Ile mleka do butelki dla niemowlęcia?

Twoje niemowlę wypija tylko pół porcji mleka, a może ciągle mu mało? Sprawdź, ile nalewać mleka do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada.
Ile powinien jeść noworodek?
fot. Fotolia
Przygotowanie mleka modyfikowanego może pozornie wydawać się bardzo łatwym zadaniem. Jednak zgodnie z nowymi zleceniami malec powinien jeść na żądanie bez względu czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada.

Ile porcji mleka powinno jeść niemowlę?

Przez pierwsze 4–6 miesięcy miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane również powinnaś karmić go na żądanie.

W poniższej tabelce znajdziesz orientacyjne normy

 wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka
1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml
2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml
3. miesiąc 6 porcji 130 ml
4. miesiąc 6 porcji 150 ml
5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml*

* dziecko zaczyna już jeść nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Ile mieszanki przygotować dla niemowlaka?

W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to: wymioty, kolkę, czy problemy z kupką u niemowlaka (np. biegunkę).

Kaszki po 5. miesiącu - opinie

Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej. Warto porozumieć się z lekarzem - być może należałoby zwiększyć liczbę karmień butelką. 

Gorszy apetyt

Nie martw się tym, jeśli raz czy dwa niemowlakowi zdarzy się wypić mniej mleka niż zwykle. Czasem dziecko ma słabszy apetyt, np. po południowej drzemce, bo dobrze się jeszcze nie rozbudziło, albo wieczorem, gdy jest już bardzo zmęczone. To nie problem, jeśli pozostałe posiłki zjada chętnie, wypija wszystko lub prawie wszystko, co jest w butelce. Jeżeli jednak często niemowlę zostawia w butelce połowę mleka (albo też za każdym razem domaga się większej porcji i podajesz mu ją), to oblicz, ile w sumie wypija mleka przez całą dobę.

Pamiętaj, że dzieci od urodzenia różnią się apetytem. Jedne jadłyby za trzech, bo mleko niezwykle im smakuje. Inne z kolei ssą tylko tyle, ile muszą, bo bardziej absorbuje je świat. Dlatego traktuj zalecenia orientacyjnie. Jeśli dziecko nie chce wypić całej porcji mleka, nie zmuszaj go do tego. Nie zabawiaj też przy jedzeniu, ale też nie karm przez sen. Ale również, jeśli maluch chce wypić trochę więcej, pozwalaj mu na to. On też – podobnie jak ty – może czasem mieć ochotę na dokładkę.
Dziecko nie płacze tylko z głodu. Powodów niezadowolenia maluszka może być wiele, np. ból brzuszka, niewygodna pieluszka czy ubranie. Niech cię nie zmyli to, że dziecko za każdym razem wypija wszystko, co mu dajesz. Często nie odmawia, bo mleko mu smakuje. Zanim więc pobiegniesz przygotowywać kolejną butelkę mleka, pomyśl, czy przypadkiem nie wolałoby się teraz do ciebie przytulić lub pobawić? Jedzenie naprawdę nie jest najlepszym lekarstwem na wszelkie problemy! 

Co robić, gdy dziecko je za mało lub za dużo?

W ciągu miesiąca niemowlę powinno przybyć na wadze 800–1100 g. Oczywiście nie czekaj tyle czasu.Jeśli się martwisz, idź do przychodni. Sprawdź, ile przybrało na wadze od ostatniego pomiaru. Podziel przez liczbę dni, jaka upłynęła od ostatniego ważenia. Maluszek powinien przybierać na wadze blisko 18–35 g dziennie. Jeśli jest to mniej (lub więcej), porozmawiaj z lekarzem. Podpowie ci, co robić. Na własną rękę nie przeprowadzaj jednak żadnych eksperymentów, np. nie dosypuj więcej proszku do wody, aby zagęścić mleko. Ale też nie próbuj dziecka na własną rękę odchudzać. Pamiętaj, że w 1. roku życia dziecko najbardziej intensywnie rośnie i się rozwija. Nie wolno więc po prostu ograniczać mu jedzenia.
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka