znajdziesz wyjątkowe życzenia dla dziecka z okazji chrztu.

Czy wypada zrzucać się na prezent na chrzciny?

Dobrym sposobem na podarowanie większego, przydatnego prezentu na chrzciny jest także zwołanie kilku rodzin, znajomych i zrzutka. Tak robią np. młodzi ludzie, studenci czy właśnie osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie dużej kwoty. To bardzo praktyczny pomysł.

Dobrą, choć nie przez wszystkich akceptowaną praktyką, jest jasne określenie oczekiwań co do prezentu przez rodziców, np. w zaproszeniu na chrzest. Można napisać np.: „Prosimy nie kupujcie Ani kwiatków ani prezentów, zbieramy na jej pierwszą rodzinną wycieczkę zagraniczną, każda kwota się przyda" albo „Prosimy o prezenty nieprzekraczające 100 zł". Można też stworzyć listę potrzebnych prezentów od małych do większych, z której goście mogą sobie wybrać to, co im odpowiada. Można też po prostu zapraszając gości, napomknąć, co byłoby najpotrzebniejsze lub prosić, by nie przesadzali, jeśli chodzi o prezenty.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 141 głosy

Zobacz także

Popularne tematy