chrzest ksiądz czyni znak krzyża na czole dziecka
fot. Fotolia

Ile wypada dać w prezencie na chrzciny?

Ile pieniędzy powinniśmy włożyć w kopertę jeśli wybieramy się na chrzest dziecka? Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy rodzicami chrzestnymi, najbliższą rodziną, czy tylko znajomymi.
Weronika Zagojska
chrzest ksiądz czyni znak krzyża na czole dziecka
fot. Fotolia
Kiedy już zostaniemy zaproszeni na chrzciny w rodzinie lub do znajomych, od razu jedna myśl ciągle kołacze się nam w głowie – ile wydać na prezent i czy dać gotówkę? Najczęściej wybieramy gotówkę, bo to bardzo praktyczny prezent. Zresztą każdy z nas, bez udawania i zbędnej kokieterii, chyba wolałby dostać gotówkę i przeznaczyć ją na to, co uważa za stosowne, prawda? Zwłaszcza, że przy małym dziecku wydatków jest sporo.

W prezencie dajemy tylko pieniądze czy jeszcze coś na pamiątkę?

Z moich doświadczeń chrzestnej matki, i to wcale nie jakiejś wyjątkowo zamożnej, wynika, że rodzice chrzestni i bliska rodzina najczęściej dają w prezencie jakiś pamiątkowy drobiazg. Jeśli są religijni to jest to doskonała okazja na podarowanie dewocjonaliów. Może to być, np.:
 • piękne wydanie Biblii lub ilustrowana Biblia dla dzieci,
 • zdobiony różaniec,
 • ozdobna świece,
 • łańcuszek lub medalik
 • albo pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami.
 
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Gotówka w prezencie na chrzest - ile konkretnie wręczyć?

Do takiego drobiazgu najczęściej dołączamy kopertę, do której wkłada się średnio ok. 300 zł. Zdarza się, że jest to także przedział 300-500 zł. Należy jednak pamiętać, że 500 zł, o których możemy poczytać na forach czy w innych komentarzach Internautów lub nawet jeszcze większe kwoty - oczywiście można podarować, ale są to już również średnie kwoty, które znajomi wręczają… parze młodej na ślub. Jest to również średnia kwota, którą deklaruje najbliższa rodzina, jeśli pada pytanie ile pieniędzy na komunię zamierzamy przeznaczyć dla dziecka. Należy więc zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Zbyt duża kwota może urazić rodziców dziecka?

Choć oczywiście nie ma żadnego cennika, którego trzeba się sztywno trzymać i jeśli ktoś może i chce podarować dużą kwotę lub bardzo drogi prezent na chrzciny – jego wola. O ile, oczywiście, nie wywoła tym zakłopotania u rodziców dziecka. Może będą chcieli się zrewanżować, a nie będzie ich na to stać? Należy to mieć również na uwadze i nie przesadzać z taką hojnością. Nie zawsze jest w dobrym guście i może stać się dla innych problemem.
W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku, dobrym pomysłem może być również lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie tam kwot dla dziecka lub może ją założyć ktoś właśnie w prezencie, wpłacając jako pierwszy swój pieniężny podarunek.

Skąd wiemy, że nie dajemy na chrzest ani za dużo, ani za mało?

Jak ustalić kwotę odpowiednią do okazji? Jak nie dać zbyt dużo, tak by rodzice dziecka nie czuli się skrępowani? I zbyt mało, by nie urazić zapraszających? Zwyczajowo uważa się, że gotówka nie powinna przekraczać kwoty, którą płaci się za tzw. talerzyk. Czyli powinna pokryć koszt jednego gościa. Nie ma tu znaczenia czy w restauracji, czy w domu jest przyjęcie z okazji chrztu, bowiem i tu, i tu płacimy za przygotowane potrawy i napoje czy alkohol. W domu równie często bardzo suto zastawiamy stół. Nie gorzej, niż w jakimś lokalu.
  [content:0_20925,0_20908,0_5043,2_1090:PsychologicalTest]

Jeśli chrzestnych, bliską rodzinę nie stać na podarowanie kwoty rzędu 300 zł, mogą kupić jakiś większy prezent za mniejszą sumę. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować pomysł z rodzicami. To najpraktyczniejszy sposób. Być może nie potrzebują kolejnej maty edukacyjnej dla dziecka, ani pościeli, a już w ogóle ich dziecko nie będzie używało, np. chodzika.

Rozmowa z rodzicami i skonsultowanie pomysłu na prezent może wydawać się niezbyt grzeczną formą, ale tak naprawdę świetnie się sprawdza. Dowiadujemy się wówczas najczęściej jakie realne oczekiwania mają rodzice i nawet jeśli trochę je z grzeczności zaniżają, będziemy wiedzieć już co kupić, co podarować i mniej więcej jaka kwota wchodzi w grę.

Prezenty, które mogą być dodatkiem do gotówki

Inne prezenty, które najczęściej dajemy na chrzciny to, np:
 • zestaw do zrobienia odcisku stópki dziecka,
 • grawerowana, posrebrzana grzechotka,
 • posrebrzane pudełeczko na pierwszy ząbek, pierwszy pukiel włosów itp.,
 • pięknie zdobione lub oprawione albumy na zdjęcia,
 • pamiątkowe księgi dzieci lub księgi chrztu,
 • zestaw ozdobnych ramek na zdjęcia (najlepiej skonsultować taki zakup),
 • wyszywane zestawy pościeli, kocyków, kołderek, narzutek,
 • bardzo eleganckie zestawy ubranek dla dziecka.
 

Kto może dać mniejszą kwotę?

Pozostali goście – dalsza rodzina i znajomi, dają w kopercie zwyczajowo ok. 100-200 zł. Osoby, które same przychodzą na uroczystość, studenci. Do koperty najlepiej dołączyć kartkę z życzeniami, które są napisane przez nas i od serca, o czym nie wszyscy pamiętają. Lepiej napisać własnymi słowami i krótko: „Kochanemu Jasiowi na pamiątkę Chrztu Św. – Ciocia Zosia z Wujkiem Arkiem i Basiulką”, niż kopiować niby śmieszne, rymowane wierszyki z Internetu. To oczywiście moje zdanie i macie prawo się z nim nie zgadzać.

Czy wypada się zrzucać na prezent?

Dobrym sposobem na podarowanie większego, przydatnego prezentu na chrzciny jest także zwołanie kilku rodzin, znajomych i zrzutka. Tak robią np. młodzi ludzie, studenci czy właśnie osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie dużej kwoty. To bardzo praktyczny pomysł.

Jak tak się zastanawiam nad całym tym zamieszaniem wokół tego co wypada, a co nie w przypadku chrztu, to myślę sobie, że świetną zasadą byłoby po prostu określenie przez rodziców w zaproszeniu na chrzest, np. "Prosimy nie kupujcie Ani kwiatków ani prezentów, zbieramy na jej pierwszą rodzinną wycieczkę zagraniczną - każda kwota się przyda" albo "Prosimy o prezenty nie przekraczające 100 zł" lub stworzenie listy potrzebnych prezentów od małych do większych, z której goście mogliby sobie wybrać to, co im odpowiada. Można też po prostu zapraszając gości napomknąć zwyczajnie, co byłoby najpotrzebniejsze lub prosić by nie przesadzać, jeśli chodzi o prezenty. Czy to w Polsce byłoby możliwe bez oburzenia jednej ze stron tej rodzinnej uroczystości?

A wy ile daliście/zamierzacie dać w prezencie na chrzciny? Dacie prezent czy wyłącznie gotówkę?
  [content:0_26594,0_21469,1_4023,0_20908:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 122 głosy

Zobacz także

Popularne tematy