ile kosztuje chrzest
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje chrzest w 2021 roku? Opłaty za lokal, fotografa, ofiara dla księdza

To ile kosztuje chrzest, zależy od tego, ile osób zaprosimy na uroczystość i czy będziemy ją robić w lokalu, czy też w domu. Skromna uroczystość dla najbliższej rodziny w domu to wydatek ok. 1 tys. złotych, a zorganizowana w restauracji to już koszt przynajmniej 2 tys. złotych. Średnio na wszystko trzeba wydać ok. 2,5-3 tys. złotych. Oto zestawienie, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, organizując chrzest dziecka.
Agnieszka Majchrzak
ile kosztuje chrzest
fot. Adobe Stock
To, ile kosztuje chrzest, zależy od zasobności naszego portfela i liczby zaproszonych gości. Trzeba liczyć się przede wszystkim z wydatkami na obiad, jaki tradycyjnie odbywa się po chrzcie w kościele. Do tego dochodzą ofiara za sakrament chrztu w kościele, zakup ubranka czy pamiątek chrztu i opłacenie fotografa.

Ile kosztuje chrzest:

Ile kosztują chrzciny w lokalu

Obiad to największy wydatek podczas organizowania chrztu dziecka. Najczęściej lokale mają ustalony cennik organizowania takich przyjęć. W zależności od miejscowości i jakości lokalu koszt konsumpcji jednej osoby waha się od 60 do 150 złotych. Są też lokale, w których dzieci do 3-4 lat jedzą za darmo, a za te starsze trzeba zapłacić tylko połowę stawki.

Średnio za jedną osobę trzeba zapłacić 100 złotych (przystawki, zupa, drugie danie, ciasta i napoje), czyli w sumie przyjęcie na 20 osób kosztuje około 2 tys. złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatkowo koszt tortu na chrzest kupionego w cukierni, czyli około 150 złotych.

Fotograf na chrzest – cena

Koszt wynajęcia fotografa, który uwieczni na zdjęciach uroczystość w kościele, wynosi od około 400-500 złotych w górę. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na profesjonalną sesję dziecka w studiu fotograficznym, cena fotografa wyniesie od 800 do 1000 złotych, w zależności od miejsca zamieszkania.

Oczywiście można tego kosztu uniknąć, jeśli ma się w rodzinie utalentowanego fotografa amatora z przyzwoitym sprzętem: aparatem i lampą błyskową, która będzie niezbędna w kościele. Sesję chrzcielną, zamiast w studio, można zrobić w domu lub w parku albo we własnym ogródku. Taka pamiątka będzie jeszcze cenniejsza, bo w jej zrobienie będzie zaangażowany ktoś bliski.

Ile kosztuje chrzest - przyjęcie w domu

Przyjęcie z okazji chrztu zorganizowane w domu to najtańsza forma uroczystości, ale też najbardziej czasochłonna i wymagająca bardzo dużego zaangażowania rodziców. Za składniki na obiad dla 20 osób zapłacimy około 800-900 złotych, do tego jeszcze dochodzą koszty napojów i tortu na chrzest.

Niewykluczone, że trzeba będzie wypożyczyć dodatkowy stół z krzesłami oraz zastawę. Koszt stołu to około 50 złotych (okrągły, średnica 180 cm), krzesła – 8 złotych i 7 złotych za zastawę dla jednej osoby.

Ile kosztuje catering na chrzest

Dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie przyjęcia w domu, ale z zamówionym cateringiem i obsługą kelnerską. Jednak taka opcja nie należy do tanich i nawet w najtańszej wersji kosztuje około 1,2 tys. złotych.

Koszt posiłku za jedną osobę waha się od około 60 do 150 złotych. Cena uzależniona jest od liczby i rodzaju dań, czy wliczone są do niego napoje, desery oraz dowóz jedzenia do klienta. Najtaniej wychodzi menu złożone z zupy, drugiego dania, surówki, sałatki. Najdrożej, jeżeli zawiera do wyboru kilka zup, drugich dań i surówek oraz ciasta. W przypadku wynajęcia kelnera obsługa wynosi około 20 złotych za godzinę.

Ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest

Są kościoły w Polsce, w których płaci się za udzielenie chrztu i takie, w którym jest to posługa darmowa. W większości parafii sakrament jest jednak darmowy. Tam, gdzie trzeba będzie zapłacić, daje się księdzu „co łaska", czyli ile ktoś chce i może dać pieniędzy. Sprawdź: Ile dać księdzu za chrzest.

Czasem jest to wysokość dowolna, kiedy indziej zasugerowana i uzależniona od tego, czy chrzcimy jedno, czy więcej dzieci. Stąd koszt ceremonii w kościele może się wahać od 50 złotych w małych parafiach do nawet 300 złotych w tych największych. Średnio jest to około 150-200 złotych.

Ile kosztuje ubranko na chrzest

Wybór ubranka na chrzest i jego zakup to wydatek około 150 złotych, przy czym jego wysokość jest uzależniona od pory roku, w której chrzcimy dziecko. Najtaniej wychodzi w okresie letnim, a najdrożej w jesienno-zimowym, kiedy trzeba dziecku jeszcze sprawić ubranko wierzchnie, czy też rożek, becik lub kombinezon.

Koszt podstawowego ubranka dla dziewczynki – sukienki, bucików, body, sweterka lub bolerka i rajstopek to wydatek ok. 200 złotych. Znacznie taniej wyjdzie, jeżeli ubierzemy dziecko w odświętny pajacyk - zapłacimy około 50 złotych.


W przypadku chrztu chłopca, koszt jego ubranka – białej bluzeczki lub koszulowego body z kołnierzykiem, spodni i bucików to wydatek 100 złotych. Taniej jest nałożyć dziecku odświętny pajacyk – to wydatek około 80 złotych.


Trzeba jeszcze doliczyć koszt tradycyjnej białej szatki na chrzest, którą kupuje matka chrzestna (około 30-50 złotych) oraz świecy zakupionej przez ojca chrzestnego (około 30 złotych):
 

Ile kosztuje zaproszenie na chrzest

Coraz częściej rodzice przygotowują dla gości eleganckie wzory zaproszeń na chrzest dziecka. W sklepach internetowych zajdziemy ich ogromny wybór.

Ceny zaproszeń wahają się od 2 do nawet 60 złotych. Przeciętnie jednak koszt jednego zaproszenia wynosi około 5-6 złotych, czyli w sumie za komplet zaproszeń zapłacimy około 80-100 złotych.

Wybrałyśmy dla was kilka bardzo ładnych i niedrogich zaproszeń na chrzest dziecka:Źródło: zadluzenia.com, money.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy