Dni płodne
fot. AdobeStock

Kiedy kobieta ma dni płodne? To zależy od wielu czynników - sprawdź!

Dni płodne to tylko kilka dni w miesiącu - czy wiesz jak ich nie przegapić?!
Dominika Bielas
Dni płodne
fot. AdobeStock


Ustalenie tego, kiedy są dni płodne nie jest trudne. Ale aby mieć pewność, że właśnie teraz jesteś w najlepszym momencie na zajście w ciąże, musisz znać datę swojej ostatniej miesiączki oraz długość cyklu. Dzięki temu stworzysz swój własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko.

Spis treści:
 

Dni płodne to kilka dni w cyklu miesiączkowym kobiety

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma największą płodność, a co za tym idzie największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Czas kiedy masz krwawienie miesiączkowe to dla większości kobiet okres niepłodności. Jednak już zaraz po jego zakończeniu macica zaczyna stopniowo przygotowywać się do zapłodnienia. W ten sposób zaczynają się u kobiety dni płodne.

Następuje odnowa i dość intensywny wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony (estrogeny) pobudzające do produkcji większej ilości śluzu szyjkowego.

Proces ten trwa 9 -11 dni (licząc od pierwszego dnia miesiączki), ale może być różnej długości nawet u tej samej kobiety, w zależności od okoliczności jej życia (przeczytasz o tym niżej, we fragmencie poświęconym obliczaniu dni płodnych). Kończy się uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją.
 
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Owulacja to szczyt dni płodnych

To najważniejszy moment całego cyklu miesiączkowego, jeżeli starasz się o zajście w ciążę. W tym czasie wzrasta poziom estrogenu, który odpowiada za pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej. Następnie rośnie poziom hormonu luteinizującego (LH), dzięki któremu komórka jajowa dojrzewa i jest gotowa do zapłodnienia. Moment uwolnienia komórki z pęcherzyka do jajowodu to tzw. jajeczkowanie, czyli owulacja.

Po niej następuje kluczowe 24 godziny, czyli najbardziej płodny czas w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.
Uwaga! Przyjmuje się, że dni płodne trwają około 6 dni przed owulacją i do 2 dni po niej. To dlatego, że plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni i mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową (żyje tylko 24 godziny!) w drogach rodnych kobiety. Dlatego stosunek płciowy na kilka dni przed spodziewaną owulacją może doprowadzić do zapłodnienia!

Metody obliczania dni płodnych

Aby obliczyć, kiedy występują dni płodne, możesz skorzystać z kilku metod:
 
 • kalkulatora dni płodnych w internecie,
 • testu owulacyjnego, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH, który jest najwyższy w dniu jajeczkowania,
 • aplikacji na telefon,
 • metody termicznej,
 • obserwacji zmian szyjki macicy,
 • kalendarza kosmobiologicznego.

Jak obliczyć dni płodne

Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada szczyt dni płodnych, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Przy "książkowej" długości cyklu, czyli 28 dniach, przypadają pomiędzy 9. a 15. dniem cyklu, zaś owulacja - 15 dnia.

Przy regularnych miesiączkach rozkład twoich dni płodnych wyglądałby następująco:

 

DŁUGOŚĆ CYKLU
 
TERMIN DNI PŁODNYCH
27 dni między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 14.dnia)
28 dni  między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 15.dnia)
29 dni między 10 a 16 dniem cyklu (owulacja 16.dnia)


W zależności od długości cyklu, dni płodne mogą wypaść nieco później. W przypadku krótkich cykli możesz mieć dni płodne nawet bezpośrednio po miesiączce. Dlatego wyliczając dni płodne w nieregularnych cyklach weź pod uwagę długość przynajmniej kilku z nich. 

Aby obliczyć pierwszy dzień dni płodnych odejmij liczbę 18 od najkrótszego cyklu, zaś dla obliczenia ostatniego dnia płodnego odejmij od najdłuższego cyklu liczbę 11.

28 – 18 = 10 (10. dzień cyklu będzie pierwszym dniem płodnym)
35 – 11 = 24 (24. dzień cyklu będzie ostatnim dniem płodnym)
 

Jakie są objawy dni płodnych?

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Są to:
 
 • śluz płodny, przypomina białko surowego kurzego jajka, jest śliski, rozciągliwo-przejrzysty, kobieta ma uczucie "mokrości" w przedsionku pochwy,
 • temperatura ciała, zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
 • zmiany w szyjce macicy, zmienia się jej pozycja, odgina się do przodu,
 • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
 • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Podczas dni płodnych możesz zauważać także:
 
 • napięcie piersi,
 • wrażliwość brodawek,
 • obrzmienie warg sromowych,
 • wrażliwość na zapachy.

W trakcie dni płodnych podnosi się poziom estrogenów u kobiety, dlatego ma ona w te dni ładniejszą cerę, włosy i większą ochotę na seks.

Czy można zajść w ciążę poza dniami płodnymi?

Największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest w czasie dni płodnych. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciąże. Po zakończeniu miesiączki jest kilka dni, w czasie których jest niewielka szansa na zapłodnienie. Jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Co robić, aby zajść w ciążę w czasie dni płodnych?

Aby zajść w ciążę:
 
 • współżyj około 2-3 dni przed planowaną owulacją (można ją wyznaczyć na podstawie kilku miesięcy obserwacji cykli miesięcznych),
 • kochajcie się codziennie lub co drugi dzień, aż do dwóch dni po zaobserwowanej owulacji.

Ważne! Ilość nie przechodzi w jakość - nie musisz współżyć częściej, gdyż nie nie zwiększy to szansy na zapłodnienie, a jedynie pogorszy jakość plemników, których będzie mniej w spermie.

  [content:0_24419,0_21085,2_1331,1_2720:GALGallery]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy