ile kosztuje żłobek
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje żłobek w 2021 roku – ceny w placówkach prywatnych i państwowych

Na pytanie, ile kosztuje żłobek, nie ma jednej precyzyjnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy dziecko będzie chodziło do państwowej czy prywatnej placówki oraz od regionu. Najtańsze są żłobki państwowe, ale niektóre miasta dofinansowują również pobyt dzieci w żłobkach prywatnych. Sprawdź, ile wynoszą opłaty związane z posyłaniem dziecka do żłobka.
Ewa Janczak-Cwil
ile kosztuje żłobek
fot. Adobe Stock
Żłobek z pewnością może być tańszym rozwiązaniem od wynajęcia niani, zwłaszcza, jeśli placówka jest państwowa, czyli dofinansowywana z budżetu samorządowego. Prywatne żłobki także zwykle kosztują mniej niż wynajęcie opiekunki, ale rozpiętość cenowa między nimi potrafi być naprawdę duża. Wiele zależy od tego, co placówka oferuje w cenie.

Jedno jest jednak pewne – dziecko w żłobku rozwija się lepiej i nie należy mieć obaw przed zapisaniem malucha do takiej placówki. Oczywiście zawsze warto wcześniej sprawdzić również opinie o wybranym żłobku.

Ile kosztuje żłobek państwowy?

Odpłatność za żłobek państwowy ustala gmina, w której zlokalizowana jest placówka. Cena obejmuje dwie opłaty – koszt pobytu dziecka w żłobku oraz wyżywienie. Całkowity miesięczny koszt pobytu dziecka w placówce państwowej zwykle mieści się w granicach 550-800 zł

Do żłobka państwowego nie każdy może się dostać. Największe szanse na zapisanie dziecka do takiej placówki mają rodzice, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin. Nie wszystkie placówki państwowe mają takie same zasady rekrutacji do żłobka, dlatego informację o tym, czyje dzieci otrzymają miejsce, warto sprawdzić na stronie placówki.

Poniżej przykłady kosztu żłobków publicznych w Polsce za opiekę do 10 godzin dziennie:
  • Zespół Żłobków m.st. Warszawy – placówki są bezpłatne
  • Publiczne żłobki w Katowicach – 400 zł + wyżywienie (maksymalnie 15 zł dziennie)
  • Publiczne żłobki w Poznaniu – 550 zł + wyżywienie
  • Gdański Zespół Żłobków – 390 zł + koszty wyżywienia
  • Miejski Zespół Żłobków w Rzeszowie – 336 zł + 5 zł dziennie za wyżywienie.
Uwaga! Koszt żłobka państwowego może być niższy w przypadku rodzin wielodzietnych oraz rodziców o niskich dochodach. Dlatego zawsze należy skontaktować się z wybraną placówką i dopytać o koszt pobytu dziecka w żłobku w konkretnej sytuacji rodzinnej.

Ile kosztuje żłobek prywatny?

Ceny za żłobki prywatne ustają ich właściciele. Opłata składa się z czesnego w stałej wysokości oraz opłaty za wyżywienie. Przy zapisywaniu dziecka do żłobka często obowiązuje także opłata wpisowa, wynosząca zwykle kilkaset złotych – 350-1000 zł. Samo czesne w prywatnych żłobkach to zwykle powyżej 1000 zł + koszty wyżywienia

Poniżej przykłady kosztu żłobków prywatnych:
  • Żłobek Różowy Słoń w Warszawie – wpisowe 450 zł, czesne – 1200 zł za pobyt 5 dni w tygodniu, wyżywienie 16 zł dziennie
  • Żłobek Pomelo na Mokotowie w Warszawie – wpisowe 1000 zł, czesne z wyżywieniem 2250 zł, 
  • Żłobek Raj maluszka w Poznaniu – wpisowe 500 zł, czesne 1175 zł + wyżywienie
  • Żłobek Zielony Motylek w Rzeszowie – wpisowe 300 zł, czesne 900 zł, wyżywienie dzienne – 10,50-11,50
  • Żłobek Gwiazdolandia w Katowicach – wpisowe 350 zł, czesne 550-800 zł, wyżywienie 13 zł dziennie.
Niektóre miasta dofinansowują pobyt dziecka w żłobku prywatnym. I tak np. w Katowicach kwota dofinansowania wynosi 600 zł miesięcznie. Warszawski bon żłobkowy to 400 zł na dofinansowanie żłobka prywatnego. Zapytaj o to w wybranej placówce!
W prywatnych żłobkach często można też wykupić opiekę na godziny lub w weekendy, a także dokupić usługi dodatkowe w postaci zajęć językowych, logopedycznych i innych.

Przed wieloma rodzicami trudna decyzja: babcia, niania, czy żłobek? Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety, a sprawa finansowa często ma decydujący wpływ na to, z kim zostanie dziecko, gdy mama wróci do pracy. 

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

dsfdf

Zobacz także

Popularne tematy

dsfdf dsfdf