Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić

Dzieci w pierwszym miesiącu życia zazwyczaj śpią bardzo dużo. Noworodki budzą się tylko na karmienie, po czym znów zapadają w drzemkę. Jeśli trwa zbyt długo, powinnaś dziecko obudzić.
Ile powinien spać noworodek - niezbyt długo
fot. Fotolia
I choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że dla dziecka w pierwszym miesiącu życia 3–4 godziny snu (licząc od początku ostatniego karmienia), to odpowiednia porcja wypoczynku. Po tym czasie noworodka należy obudzić i nakarmić (przystawić do każdej piersi na ok. 15 minut). Takie normy zostały wpisane w najnowsze standardy opieki okołoporodowej, które obowiązują od 2012 roku. Budzenie dziecka nie zawsze jest konieczne, bo noworodki – podobnie jak dorośli – mają różne senne upodobania. Jedne śpią po kilkanaście minut i budzi je byle szmer, inne usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. I tym trzeba odmierzać czas drzemki. 

Dlaczego noworodek nie może spać dłużej?

Zbyt długi sen powoduje u noworodka spadek poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemię). Konsekwencją tego stanu może być zmęczenie, osłabienie i jeszcze większa senność dziecka. To rodzaj błędnego koła, w które może wpaść maluszek – nie budząc go w odpowiednim czasie na karmienie, przyczyniasz się do tego, że będzie miał ochotę spać coraz dłużej. A to kiedy dzieci śpią może być dla nich niebezpieczne. 

Jak długo trzeba pilnować snu noworodka?

Rygorystyczne podejście do długości snu obowiązuje przede wszystkim w okresie noworodkowym, czyli przez 4–5 pierwszych tygodni życia. Z czasem rytm dobowy dziecka normuje się. Maluszek zaczyna dłużej spać w nocy i bardziej aktywnie spędzać dzień. Przyzwyczaja się do warunków panujących z „drugiej strony brzucha", szybko rośnie i coraz bardziej potrzebuje porządnie odpocząć w nocy. 
 
Czytaj też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer