GRY

Kiedy kobieta ma dni płodne?

To tylko kilka dni w miesiącu - czy wiesz jak ich nie przegapić?!
Dni płodne
fot. AdobeStock


Ustalenie tego, kiedy są dni płodne nie jest trudne. Ale aby mieć pewność, że właśnie teraz jesteś w najlepszym momencie na zajście w ciąże, musisz znać datę swojej ostatniej miesiączki oraz długość cyklu. Dzięki temu stworzysz swój własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko. 

Dni płodne zależą od cyklu miesiączkowego

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma największą płodność, a co za tym idzie największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Bez względu na długość czy obfitość miesiączki cykl u każdej zdrowej kobiety wygląda podobnie. Dzieli się na:
 
 • fazę krwawienia miesiączkowego (menstruacja),
 • pęcherzykową, zwaną też fazą folikularną (trwa około 14 dni, licząc od pierwszego dnia miesiączki),
 • fazę owulacyjną, zwaną też jajeczkowaniem (48 godzin),
 • fazę lutealną.

Faza krwawienia miesiączkowego to dla większości kobiet okres niepłodności. Jednak już zaraz po jego zakończeniu macica zaczyna stopniowo przygotowywać się do zapłodnienia.

W fazie pęcherzykowej następuje odnowa i dość intensywny wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony (estrogeny) pobudzające do produkcji większej ilości śluzu szyjkowego.

Ta faza cyklu miesięcznego trwa 9-11 dni, ale może być różnej długości nawet u tej samej kobiety (zależy od trybu jej życia). Jeżeli twój cykl miesiączkowy ma 28 dni, faza ta trwa 9 dni. Kończy się ona uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją. Od tego momentu kobieta znajduje się w fazie najwyższej płodności.
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Owulacja – nadchodzą dni płodne!

To faza kluczowa całego cyklu miesiączkowego, jeżeli starasz się o zajście w ciążę. W tym czasie wzrasta poziom estrogenu, który odpowiada za pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej. Następnie wzrasta poziom hormonu luteinizującego (LH), dzięki któremu komórka jajowa dojrzewa i jest gotowa do zapłodnienia. To uwolnienie komórki z pęcherzyka do jajowodu to tzw. jajeczkowanie, czyli owulacja.

Po niej następuje kluczowe 48 godzin, czyli najbardziej płodny czas w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Przyjmuje się, że dni płodne trwają około 4 dni przed owulacją i do 4 dni po niej. Plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni, więc teoretycznie mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową (żyje tylko 24 godziny!) w drogach rodnych kobiety. To oznacza, że stosunek płciowy na kilka dni przed spodziewaną owulacją może doprowadzić do zapłodnienia.

Obliczanie dni płodnych

Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada szczyt dni płodnych, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Przy "książkowej" długości cyklu, czyli 28 dniach, przypadają pomiędzy 9. a 15. dniem cyklu. Wiele czynników może jednak zaburzyć jego regularność, dlatego w zależności od długości cyklu, dni płodne mogą wypaść nieco później.

Przy obliczeniach dni płodnych i tworzeniu własnego kalendarza dni płodnych pomocny będzie kalendarz i długopis. Musisz wybrać długość swojego cyklu i zaznaczyć w kalendarzu podane wartości.

Cykl miesiączkowy trwający 27 dni:
 
 • rozpoczęcie cyklu + pięć dni niepłodnych; następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny. 

Cykl miesiączkowy trwający 28 dni:
 
 • rozpoczęcie cyklu + sześć dni niepłodnych; następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.

Cykl miesiączkowy trwający 29 dni:
 
 • rozpoczęcie cyklu + siedem dni niepłodnych, następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
 

DŁUGOŚĆ CYKLU
 
PLANOWANY TERMIN OWULACJI
27 dni 14 dzień cyklu
28 dni  15 dzień cyklu
29 dni 16 dzień cyklu


Jeżeli nie możesz doliczyć się swoich dni płodnych, możesz skorzystać z kalkulatora na naszej stronie.

Uwaga! W przypadku krótkich cykli możesz mieć dni płodne bezpośrednio po miesiączce.
 
Metoda obliczania dni płodnych na podstawie wyliczania momentu owulacji nazywana jest metodą kalendarzykową i należy do tzw. naturalnych metod planowania rodziny. Ma największą skuteczność u kobiet miesiączkujących regularnie. Może być zawodna przy nieregularnych cyklach, na które wpływ mają różne czynniki: przeziębienie, podróże, stres, zmiana diety, intensywna aktywność fizyczna lub stosowanie niektórych leków.

 

Pamiętaj! Określanie dni płodnych najbardziej przydaje się przy planowaniu ciąży, natomiast nie sprawdza się jako naturalna metoda antykoncepcji. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę – potrzebna ci będzie skuteczna antykoncepcja.

Metody obliczania dni płodnych

Aby obliczyć, kiedy występują dni płodne, możesz skorzystać z kilku metod:
 
 • kalkulatora dni płodnych w internecie,
 • testu owulacyjnego, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH, który jest najwyższy w dniu jajeczkowania,
 • aplikacji na telefon,
 • metody termicznej,
 • obserwacji zmian szyjki macicy,
 • kalendarza kosmobiologicznego.

Po czym rozpoznać dni płodne?

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Są to:
 
 • śluz płodny, przypomina białko surowego kurzego jajka, jest śliski, rozciągliwo-przejrzysty, kobieta ma uczucie "mokrości" w przedsionku pochwy,
 • temperatura ciała, zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
 • zmiany w szyjce macicy, zmienia się jej pozycja, odgina się do przodu,
 • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
 • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Podczas dni płodnych możesz zauważać także:
 
 • napięcie piersi,
 • wrażliwość brodawek,
 • obrzmienie warg sromowych,
 • wrażliwość na zapachy.

Dni płodne – piękniejsza ty

W okresie dni płodnych kobiety pięknieją, czują się lepiej fizycznie. Stopniowo podnoszący się poziom estrogenów powoduje, że:
 
 • cera jest promienna,
 • włosy błyszczą,
 • sylwetka staje się mniej opuchnięta,
 • pojawia się większa ochota na seks.

Czy można zajść w ciążę poza dniami płodnymi?

Największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest w czasie dni płodnych, istnieje jednak możliwość zapłodnienia również w czasie innych faz cyklu miesiączkowego. Po zakończeniu miesiączki jest kilka dni, w czasie których jest niewielka szansa na zajście w ciążę. Jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

 
 
 

Co robić, aby zajść w ciążę w czasie dni płodnych

Aby zajść w ciążę:
 
 • współżyj około 2-3 dni przed planowaną owulacją (można ją wyznaczyć na podstawie kilku miesięcy obserwacji cykli miesięcznych),
 • kochajcie się codziennie lub co drugi dzień, aż do dwóch dni po zaobserwowanej owulacji.

Ważne! Ilość nie przechodzi w jakość - nie musisz współżyć częściej, gdyż nie nie zwiększy to szansy na zapłodnienie, a jedynie pogorszy jakość plemników, których będzie mniej w spermie.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

In vitro nie takie straszne

Badania przed ciążą