ile jest ważne skierowanie
fot. Adobe Stock

Ile jest ważne skierowanie - na badanie, do specjalisty lub do szpitala

Skierowanie na badanie mają swój termin ważności. Opisujemy, ile masz czasu, aby z niego skorzystać.
Agnieszka Majchrzak
ile jest ważne skierowanie
fot. Adobe Stock
Kiedy otrzymujesz od pediatry skierowanie na badanie dziecka np. do poradni alergologicznej, musisz wiedzieć, że ma ono swój "termin ważności". Jest on uzależniony od charakteru skierowania.

Spis treści:

Zasady wystawiania skierowania

Zgodnie z przepisami określonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), aby móc np. zrobić dziecku badanie wzroku lub słuchu, czy też skorzystać z rehabilitacji musisz mieć na nie skierowanie. Wypisuje je pediatra, czyli lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista. Dzięki temu możesz wykonać dodatkowe bezpłatne badania dziecka w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Skierowanie musi posiadać:
 • formę pisemną,
 • podpis lekarza,
 • pieczątkę osoby upoważnionej do jego wystawienia.
Skierowanie do szpitala wystawione w ramach prywatnej wizyty u lekarza może być zrealizowane bezpłatnie w szpitalu posiadającym umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Ile jest ważne skierowanie na badanie laboratoryjne

Ważność skierowania na badanie krwi lub moczu nie została jasno określona przez NFZ. Z reguły placówki honorują skierowania zrealizowane w ciągu 30 dni od daty ich wystawienia.

Jeżeli wiesz z wyprzedzeniem, że nie będziesz mogła w tym czasie wykonać badania, warto poprosić lekarza o stosowną adnotację o wykonaniu badania w późniejszym terminie.

Skierowanie do lekarza specjalisty - ile jest ważne

Skierowanie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej wystawia dziecku jego lekarz pediatra z podstawowej opieki zdrowotnej. Jest ważne tak długo, jak długo są problemy zdrowotne, a lekarz wyznacza terminy kolejnych wizyt. Skierowanie można wykorzystać tylko raz.

Skierowanie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej jest ważne:
 • aż do momentu jego realizacji,
 • skierowanie trzeba dostarczyć w ciągu 14 dni od rejestracji terminu w wybranej placówce specjalistycznej (można to zrobić osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać pocztą).
Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej musisz zarejestrować w ciągu 30 dni od daty wystawienia (samo skierowanie jest ważne rok). Z kolei skierowanie do szpitala psychiatrycznego – 14 dni od wystawienia.

Ważność skierowania na badanie diagnostyczne

Jeżeli potrzebujesz skierowania na badania diagnostyczne obrazowe, jak np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne USG, musisz udać się po nie do lekarza specjalisty, mającego podpisaną umowę z NFZ.

Skierowanie na badanie diagnostyczne jest ważne:
 • tak długo, jak istnieje potrzeba wykonania takiego badania,
 • ważność skierowania mija z chwilą wykonania badania,
 • pracownia diagnostyczna może wymagać przedłużenia skierowania,
 • trzeba dostarczyć skierowanie do placówki medycznej w ciągu 14 dni od momentu zarejestrowania się.

Kiedy nie potrzeba skierowania?

Nie jest wymagane skierowanie do onkologa, ginekologa, psychiatry, stomatologa i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Przepisy regulują także, w jakich okolicznościach nie potrzeba mieć skierowania do poradni specjalistycznych. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy dziecko ma:
 • ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w czasie ciąży lub podczas porodu,
 • gruźlicę,
 • orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy