Ile mleka dla noworodka

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią lub butelką?

Ile je noworodek - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez świeżo upieczonych rodziców. Wyjaśniamy, ile mililitrów mleka wypija noworodek i jak często należy karmić dziecko w pierwszych dniach i tygodniach jego życia.
Małgorzata Wódz
Ile mleka dla noworodka
Noworodek powinien być karmiony na żądanie (czyli jeść wtedy, kiedy jest głodny). To gwarantuje, że otrzyma tyle pokarmu, ile potrzebuje. Karmienie na żądanie obowiązuje zarówno dzieci pijące mleko z piersi, jak i te, które dostają mleko modyfikowane.

Ale ile dokładnie powinien jeść noworodek? Taka ogólna informacja dla debiutujących rodziców to stanowczo za mało. Dlatego spróbujemy doprecyzować: ile mililitrów mleka wypija noworodek, jak często powinien być karmiony, ile godzin musi minąć między posiłkami, co powinno być powodem do niepokoju. Podajemy przybliżone liczby, bo każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim tempie i każde ma inny apetyt.

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią?

W pierwszych dniach po porodzie noworodek wysysa niewielkie ilości mleka. W trzeciej dobie swojego życia zjada zaledwie 25 ml pokarmu. Jego żołądek jest jeszcze bardzo mały i nie pomieści większej ilości mleka. Piersi też nie produkują go jeszcze dużo, mimo to noworodek nie jest głodny. Siara, czyli pierwszy pokarm, jest bardzo odżywcza. 

Karmione mlekiem mamy dziecko je tyle, ile potrzebuje jego organizm na tym etapie życia. Pierwsze dwa tygodnie to czas dostosowywanie się laktacji do potrzeb dziecka. Do około trzeciej doby po narodzinach noworodek chudnie. To fizjologiczny spadek masy ciała (dziecko traci ok. 10 proc. urodzeniowej masy ciała). Od tego momentu waga dziecka powinna rosnąć. Z każdym kolejnym karmieniem noworodek będzie zjadał coraz więcej pokarmu.

Ile mililitrów mleka mieścić żołądek noworodka

  • 1-2 doba po porodzie – 5-7 ml mleka (dziecko ma żołądek wielkości wiśni)
  • 3-4 doba po porodzie – 22-27 ml mleka (dziecko ma żołądek wielkości orzecha)
  • 5-6 doba po porodzie – 45-60 ml mleka (dziecko ma żołądek wielkości brzoskwini)
  • 7 doba po porodzie – 80-150 ml mleka (dziecko ma żołądek wielkości kurzego jajka)

Ile mleka pije noworodek tydzień po tygodniu?
Wiek dziecka Porcja mleka w mililitrach
Pierwsza doba życia 6-7 ml w trakcie jednego karmienia
Tygodniowe dziecko 60-70 ml w trakcie jednego karmienia
Dwutygodniowe dziecko 100 ml i więcej w trakcie jednego karmienia
Czterotygodniowe dziecko 600-700 ml na dobę (dziecko o wadze 5 kg)

e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Ile razy przystawiać noworodka do piersi?

Od drugiego dnia życia noworodek powinien jeść 8-12 razy na dobę. W tym czasie zwiększa się ilość pokarmu w piersiach (w 2-3 dobie pojawia się tzw. nawał mleczny). Niektóre maluszki mogą domagać się karmienia jeszcze częściej i nie ma w tym nic niepokojącego. Dopóki nie ustali się laktacja, możesz mieć wrażenie, że dziecko niemal cały czas ssie. W ten sposób noworodek zaspokaja również potrzebę bliskości.
Noworodek pije za mało mleka, jeśli dostaje pierś tylko 7 razy w ciągu doby lub rzadziej. Zbyt rzadkie karmienie osłabia dziecko i może skutkować kryzysem laktacyjnym (piersi są za słabo pobudzane do wytwarzania pokarmu).

Ile je noworodek karmiony butelką?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz karmić piersią, wspólnie z pediatrą zdecyduj, jakie mleko będzie odpowiednie dla dziecka, a potem przygotowuj je ściśle według przepisu na opakowaniu.

Orientacyjne porcje mleka modyfikowanego dla dziecka w pierwszym miesiącu życia:
  • kilkudniowy noworodek wypija 60-90 ml mleka z butelki (co 4 godziny).
  • pod koniec pierwszego miesiąca noworodek jednorazowo pije 90-110 ml (ok. 7 razy na dobę).

Sprawdź też: Ile mleka do butelki dla niemowlaka - tabela

Co ile godzin powinien jeść noworodek?

Noworodki karmione piersią jedzą częściej niż dzieci pijące mleko modyfikowane. Dziecko zwykle domaga się piersi co 2–3 godziny (licząc od początku ostatniego karmienia). Niektóre noworodki chcą być przy piersi jeszcze częściej – co 1,5-2 godziny. Dziecko karmione butelką pije mleko mniej więcej co 3 godziny (pokarm mamy jest bardziej lekkostrawny niż sztuczne mleko). 
 
W pierwszym miesiącu życia dziecka przerwy między posiłkami nie powinny trwać dłużej niż 3–3,5 godziny. Jeśli noworodek nie budzi się na karmienie, a upłynął już ten czas, przystaw go do piersi lub podaj butelkę. W drugim miesiącu życia tak restrykcyjne pilnowanie pór karmienia nie będzie już konieczne (sprawdź: Jak długo powinien spać noworodek).

Dokarmianie noworodka – ile odciągniętego mleka podawać dziecku?

Jeśli odciągasz mleko z piersi i chcesz dokarmiać dziecko, na początek przygotuj około 60 ml swojego pokarmu. Przy karmieniu mieszanym dziecko zjada tyle dodatkowego mleka, ile potrzebuje, by uzupełnić to, czego nie udało mu się wyssać z piersi.

Czy dziecko je tyle, ile powinno?

Chcesz mieć pewność, że noworodek nie głoduje? Przyjrzyj się jego zachowaniu. Najedzone dziecko po karmieniu jest spokojne, moczy pieluszkę przynajmniej sześć razy w ciągu doby (mocz jest jasny i bezwonny) oraz robi kupkę nawet 3-4 razy w ciągu dnia.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy