Koszt Komunii
fot. AdobeStock

Ile kosztuje organizacja Pierwszej Komunii Świętej?

Maj zbliża się wielkimi krokami, a z nim okres komunii. To wyjątkowe wydarzenie dla dzieci, ale i niemałe wydatki zarówno dla rodziców, jak i gości...
Dominika Bielas
Koszt Komunii
fot. AdobeStock
Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważny dzień w życiu każdego dziecka. Dla rodziców to dodatkowo czas stresujących przygotowań i... niemałych wydatków. Ile trzeba będzie zapłacić za organizację tego wydarzenia? A ile dać dziecku w kopercie? Sprawdziliśmy!

Składka komunijna w kościele

Choć wydarzenie ma charakter duchowy, to jednak często gdzieś o tym się zapomina, bo przygotowanie się do komunii to nie tylko nie lada wyzwanie logistyczne, ale i finansowe. Tak więc rodzice trzecioklasistów oprócz częstych spotkań w kościele... próbują pospinać domowy budżet, by na wszytko starczyło. W samym kościele składka waha się między 150 a 260 zł. W ramach tej kwoty dziecko otrzymuje pamiątkę sakramentu np. obrazek, chleb, różaniec, modlitewnik, w cenie także jest wystrój kościoła, podziękowanie dla księdza i katechetek. Jednak to nie wszytko, często rodzice nie mogą robić zdjęć i jeśli chcą pamiątkę, są zmuszeni zakupu tego co oferuje parafia. Niestety wielu rodziców się skarży, że koszty są za duże, ale rodzice nie mają wyboru i muszą płacić.

Zobacz także: Co to ten smog? Dość legend i mitów! [WIDEO]​
Redakcja poleca: Jak zrobić loczki: fryzura dla dziewczynki - wideo
Dziewczynki kochają loki! Doświadczona fryzjerka pokazuje, jak uczesać małą dziewczynkę na wielką uroczystość.

Wybór kreacji

W jednej z warszawskich parafii zakup sukienek jest dozwolony tylko z jednego punktu krawieckiego, rodzice na forach piszą, że to jednak nierzadka praktyka. Tam dziewczynki mogą wybrać spośród tylko kilku zatwierdzonych modeli (ceny zaczynają się od kilkuset złotych). Bez względu czy sukienka się podoba, czy nie rodzic nie może poszukać tańszej. Do tego dochodzi dokupienie wianka, bielizny, czy butów. W przypadku chłopca zakup garnituru wydaje się być prostszy, ale wraz z butami to koszt około 350-500 zł. Ceny kształtują się podobnie również,  jeśli w danej parafii dzieci idą do komunii w albach.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

Obiad dla rodziny

Po uroczystości kościelnej, oczywiście czas na spotkanie w rodzinnym gronie i to kolejne wydatki. Ze względu na ilość miejsca w mieszkaniu coraz więcej osób decyduje się na komunijny obiad w lokalu. Wielu z rodziców, chwali sobie to rozwiązanie choćby na oszczędność czasu i nerwów. Jednak o oszczędnościach finansowych mówić nie można, ceny za "talerzyk" zaczynają się od 70 zł. Wiele osób decyduje się także na zakup komunijnego tortu (od 45 do 150 zł), czy zamówienie animatora dla dzieci (500-1000 zł).

Ile pieniędzy dać dziecku na komunię?

Komunia to nie tylko wydatek dla rodziców. Na większe wydatki w maju muszą się nastawić wszyscy, którzy mają w rodzinie dziecko idące do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice chrzestni w kopertę wkładają 500-1000 zł, a inni krewni dają około 200-500 zł, takie deklaracje padają na forach internetowych. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez serwis Ceneo. Choć 38 proc. ankietowanych uważa kwotę do 500 zł za odpowiednią na tego typu okazje, to już 35 proc.  szacuje, że da dwa razy więcej. Oczywiście wiele zależy od standardu finansowego rodziny, ale komunia to również festiwal prezentów, które są niezwykle ważne dla dzieci. Popularne są np. tablety, notebooki, konsole, aparaty cyfrowe, sprzęt sportowy, a nawet drony.

Wydatki są  duże. Do tego zarówno rodzice, jak i goście decydują się choćby na nową sukienkę czy garnitur, fryzjera lub makijaż. Koszty przerastają nie jeden domowy budżet, dlatego niektórzy decydują się nawet na... kredyt lub rozważają w ogóle rezygnację z Pierwszej Komunii Świętej. 

A jakie są Wasze doświadczenia? Udało Wam się ograniczyć wydatki? Napiszcie w komentarzach. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy