ile można przytyć w ciąży?
fot. Fotolia

BMI przed ciążą decyduje o prawidłowym przyroście wagi w ciąży

Normy przyrostu wagi w ciąży są różne dla kobiet, które przed ciążą miały prawidłową wagę, niedowagę lub nadwagę. To BMI przed ciążą decyduje o tym, ile możesz przytyć.
Karolina Stępniewska
ile można przytyć w ciąży?
fot. Fotolia
To, ile możesz przytyć w ciąży, zależy m.in. od twojej wagi wyjściowej.
  • Jeśli przed ciążą twoje BMI było w normie, powinnaś przytyć od 11,5–16 kg.
  • Jeśli ważyłaś za mało, dobrze by było, gdybyś przytyła więcej od 12,5-18 kg.
  • Jeśli miałaś nadwagę, nie powinnaś przybrać na wadze więcej niż to konieczne, średnio 7-11,5 kg.
Jeszcze bardziej rygorystyczne są obostrzenia dla kobiet otyłych, nie powinny przytyć więcej niż 6-7 kg, a ich waga powinna być kontrolowana przez lekarza. Tak kształtują się idealne wyliczenia, ale na to, ile przytyjesz w ciąży, często po prostu nie masz wpływu.

Ile powinnaś przytyć w ciąży?

W założeniu powinnaś przytyć minimalnie 8 kg, poza sytuacją, kiedy twoje BMI przed ciążą wskazywało na otyłość, wtedy najlepiej będzie, jeśli zamkniesz swoją wagę pod koniec ciąży w granicach 7 kg na plusie. Najważniejsze, żebyś pamiętała, że ciąża to nie czas na dietę: nie wolno w tym czasie się odchudzać. Nie powinnaś też jeść za dwoje – najważniejsze to zadbać o to, by twoja dieta była zdrowa i odpowiednio zbilansowana.

Nie martw się, widząc kolejne kilogramy na wadze – nie są tylko skutkiem tycia, ale tego, jak zmienia się twój organizm w ciąży. Przybywa ci krwi, powiększają się piersi (jedna może ważyć nawet 1 kg!), dochodzi waga wód płodowych, łożyska i oczywiście dziecka. To wszystko wpływa na wagę w ciąży.
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

Ile przytyjesz w kolejnych trymestrach ciąży?

Nie spodziewaj się tego, że w ciąży będziesz systematycznie przybierać na wadze. W pierwszych tygodniach ciąży możesz w ogóle nie zauważać zmiany wagi. Najwięcej kilogramów przybywa zazwyczaj między 20-30 tygodniem ciąży. Przyrost wagi w ciąży wygląda mniej więcej tak:
  • I trymestr ciąży - ok. 1–2 kg,
  • II trymestr - ciąży ok. 6 kg,
  • III trymestr ciąży - ok. 5 kg.
Pamiętaj! Tempo przybierania na wadze w ciąży jest różne dla każdej z nas. Niewielkie odstępstwa od powyższych wytycznych nie są powodem do niepokoju. Podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa, lekarz będzie sprawdzał twoją wagę i wykryje ewentualne nieprawidłowości.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy