Ile powinien ważyć plecak dziecka w 1.klasie
fot. Fotolia

Ile powinien ważyć plecak dziecka w 1. klasie?

Sanepid ostrzega – zważono 100 dzieci i ich plecaki. Jest naprawdę źle! 
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
Ile powinien ważyć plecak dziecka w 1.klasie
fot. Fotolia
Dziś 5 lekcji. Trzeba zabrać 4 książki, 5 zeszytów, piórnik, worek ze strojem na w-f, kanapki, napój i owoc. Jak dziecko ma udźwignąć taki ciężar? Zazwyczaj to rodzic bierze na siebie ciężar zaniesienia plecaka dziecka do szkoły, ale co – gdy nie może? Poza tym dzieci przemieszczają się po terenie szkoły i muszą, chcąc nie chcąc nosić plecak. 

Zielonogórski Sanepid postanowił przebadać 100 dzieci z dziewięciu szkół. Sytuacja jest najgorsza wśród uczniów z klas 1., gdyż aż 83% dzieci miało zbyt ciężkie plecaki. Co znaczy za ciężkie? Jest tak wtedy, gdy waga plecaka przekracza 10% wagi dziecka. 

Co możemy z tym zrobić?

1.    Gdy dzieci same się pakują, wtedy często do tornistrów trafiają niepotrzebne przedmioty. Zabawki, maskotki itp. , które podnoszą wagę plecaka. Sprawdzajmy więc co jest w plecaku, zanim dziecko wyjdzie do szkoły.

2.    Kupujmy plecaki lekkie, odpowiednio wzmocnione na plecach, odpowiednie do wzrostu i wagi dziecka.

3.    Jeżeli w szkole jest możliwość pozostawiania rzeczy w szafkach, korzystajmy z tego. 

4.    Uczmy dziecko właściwego noszenia plecaka, niech nie nosi go na ramieniu, czy w ręku, tylko na plecach.

Zważone przez Sanepid plecaki miały różną wagę. Średnia ich waga wynosiła 3 kg, ale i odkryto, że chłopiec z 2.klasy podstawówki dźwigał na plecach 11 kg, czyli 50% swojej masy ciała. 

Warto z ciekawości zważyć plecak swojego dziecka. Jesteście pewne, że ma on właściwą wagę, a kręgosłup dziecka jest bezpieczny?

Ile ważą plecaki Waszych dzieci? Piszcie wiek ucznia i ciężar tornistra. źródło: onet.pl
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy