GRY

Ile mleka do butelki dla niemowlęcia?

Twoje niemowlę wypija tylko pół porcji mleka, a może ciągle mu mało? Nie wiesz, czy kierować się apetytem dziecka czy zaleceniami? Sprawdź, ile nalewać mleka do butelki, aby rzeczywiście się najadło.
ile mleka powinno jeść niemowlę, ile mleka do butelki, apetyt dziecka, jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym
fot. Fotolia
Jak sprawdzić, czy niemowlę się najada? Głowi się na tym niejeden rodzic. Czy Julce naprawdę wystarcza tylko tyle mleka? „A może coś jej dolega, mieszanka jest źle dobrana” – martwi się jej mama. Rodzice Stasia z kolei nie wiedzą, czy na pewno wolno im wlać do butelki trochę więcej mleka niż to jest zalecane na opakowaniu. Może przez to chłopczyk utyje, bo żołądek mu się rozepcha? Czasem więc kołyszą go i zabawiają, a synek zapomina o jedzeniu. Ale wtedy z kolei martwią się, że Staś jest głodny. Aby pozbyć się wątpliwości, warto poznać zalecenia, ale też kierować się zdrowym rozsądkiem.

Ile powinno jeść niemowlę – zalecenia

Przez pierwsze 4–6 miesięcy miesiący dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane również powinnaś karmić go na żądanie. Aby nie przekarmić dziecka, ani go nie zagłodzić, podaje się orientacyjne normy:
  • 1. miesiąc – 7 porcji dziennie po 90–110 ml
  • 2. miesiąc – 6 porcji po 110–130 ml
  • 3. miesiąc – 6 porcji po 130 ml mleka
  • 4. miesiąc – 6 porcji po 150 ml mleka
  • 5–6. miesiąc – 4 porcje po 180 ml (dziecko zaczyna już jeść nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa).
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Każde niemowlę ma inny apetyt

Staś to dziecko, które lubi sobie podjeść; Julka zdecydowanie nie – dzieci od urodzenia różnią się apetytem. Jedne jadłyby za trzech, bo mleko niezwykle im smakuje. Inne z kolei ssą tylko tyle, ile muszą, bo bardziej absorbuje je świat. Dlatego traktuj zalecenia orientacyjnie. Jeśli dziecko nie chce wypić całej porcji mleka, nie zmuszaj go do tego. Nie zabawiaj też przy jedzeniu, nie karm przez sen. Twoim zadaniem nie jest zrobienie wszystkiego, by niemowlę wypijało dzienną normę! Ale również, jeśli maluch chce wypić trochę więcej, pozwalaj mu na to. On też – podobnie jak ty – może czasem mieć ochotę na dokładkę.

Dziecko nie płacze tylko z głodu

Powodów niezadowolenia maluszka może być wiele, np. ból brzuszka, niewygodna pieluszka czy ubranie. Niech cię nie zmyli to, że dziecko za każdym razem wypija wszystko, co mu dajesz. Często nie odmawia, bo mleko mu smakuje. Zanim więc pobiegniesz przygotowywać kolejną butelkę mleka, pomyśl, czy przypadkiem nie wolałoby się teraz do ciebie przytulić lub pobawić? Jedzenie naprawdę nie jest najlepszym lekarstwem na wszelkie problemy! Zresztą, jeśli zawsze, gdy maluszek tylko zapłacze, będziesz od razu biegła do niego z butelką, przyzwyczaisz go, że stres, ból czy nudę leczy się właśnie jedzeniem. To niedobre wyjście, bo w przyszłości dziecko, gdy tylko z czymś nie będzie mogło sobie poradzić, zacznie jeść.

Ile niemowlę zjada w ciągu dnia?

Nie martw się tym, jeśli raz czy dwa niemowlakowi zdarzy się wypić mniej mleka niż zwykle. Czasem dziecko ma słabszy apetyt, np. po południowej drzemce, bo dobrze się jeszcze nie rozbudziło, albo wieczorem, gdy jest już bardzo zmęczone. To nie problem, jeśli pozostałe posiłki zjada chętnie, wypija wszystko lub prawie wszystko, co jest w butelce. Jeżeli jednak często niemowlę zostawia w butelce połowę mleka (albo też za każdym razem domaga się większej porcji i podajesz mu ją), to oblicz, ile w sumie wypija mleka przez całą dobę.

Co robić, gdy dziecko zjada za mało?

W ciągu miesiąca niemowlę powinno przybyć na wadze 800–1100 g. Oczywiście nie czekaj tyle czasu, jeśli martwisz się, że twoje dziecko zjada za mało albo za dużo. Idź do przychodni i sprawdź, ile przybrało na wadze od ostatniego pomiaru. Podziel przez liczbę dni, jaka upłynęła od ostatniego ważenia. Maluszek powinien przybierać na wadze blisko 18–35 g dziennie. Jeśli jest to mniej (lub więcej), porozmawiaj z lekarzem. Podpowie ci, co robić. Na własną rękę nie przeprowadzaj jednak żadnych eksperymentów, np. nie dosypuj więcej proszku do wody, aby zagęścić mleko. Ale też nie próbuj dziecka na własną rękę odchudzać. Pamiętaj, że w 1. roku życia dziecko najbardziej intensywnie rośnie i się rozwija. Nie wolno więc po prostu ograniczać mu jedzenia.

Sprawdź też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt