Dni płodne
fot. AdobeStock

Dni płodne po okresie: kiedy są i jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu

Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. W cyklu 28-dniowym dni płodne zaobserwujesz po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, a masz nieregularne cykle, musisz nauczyć się monitorować swój cykl i obserwować organizm. Poznaj najlepsze sposoby na określenie, kiedy masz dni płodne.
Dominika Bielas
Dni płodne
fot. AdobeStock
Dni płodne po okresie rozpoczynają się kilka dni przed owulacją. Jajeczkowanie występuje zazwyczaj około 14 dni przed okresem, dlatego w standardowym cyklu (trwającym 28 dni) szczyt dni płodnych, również ma miejsce około 14. dnia. Ale aby mieć pewność, czy zaraz po okresie masz dni płodne lub kiedy będziesz w najlepszym momencie na zajście w ciążę, musisz znać datę swojej ostatniej miesiączki oraz umieć obliczyć długość cyklu. Dzięki temu stworzysz swój własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko.

Spis treści:
 1. Dni płodne po okresie: co to znaczy?
 2. Płodność zaraz po okresie
 3. Dni płodne po okresie: objawy
 4. Kiedy są dni płodne po okresie?
 5. Jak obliczać dni płodne po okresie?
 6. Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?
 7. Dni płodne po okresie: wykres
 8. Ile trwają dni niepłodne po okresie?

Dni płodne po okresie: co to znaczy?

Dni płodne po okresie to tych kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy masz największą płodność, a co za tym idzie - największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. ​Faza płodna zaczyna się tydzień przed owulacją, a kończy mniej więcej 3 dnia po jajeczkowaniu. I tak na przykład:
 • w cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu cyklu, więc dni płodne po okresie będą już ok. 7. dnia cyklu (1. dzień cyklu to pierwszy dzień menstruacji)
 • w cyklu 32-dniowym owulacja jest w 18. dniu cyklu, czyli dni płodne po miesiączce zaczną się mniej więcej 11. dnia cyklu.
Uwaga! Przyjmuje się, że dni płodne trwają od około 6 dni przed owulacją i do 2 dni po niej. To dlatego, że plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni i mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową (żyje tylko 24 godziny!) w drogach rodnych kobiety. Dlatego stosunek płciowy na kilka dni przed spodziewaną owulacją może doprowadzić do zapłodnienia!

Płodność zaraz po okresie

Płodność zaraz po okresie zależy od długości cyklu. Pierwsze dni po miesiączce to tzw. faza niepłodności względnej – jeśli masz cykl 28-dniowy (lub dłuższy), masz w tym czasie dni niepłodne. Ale jeśli cykl miesiączkowy ma 25 dni (lub mniej), wtedy zaraz po miesiączce możesz mieć dni płodne.

Najważniejszy moment całego cyklu miesiączkowego, jeżeli starasz się o zajście w ciążę, to owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka do jajowodu. Po niej następują kluczowe 24 godziny, czyli czas największej płodności po okresie w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Dni płodne po okresie: objawy

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Objawy dni płodnych po miesiączce są:
 • śluz płodny, przypomina białko surowego kurzego jajka, jest śliski, rozciągliwo-przejrzysty, kobieta ma uczucie wilgoci w przedsionku pochwy,
 • temperatura ciała, zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0,2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
 • zmiany w szyjce macicy, zmienia się jej pozycja, odgina się do przodu,
 • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
 • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Podczas dni płodnych po okresie możesz zauważać także:
 • napięcie piersi,
 • wrażliwość brodawek,
 • obrzmienie warg sromowych,
 • wrażliwość na zapachy.
To ciekawe! W trakcie dni płodnych podnosi się poziom estrogenów u kobiety, dlatego ma ona w te dni ładniejszą cerę, włosy i większą ochotę na seks.

Kiedy są dni płodne po okresie

Na kilka dni przed owulacją możesz poczuć większą wilgotność w pochwie i zauważyć śluz płodny na bieliźnie - to znak, że zaczęły się dni płodne po okresie. Aby prawidłowo obliczyć, kiedy są dni płodne po okresie, określ datę owulacji. 
Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada szczyt dni płodnych, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Przy
„książkowej" długości cyklu, czyli 28 dniach, przypadają pomiędzy 9. a 15. dniem cyklu, zaś owulacja - 14. dnia, czyli dni płodne zaczynają się mniej więcej 5. dnia po okresie trwającym 4 dni.

Aby wiedzieć, kiedy po okresie są dni płodne, musisz więc dobrze poznać swój cykl miesiączkowy i wiedzieć:
 • ile dni ma twój cykl
 • czy masz regularne cykle
 • kiedy jest pierwszy dzień cyklu (czyli pierwszy dzień ostatniej miesiączki).

Jak obliczać dni płodne po okresie?

Aby obliczyć dni płodne po okresie, możesz skorzystać z kilku metod:

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?

W zależności od długości cyklu dni płodne po miesiączce mogą wypaść nieco później. W przypadku krótkich cykli możesz mieć dni płodne tuż po okresie. Dlatego wyliczając dni płodne w nieregularnych cyklach, weź pod uwagę długość przynajmniej kilku z nich. Aby obliczyć pierwszy dzień dni płodnych, odejmij liczbę 18 od najkrótszego cyklu, zaś dla obliczenia ostatniego dnia płodnego odejmij od najdłuższego cyklu liczbę 11, według wzoru:
 • 28 – 18 = 10 (10. dzień cyklu będzie pierwszym dniem płodnym)
 • 35 – 11 = 24 (24. dzień cyklu będzie ostatnim dniem płodnym).

Aby obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie, najbardziej przydatne będą testy owulacyjne, komputer cyklu lub monitoring owulacji u lekarza.

Dni płodne po okresie: wykres

W obliczaniu dni płodnych wykorzystuje się także wykresy, czyli karty obserwacji cyklu miesiączkowego. Do tabelki wpisujesz codziennie obserwacje dotyczące temperatury ciała, śluzu i szyjki macicy, a powstały w ten sposób wykres dni płodnych pozwoli ci zaplanować, kiedy się kochać, by zajść w ciążę.

Przy regularnych miesiączkach rozkład twoich dni płodnych wyglądałby następująco:
 

DŁUGOŚĆ CYKLU
 
TERMIN DNI PŁODNYCH
27 dni między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 13.dnia)
28 dni  między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 14.dnia)
29 dni między 10 a 16 dniem cyklu (owulacja 15.dnia)

Ile trwają dni niepłodne po okresie?

Po zakończeniu miesiączki jest kilka dni, w czasie których jest niewielka szansa na zapłodnienie. Zależy to oczywiście od długości cyklu. Jednak już około 6. dnia cyklu mówimy o fazie niepłodności względnej. To dni teoretycznie niepłodne po okresie, które jednak mogą zakończyć się ciążą.  Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do owulacji, jeśli stosunek będzie miał miejsce ok. 5 dni wcześniej. Jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Dni niepłodne po zakończeniu jajeczkowania trwają aż do kolejnej miesiączki. To wtedy jest najmniejsza szansa na zapłodnienie, ponieważ, nawet jeśli plemniki „przechowają się” w pochwie, nie natrafią na dojrzałą komórkę jajową aż do kolejnej owulacji. Łatwiej i trafniej więc mówić o dniach niepłodnych przed okresem, a nie po miesiączce!

Zobacz też:  
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy