GRY
 
 

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Ile płacą pary za zapłodnienie in vitro, bez rządowego dofinansowania? W Polsce od 8 do 12 tys. zł. Zobacz, co składa się na tak wysoki koszt zapłodnienia pozaustrojowego?

fot. Materiały Prasowe

Rządowy program refundacji in vitro dobiegł końca w 2016 roku i niestety nie ma kontynuacji. Rząd skupia się na narodowym programie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.
Na szczęście pomysłem refundacji in vitro zainteresowały się władze lokalne - wiele miast wprowadziło samorządowe programy dofinansowania in vitro dla par. Na refundacje in vitro (lub przynajmniej pokrycie części kosztów) już teraz mogą liczyć mieszkańcy Częstochowy, Łodzi, Warszawy, Poznania czy Gdańska. Do nich prawdopodobnie niebawem dołączą kolejne miasta. 

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Poza programem, pary, które cierpią na niepłodność, niestety muszą radzić sobie same. Jak zajść w ciążę, kiedy nie udaje się naturalnymi sposobami? Najlepiej zaufać nauce i medycynie. Jakie są zatem realne ceny in vitro w Polskich klinikach? Wszystkie placówki zajmujące się metodą in vitro są prywatne, więc koszty są zależne od kliniki. Sama procedura IVF ICSI/IMSI kosztuje około 7-8 tysięcy, ale należy do tego doliczyć koszty dodatkowe: wszystkich wizyt kontrolnych oraz diagnostyki kobiety i mężczyzny jeszcze przed zabiegiem, w tym np. badanie nasienia. Koszty te wynoszą często nawet do 17-20 tysięcy złotych. Ceny zależne są również od kliniki - jedne są nieco tańsze od innych, wiele z nich uzależnia swe ceny także od miejsca - niestety najdorższe kliniki to te, które znajdują sie w Warszawie.  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Cena procedury in vitro

Największy koszt procedury in vitro stanowią: punkcja jajników, zapłodnienie oraz transfer zarodków. Dawniej dużym obciążeniem finansowym były także leki. Obecnie preparaty umożliwiające stymulację hormonalną podlegają refundacji. Kryteria kwalifikacji są podobne, jak w przypadku rządowego programu leczenia niepłodności, ale program i refundacja leków działają niezależnie. Oznacza to, że pacjentka nie musi uczestniczyć w rządowych programie, a może mimo to mieć refundowane preparaty do stymulacji hormonalnej. Lekarz dobiera leki indywidulanie, biorąc pod uwagę wiek oraz historię choroby pacjentów. Dodatkowe koszty, z jakimi należy się liczyć, to koszty wizyt u lekarza prowadzącego leczenie (na pewno będzie ich kilka).

  • punkcja jajników (pobranie komórek jajowych przy znieczuleniu ogólnym) – ok. 2000 zł
  • zapłodnienie in vitro, hodowla zarodków – ok. 2000 zł
  • mrożenie (witryfikacja) zarodków – ok. 300 zł
  • transfer zarodków – ok. 1400 zł
  • wizyta kontrolna, konsultacja u specjalisty, USG – od 200 do 400 zł
  • leki (bez refundacji mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ceny zaczynają się od 400 zł, ale to kwota jednorazowa, trzeba ją pomnozyć przez ilość dawek)

Ze względu na indywidualną historię choroby każdej z par, trudno przed podjęciem leczenia określić kwotę, jaka będzie konieczna na podjęcie procedur medycznych. Uśredniając cenniki różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności, możemy przyjąć, że  koszt in vitro w Polsce to ok. 8 000 – 12 000zł. Dla przeciętnej rodziny to wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za bycie rodzicem. Jednak pragnienie posiadania dziecka mieści się poza wszelkimi cennikami. Nic więc dziwnego, że na metodę in vitro decydują się nawet te pary, które do rządowego programu się nie zakwalifikowały.

Polecamy: Sejm przyjął ustawę o in vitro

Doładuj
Przeładuj