Ile rodzic musi zapłacić za spanie z dzieckiem w szpitalu?
fot. Fotolia

Chcesz spać z chorym dzieckiem w szpitalu? Sprawdź, ile musisz zapłacić!

5, 15, 25 zł? Ile muszą płacić rodzice, którzy chcą nocować z dzieckiem podczas pobytu w szpitalu?
Hanna Szczesiak
Ile rodzic musi zapłacić za spanie z dzieckiem w szpitalu?
fot. Fotolia
"Pobyt rodzica w szpitalu podczas hospitalizacji dziecka wypełnia potrzeby uczuciowo-emocjonalne dziecka, zwłaszcza małego, wycisza i zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ma szczególne znaczenie w przypadku hospitalizacji najmłodszych dzieci oraz dzieci przewlekle i terminalnie chorych" – czytamy w liście rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Ile kosztuje pobyt z dzieckiem w szpitalu?

Każdy rodzic, który był z dzieckiem w szpitalu, wie, jak wygląda polska rzeczywistość. W niektórych placówkach rodzice mogą liczyć na dodatkowe łóżko, jednak w większości szpitali rodzic musi się zadowolić krzesłem lub podłogą i własną, przyniesioną z domu karimatą. "Spałam na karimacie na podłodze. O tym, że można wypożyczyć łóżko, dowiedziałam się później od innej matki. Przecież personel powinien mnie poinformować, że jest taka możliwość" – informuje pani Agata, która towarzyszyła 3-letniemu synkowi podczas pobytu w jednym z lubelskich szpitali.

Rodzice przebywający z dziećmi w szpitalach nie zawsze mogą wypożyczyć dodatkowe łóżko. Czasem sale są przepełnione, a wszystkie łóżka są zajęte. Zgodnie z Kartą Praw Dziecka rodzic ma prawo zostać z dzieckiem w szpitalu, jednak w szpitalu nie zawsze są warunki pozwalające na komfortowy pobyt.

Jeśli rodzic chce wypożyczyć leżankę, musi za nią zapłacić. W niektórych szpitalach ceny dochodzą nawet do 25 zł. Rodzic może wybrać, czy chce spać na podłodze, czy na szpitalnym łóżku, o ile oczywiście będzie dostępne. Dyrektorzy szpitali tłumaczą, że pobieranie opłat od rodziców jest konieczne. Chociaż rodzice często wyręczają personel szpitalny, generują dodatkowe koszty, związane m.in. z korzystaniem z toalety czy łazienki.
 

 
W wielu szpitalach na całym świecie jest niedopuszczalne, żeby rodzic spał na szpitalnej podłodze, pod łóżkiem dziecka lub żeby musiał płacić za nocleg. Jak wy wspominacie pobyty w szpitalach? Czy list do ministra zdrowia może realnie zmienić sytuację w polskich szpitalach?

Czytaj także: Pobyt z dzieckiem w szpitalu – czekają nas zmiany?

Źródło: dziennikwschodni.pl, nowa.tv
Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy