fot. Materiały Prasowe

Ile kosztuje in vitro w Polsce? Co składa się na całkowity koszt procedury?

Ile płacą pary za zapłodnienie in vitro bez rządowego dofinansowania? Choć samo zapłodnienie in vitro kosztuje 6-7 tys. złotych, to ceny całej procedury, leków i badań są dużo wyższe. Zobacz, co składa się na wysoki koszt zapłodnienia pozaustrojowego.
Aneta Grinberg
fot. Materiały Prasowe

Rządowy program refundacji in vitro dobiegł końca w 2016 roku i, niestety, nie ma kontynuacji. Rząd skupia się na narodowym programie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Na szczęście pomysłem refundacji in vitro zainteresowały się władze lokalne - wiele miast wprowadziło samorządowe programy dofinansowania in vitro dla par. Na refundacje in vitro (lub przynajmniej pokrycie części kosztów) już teraz mogą liczyć mieszkańcy Częstochowy, Warszawy, Poznania czy Gdańska. Do nich prawdopodobnie niebawem dołączą kolejne miasta. 
Na całkowitą cenę zapłodnienia metodą in vitro składają się koszty, które trzeba ponieść na kilku etapach prowadzących do samej procedury, na które składa się:

 • badania przed kwalifikacją do zabiegu 
 • przygotowanie do zabiegu 
 • zabieg zapłodnienia in vitro

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Jeśli władze samorządowe nie dofinansowują in vitro, pary, które cierpią na niepłodność, niestety, muszą radzić sobie same. Jeśli nie udaje się zajść w ciążę naturalnymi sposobami, najlepiej zaufać nauce i medycynie. Jakie są zatem realne ceny in vitro w polskich klinikach? Wszystkie placówki zajmujące się metodą in vitro są prywatne, więc koszty są zależne od kliniki. Samo zapłodnienie IVF ICSI/IMSI kosztuje 6–7 tysięcy złotych, ale należy do tego doliczyć koszty dodatkowe: wszystkich wizyt kontrolnych oraz diagnostyki kobiety i mężczyzny jeszcze przed zabiegiem, w tym np. badanie nasienia. Koszty te wzrastają wtedy często nawet do 17–20 tysięcy złotych. Ceny zależne są również od kliniki - jedne są nieco tańsze od innych, wiele z nich uzależnia swe ceny także od miejsca - niestety, najdroższe kliniki to te, które znajdują się w Warszawie. Tak naprawdę cena in vitro dla konkretnej pary zależy od jej stanu zdrowia i kłopotów, które są przyczyną niemożności naturalnego zajścia w ciążę. My podajemy jedynie orientacyjne koszty.

Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Cena procedury in vitro

Największy koszt procedury in vitro stanowią: punkcja jajników, zapłodnienie oraz transfer zarodków. Dawniej dużym obciążeniem finansowym były także leki. Obecnie preparaty umożliwiające stymulację hormonalną podlegają refundacji. Kryteria kwalifikacji są podobne, jak w przypadku rządowego programu leczenia niepłodności, ale program i refundacja leków działają niezależnie. Oznacza to, że pacjentka nie musi uczestniczyć w rządowych programie, a może mimo to mieć refundowane preparaty do stymulacji hormonalnej. Lekarz dobiera leki indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek oraz historię choroby pacjentów. Dodatkowe koszty, z jakimi należy się liczyć, to koszty wizyt u lekarza prowadzącego leczenie (na pewno będzie ich kilka).

 • punkcja jajników (pobranie komórek jajowych przy znieczuleniu ogólnym) – ok. 2 300 zł
 • zapłodnienie in vitro, hodowla zarodków – ok. 2 300 zł
 • mrożenie (witryfikacja) zarodków – ok. 300 zł
 • transfer zarodków – ok. 1400 zł
 • wizyta kontrolna, konsultacja u specjalisty, USG – od 200 do 400 zł
 • leki (bez refundacji mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ceny zaczynają się od 400 zł, ale to kwota jednorazowa, trzeba ją pomnożyć przez ilość dawek)

Ze względu na indywidualną historię choroby każdej z par, trudno przed podjęciem leczenia określić kwotę, jaka będzie konieczna na podjęcie procedur medycznych. Uśredniając cenniki różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności, możemy przyjąć, że koszt całej procedury zapłodnienia metodą in vitro w Polsce to ok. 17–20 tys. zł. Dla przeciętnej rodziny to wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za bycie rodzicem. Jednak pragnienie posiadania dziecka mieści się poza wszelkimi cennikami. Nic więc dziwnego, że na metodę in vitro decydują się nawet te pary, które nie mają dostępu do samorządowych programów dofinansowania in vitro.

Koszty przed kwalifikacją do in vitro 

Zanim zostanie podjęta decyzja o możliwości zastosowania metody in vitro (tzw. kwalifikacja do in vitro), konieczne są badania. Na podstawie tych trzech badań można bowiem wstępnie ocenić szanse na powodzenie metody sztucznego zapłodnienia. Przed kwalifikacją pacjentka wykonuje badania AMH i FSH, a pacjent badanie nasienia (seminogram). Może się jednak zdarzyć, że ze względu na indywidualną historię choroby lekarz zleci także dodatkowe badania laboratoryjne.

 • AMH – ok. 150 zł
 • FSH – ok. 30 zł
 • Badanie nasienia – seminogram komputerowy ok. 150 zł​

Przygotowanie do zabiegu (po kwalifikacji)

Jeśli para została zakwalifikowana do in vitro oznacza to, że przeprowadzenie zabiegu daje szansę na posiadanie potomstwa. Jednak na etapie przygotowań do zabiegu pacjentów czeka jeszcze wiele badań laboratoryjnych. 
– Badania na etapie przygotowania do in vitro muszą potwierdzić, że stymulacja hormonalna będzie nie tylko efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna dla pacjentki – wyjaśnia ginekolog, dr n. med. Wojciech Kolawa. – Dlatego niezbędne jest m.in. wykonanie badań wirusologicznych, posiewu bakteriologiczno-mykologicznego, wymazów z dróg rodnych, cytologii oraz badania piersi. Bywa, że ze względu na stan zdrowia pacjentki odraczamy stymulację hormonalną. Ciąża jest bowiem obciążeniem dla organizmu kobiety – aby przebiegała prawidłowo i nie była zagrożeniem dla pacjentki i dziecka, przyszła mama musi być zdrowa. Koszt wszystkich potrzebnych na tym etapie badań to ok. 800–1000 zł.

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Poza tym, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko.

 

[content:0_23949,0_19757,0_23405,0_18152,0_18474:CMNews]

 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy