ile śpi noworodek
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Sprawdź, jak długo powinno spać twoje nowo narodzone dziecko

Dzieci w pierwszym miesiącu życia budzą się tylko na jedzenie, po czym znów zapadają w sen. Ile powinien spać noworodek i czy powinnaś dziecko budzić?
Małgorzata Wódz
ile śpi noworodek
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
W pierwszym miesiącu życia 3–4 godziny snu wciągu (licząc od początku ostatniego karmienia), to odpowiednia porcja wypoczynku dla noworodka. Po tym czasie noworodka należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 15 minut). Budzenie dziecka nie zawsze jest konieczne, bo noworodki – podobnie jak dorośli – mają różne senne upodobania. Jedne śpią po kilkanaście minut i budzi je byle szmer, inne usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. I tym trzeba odmierzać czas drzemki. 

Dlaczego noworodek nie może spać dłużej?

Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że zbyt długi sen powoduje u noworodka spadek poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemię). Konsekwencją tego stanu może być zmęczenie, osłabienie i jeszcze większa senność dziecka. To rodzaj błędnego koła, w które może wpaść maluszek – nie budząc go w odpowiednim czasie na karmienie, przyczyniasz się do tego, że będzie miał ochotę spać coraz dłużej, co może być dla nich niebezpieczne. 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Jak długo pilnować snu noworodka?

Rygorystyczne podejście do długości snu obowiązuje przede wszystkim w okresie noworodkowym, czyli przez 4–5 pierwszych tygodni życia. Z czasem rytm dobowy dziecka normuje się. Maluszek zaczyna dłużej spać w nocy i bardziej aktywnie spędzać dzień. Przyzwyczaja się do warunków panujących z „drugiej strony brzucha", szybko rośnie i coraz bardziej potrzebuje porządnie odpocząć w nocy. 

Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko?

Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości i w wypadku każdego dziecka są one nieco inne. Noworodek powinien spać od 17 do 20 godzin w ciągu doby. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem.

To, ile dziecko śpi, zależy od jego wieku, temperamentu, genów, wrażliwości. A więc rzeczy, które od ciebie nie zależą. Warto też wiedzieć, że dzieci, które potrafią za jednym razem zjeść więcej, na ogół potem dłużej śpią (mleko zapełnia brzuszek niemowlaka przez dłuższy czas i głód ich nie budzi). Stąd wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej, bo ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, żeby nadrobić zaległości.
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 29 głosy

Zobacz także

Popularne tematy