Ile kosztuje zatrudnienie niani? [WIDEO]

15 złotych za godzinę to minimalna, ale i najbardziej powszechna stawka, jaką obecnie płaci się – mówi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Zobacz film, z którego dowiesz się, z jakim wydatkiem musisz się liczyć zatrudniając nianię i jak trudno obecnie znaleźć opiekunkę do dziecka.

Zobacz inne z serii: zaufana niania (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Zaufana niania", w którym Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania" udziela rad, jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka rozmawiałyśmy o kosztach zatrudnienia niani. Nie są one małe, a i tak okazuje się, że chętnych jest znacznie więcej niż opiekunek. Jak szacuje Jakubiak, w ciągu roku o 200 proc. wzrosło zapotrzebowanie na nianie. Wszystko to powoduje, że obecnie bardzo trudno znaleźć jest dobrą opiekunkę do dziecka.

Sytuacja na rynku jest fatalna

"Bardzo trudno jest znaleźć dobrą nianię. Trzeba się naszukać, zanim się trafi na odpowiednią osobę" – stwierdza autorka poradnika. Podkreśla, że mniej więcej od roku sytuacja na rynku zatrudnienia niań jest fatalna. Zapotrzebowanie na nianie jest około trzech razy większe niż ilość pań dostępnych do pracy.

Brakuje pań posiadających kwalifikacje i doświadczenie. "Dlatego zwróciliśmy się ku młodym nianiom, które nie mają doświadczenia, a wiemy, że się do tej pracy nadają" – opisuje Jakubiak. Aby podszkolić młode nianie, agencja prowadzi też szkolenia dające możliwość zdobycia wiedzy i kwalifikacji.

"Zainteresowanie jest ogromne, mamy o 200 procent więcej klientów niż rok temu" - podkreśliła. Dzisiaj nie ma castingu na nianie, dzisiaj jest casting na rodziców. "Jeżeli jest dobra niania, to ona doskonale wie, że może przebierać w ofertach" – stwierdza Jakubiak. Jej zdaniem, obecnie to rodzice są bardziej zainteresowani zatrudnieniem niani, niż na odwrót.

Znajdź idealną nianię dla dziecka na niania.pl

Jakubiak proponuje rodzicom, aby szukając niani, trochę obniżyli swoje oczekiwania. "Jeżeli niania jest fajna, dobra, uśmiechnięta i nasze dziecko do niej lgnie, ale brakuje jej podstawowej wiedzy, to wyślijmy ją na kurs, który nie jest drogi, a pozwoli na doszkolenie" – radzi. Autorka poradnika podkreśla, że jako mamy, na początku naszego macierzyństwa, też bardzo wielu rzeczy nie wiedziałyśmy, więc warto być wyrozumiałym.

Bardzo trudno jest znaleźć nianię za mniejsze pieniądze

W dużych miastach wojewódzkich płaci się niani 15 złotych za godzinę. "To minimalna, ale i najbardziej powszechna stawka i nikt nie powinien brać mniej za opiekę nad dzieckiem, bo to jest arcyodpowiedzialna praca" – uważa niania.

Niania zarabia w dużym mieście od 2,5 tys. do 3,5 tys. złotych, przy czym najczęściej jest to 2,8 – 3 tys. złotych. Bardzo trudno znaleźć nianię za mniejsze pieniądze. Ale nie jest to niemożliwe. Z reguły mniej zapłaci się, zatrudniając do opieki nad dzieckiem starszą wiekiem osobę. Takie panie – mówi Jakubiak – są już na emeryturze i swój zarobek traktują jako dorobienie do posiadanych finansów. Ale młode dziewczyny, żeby utrzymać się w dużych miastach, muszą otrzymywać za opiekę nad dzieckiem około 3 tys. złotych. "To nie jest super wygórowana kwota za to co dostajemy w zamian od niani" – podkreśla właścicielka agencji niań.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań "Zaufana niania". We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik "Zaufana niania", w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje jak skutecznie znaleźć nianię dla naszego dziecka.

A wy jakie macie doświadczenia z zatrudnieniem niani? Ile kosztowała was opieka nad dzieckiem i czy znalazłyście ją bez problemu? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy