ile kosztuje chrzest
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje chrzest w 2020 roku? Opłaty za lokal, fotografa, ofiara dla księdza

To ile kosztuje chrzest, zależy od tego, ile osób zaprosimy na uroczystość i czy będziemy ją robić w lokalu, czy też w domu. Skromna uroczystość dla najbliższej rodziny w domu to wydatek ok. 1 tys. złotych, a zorganizowana w restauracji to już koszt przynajmniej 2 tys. złotych. Średnio na wszystko trzeba wydać ok. 2-3 tys. złotych. Oto zestawienie, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, organizując chrzest dziecka.
Agnieszka Majchrzak
ile kosztuje chrzest
fot. Adobe Stock
To, ile kosztuje chrzest, zależy od zasobności naszego portfela i liczby zaproszonych gości. Trzeba liczyć się przede wszystkim z wydatkami na obiad, jaki tradycyjnie odbywa się po chrzcie w kościele. Do tego dochodzą opłata za sakrament chrztu w kościele, zakup ubranka do chrztu i opłacenie fotografa.

Ile kosztuje chrzest:

Ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest

Są kościoły w Polsce, w których płaci się za udzielenie chrztu i takie, w którym jest to posługa darmowa. W większości parafii sakrament jest jednak darmowy. Tam, gdzie trzeba będzie zapłacić, daje się księdzu „co łaska", czyli ile ktoś chce i może dać pieniędzy.

Czasem jest to wysokość dowolna, kiedy indziej zasugerowana i uzależniona od tego, czy chrzcimy jedno, czy więcej dzieci. Stąd koszt ceremonii w kościele może się wahać od 50 złotych w małych parafiach do nawet 300 złotych w tych największych. Średnio jest to około 150 złotych.
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Ile kosztuje ubranko na chrzest

Ubranie na chrzest to wydatek około 150 złotych, przy czym jego wysokość jest uzależniona od pory roku, w której chrzcimy dziecko. Najtaniej wychodzi w okresie letnim, a najdrożej w jesienno-zimowym, kiedy trzeba dziecku jeszcze sprawić ubranko wierzchnie, czy też rożek, becik lub kombinezon.

Koszt podstawowego ubranka dla dziewczynki – sukienki, bucików, body, sweterka lub bolerka i rajstopek to wydatek ok. 200 złotych. Znacznie taniej wyjdzie, jeżeli ubierzemy dziecko w odświętny pajacyk - zapłacimy około 50 złotych.
 

Mamy dla was kilka propozycji ubranek do chrztu dla dziewczynek, w świetnej cenie:


W przypadku chrztu chłopca, koszt jego ubranka – białej bluzeczki lub koszulowego body z kołnierzykiem, spodni i bucików to wydatek 100 złotych. Taniej jest nałożyć dziecku odświętny pajacyk – to wydatek około 80 złotych.
 

Trzeba jeszcze doliczyć koszt tradycyjnej szatki do chrztu, którą kupuje matka chrzestna (około 30-50 złotych) oraz świecy zakupionej przez ojca chrzestnego (około 30 złotych).

Ile kosztuje zaproszenie na chrzest

Coraz częściej rodzice przygotowują dla gości eleganckie zaproszenia na chrzest dziecka. W sklepach internetowych zajdziemy ich ogromny wybór.

Ceny zaproszeń wahają się od 2 do nawet 60 złotych. Przeciętnie jednak koszt jednego zaproszenia wynosi około 4 złote, czyli w sumie za komplet zaproszeń zapłacimy około 80 złotych.

Wybrałyśmy dla was kilka bardzo ładnych i niedrogich zaproszeń na chrzest dziecka:

Ile kosztuje chrzest w restauracji

Obiad to największy wydatek podczas organizowania chrztu dziecka. Najczęściej lokale mają ustalony cennik organizowania takich przyjęć. W zależności od miejscowości i jakości lokalu koszt konsumpcji jednej osoby waha się od 60 do 150 złotych.

Średnio za jedną osobę trzeba zapłacić 100 złotych (przystawki, zupa, drugie danie, ciasta i napoje), czyli w sumie przyjęcie na 20 osób kosztuje około 2 tys. złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatkowo koszt tortu na chrzest kupionego w cukierni, czyli około 150 złotych.

Są też lokale, w których dzieci do 3-4 lat jedzą za darmo, a za te starsze trzeba zapłacić tylko połowę stawki.

Ile kosztuje chrzest w domu

Przyjęcie z okazji chrztu zorganizowane w domu to najtańsza forma uroczystości, ale też najbardziej czasochłonna i wymagająca bardzo dużego zaangażowania rodziców.

Za składniki na obiad dla 20 osób zapłacimy około 700 złotych, do tego jeszcze dochodzą koszty napojów i tortu na chrzest.

Niewykluczone, że trzeba będzie wypożyczyć dodatkowy stół z krzesłami oraz zastawę. Koszt stołu to około 30 złotych (okrągły, średnica 180 cm), krzesła – 6 złotych i 5 złotych za zastawę dla jednej osoby.

Ile kosztuje catering na chrzest

Dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie przyjęcia w domu, ale z zamówionym cateringiem i obsługą kelnerską. Jednak taka opcja nie należy do tanich i w nawet najtańszej wersji kosztuje około 1 tys. złotych.

Koszt posiłku za jedną osobę waha się od około 50 do 90 złotych. Cena uzależniona jest od liczby i rodzaju dań, czy wliczone są do niego napoje, desery oraz dowóz jedzenia do klienta. Najtaniej wychodzi menu złożone z zupy, drugiego dania, surówki, sałatki. Najdrożej, jeżeli zawiera do wyboru kilka zup, drugich dań i surówek oraz ciasta.

W przypadku wynajęcia kelnera obsługa wynosi około 20 złotych za godzinę.

Ile kosztuje fotograf na chrzest

Koszt wynajęcia fotografa, który uwieczni na zdjęciach uroczystość w kościele, wynosi około 400-500 złotych. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na profesjonalną sesję dziecka w studiu fotograficznym, cena fotografa wyniesie od 800 do 1000 złotych, w zależności od miejsca zamieszkania.

Źródło: zadluzenia.com, money.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy