mleko modyfikowane
Adobe Stock
Karmienie

Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela

Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Ile mleka powinno jeść niemowlę?

Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli.

Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.
 

Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy

 wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka
1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml
2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml
3. miesiąc 6 porcji 130 ml
4. miesiąc 6 porcji 150 ml
5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml*


* dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​

Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka?

W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to wymioty, kolkę, czy problemy z kupką u niemowlaka (np. biegunkę).

Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej. Warto porozumieć się z lekarzem – być może należałoby zwiększyć liczbę karmień butelką.
 

e-book Mamo, To Ja odporność dziecka w czasie pandemii
edipresse

Ile razy na dobę powinno jeść niemowlę?

Niemowlę powinno jeść ok. 6-7 razy na dobę (i pić mleko ok. 4 razy na dobę, gdy zaczynasz rozszerzać mu dietę). Nie martw się jednak, jeśli raz czy dwa niemowlakowi zdarzy się wypić mniej mleka niż zwykle. Czasem dziecko ma słabszy apetyt, np. po południowej drzemce, bo dobrze się jeszcze nie rozbudziło, albo wieczorem, gdy jest już bardzo zmęczone. To nie problem, jeśli pozostałe posiłki zjada chętnie, wypija wszystko lub prawie wszystko, co jest w butelce. Jeżeli jednak często niemowlę zostawia w butelce połowę mleka (albo też za każdym razem domaga się większej porcji i podajesz mu ją), to oblicz, ile w sumie wypija mleka przez całą dobę.

Pamiętaj, że dzieci od urodzenia różnią się apetytem. Jedne jadłyby za trzech, bo mleko niezwykle im smakuje. Inne z kolei ssą tylko tyle, ile muszą, bo bardziej absorbuje je świat. Dlatego traktuj zalecenia orientacyjnie. Jeśli dziecko nie chce wypić całej porcji mleka, nie zmuszaj go do tego. Nie zabawiaj przy jedzeniu, nie karm przez sen. Ale również, jeśli maluch chce wypić trochę więcej, pozwalaj mu na to. On też – podobnie jak ty – może czasem mieć ochotę na dokładkę.

Dziecko nie płacze tylko z głodu. Powodów niezadowolenia maluszka może być wiele, np. ból brzuszka, niewygodna pieluszka czy ubranie. Niech cię nie zmyli to, że dziecko za każdym razem wypija wszystko, co mu dajesz. Często nie odmawia, bo mleko mu smakuje. Zanim więc pobiegniesz przygotowywać kolejną butelkę mleka, pomyśl, czy przypadkiem nie wolałoby się teraz do ciebie przytulić lub pobawić? Jedzenie naprawdę nie jest najlepszym lekarstwem na wszelkie problemy!

Ile powinno jeść niemowlę: co robić, gdy je za mało lub za dużo?

W ciągu miesiąca niemowlę powinno przybrać na wadze 800-1100 g. Oczywiście nie czekaj tyle czasu. Jeśli się martwisz, idź do przychodni. Sprawdź, ile przybrało na wadze od ostatniego pomiaru. Podziel przez liczbę dni, jaka upłynęła od ostatniego ważenia. Maluszek powinien przybierać na wadze blisko 18-35 g dziennie. Jeśli jest to mniej (lub więcej), porozmawiaj z lekarzem. Podpowie ci, co robić. Na własną rękę nie przeprowadzaj jednak żadnych eksperymentów, np. nie dosypuj więcej proszku do wody, aby zagęścić mleko. Ale też nie próbuj dziecka na własną rękę odchudzać. Pamiętaj, że w 1. roku życia dziecko najbardziej intensywnie rośnie i się rozwija. Nie wolno więc po prostu ograniczać mu jedzenia.
   
Kupując mleko modyfikowane w wielopakach, możesz sporo zaoszczędzić:

Ile powinno jeść niemowlę: po czym poznać problemy?

Jeśli niemowlę jest wesołe, pogodne, a gdy cię widzi, radośnie macha rączkami i nóżkami, rzadko choruje, to się nie martw, że dziecko zjada trochę mniej mleka (lub więcej), niż to zalecają normy. Powodem do niepokoju może natomiast być sytuacja, kiedy niemowlę mało je (lub bardzo dużo), ale ciągle płacze, pręży się, ulewa mleko, wymiotuje, widać, że boli go brzuszek i coś mu dolega. Wtedy koniecznie jeszcze raz idź z nim do lekarza.

Tu kupisz polecane butelki do karmienia niemowląt: imitują pierś mamy i działają antykolkowo!

Sposoby na duży i mały apetyt u niemowlaka

Jeśli niemowlę waży za mało albo za dużo, zawsze najpierw poradź się lekarza. Możesz też wypróbować kilka prostych trików, które mogą poprawić sytuację.

Niemowlę nie chce jeść:

  • Poproś o pomoc tatę. Niemowlę może chętnie wypić mleko od niego, chociaż od ciebie za żadne skarby nie chce! Takie sytuacje zdarzają się szczególnie wtedy, gdy do niedawna karmiłaś piersią. 
  • Zmień butelkę i smoczek. W dotychczasowych coś może się dziecku nie podobać. Pilnuj, aby mleko nie leciało zbyt szybko (niemowlę krztusi się, a to nieprzyjemne) ani zbyt wolno (straci cierpliwość).
  • Zapytaj lekarza o inne mleko. Taka zamiana będzie konieczna, jeśli pediatra stwierdzi, że niemowlę ma alergię lub nietolerancję laktozy. Jeśli niechęć do jedzenia była nimi spowodowana, po zamianie mleka dziecko może szybko polubić jedzenie!

  
Niemowlę zjada za dużo (i waży za dużo):

  • Nie namawiaj dziecka do skończenia porcji. Czasem nawet niemowlę obdarzone największym apetytem nie ma na to ochoty. Nie myśl od razu, że coś mu jest.
  • Spróbuj odrobinę zmniejszyć porcję, np. o 20 ml. Takiej różnicy dziecko zapewne nie zauważy. Niektóre niemowlęta wypijają wszystko, co jest w butelce.
  • Nie wydłużaj przerw między karmieniami. Niemowlę powinno jeść mniej więcej co trzy godziny (nocne karmienia muszą być rzadsze). Staraj się jednak nie dopuszczać do sytuacji, gdy dziecko jest strasznie głodne, bo wtedy zje znacznie więcej!

Czy niemowlę dobrze się rozwija, jeśli je za mało lub za dużo?

Jeśli mimo wizyty u lekarza nadal niepokoisz się, że dziecko zjada za mało (lub za dużo), albo jego waga była na dolnej (lub górnej) granicy normy, warto ważyć je co miesiąc, czyli nieco częściej, niż tego wymagają wizyty w przychodni. Wyniki zaznaczaj na tzw. siatkach centylowych. Waga i wzrost niemowlęcia powinny się mieścić między 3. a 97. centylem. Jeśli oscylują koło 20. centyla, to znaczy, że dziecko jest raczej drobne; jeśli zaś znajdują się bliżej 97. centyla – dobrze zbudowane. Wszystko jest jednak w porządku. Ważne jest, by waga malucha znajdowała się co miesiąc mniej więcej na tym samym centylu, a także to, żeby centyle długości ciała i wagi były zbliżone. Świadczy to o tym, że rozwój dziecka przebiega harmonijnie.

dr Ewa Orłowska, pediatra, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA