ile powinno spać dziecko
fot. AdobeStock

Ile powinno spać dziecko – aktualne rekomendacje WHO

Na pytanie, ile powinno spać dziecko, można odpowiedzieć przytaczając oficjalne zalecenia. Jednak warto pamiętać, że są one jedynie orientacyjne. Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby, innych charakter i inaczej przeżywa emocje. Dlatego jeśli twoje dziecko śpi nieco mniej lub więcej, nie ma powodu do niepokoju.
Dominika Bielas
ile powinno spać dziecko
fot. AdobeStock
Sen to zdrowie. Zatem ile powinno spać dziecko? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe rekomendacje dla dzieci w wieku 0-5 lat, podając, ile powinno spać dziecko, aby zdrowo się rozwijało. Warto sprawdzić, czy twoja pociecha śpi wystarczającą ilość czasu, a jeśli śpi znacznie mniej lub dłużej, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż zaburzenia snu niekorzystnie wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci.

Spis treści:

Ile powinno spać dziecko – tabela

Poniżej tabela z informacją WHO, ile powinno spać dziecko. Taka ilość snu jest według specjalistów niezbędna dziecku dla zdrowia i prawidłowego rozwoju:
 
wiek dziecka ilość snu na dobę
0-3 miesiące 14-17 godzin
4-11 miesięcy 12-16 godzin
1-2 lata 11-14 godzin –  sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki oraz dzienne drzemki
3-4 lata 10-13 – jedna dzienna drzemka oraz sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ile powinno spać kilkumiesięczne dziecko

Im młodsze dziecko tym więcej snu potrzebuje. Miesięczne dziecko zwykle przesypia 16-18 godzin na dobę, dwumiesięczne – 15-17 godzin, trzymiesięczne – ok. 15 godzin, cztero- i pięciomiesięczne – ok. 15 godzin, a między dziewiątym a trzynastym miesiącem życia niemowlęta śpią ok. 14 godzin na dobę.
ile powinno spać dziecko tabela snu niemowlęcia

Ile snu potrzebuje dziecko i jak zapewnić mu dobry sen

Żeby dziecko przesypiało tyle czasu, ile powinno, musi prowadzić zdrowy tryb życia. To oznacza prawidłowe żywienie niemowląt i dzieci oraz odpowiednią dawkę ruchu i pozbawione nadmiaru emocji środowisko.

Eksperci przestrzegają przed spędzaniem czasu przed ekranami telewizorów, komputerów czy tabletów, a także na zbyt częste „więzienie’’ dzieci w fotelikach, wózkach, czy bujaczkach. Wczesne dzieciństwo to czas szybkiego wzrostu i dynamicznego rozwoju, dlatego tak ważne, by jak najwcześniej wpajać dziecku nawyki związane ze zdrowym trybem życia i dawać jak najwięcej szansy na zabawę w ruchu.

– Poprawa aktywności fizycznej, skrócenie czasu siedzącego i zapewnienie wysokiej jakości snu u małych dzieci poprawi ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie, a także pomoże w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanym z nią chorobom w późniejszym życiu – oceniła dr Fiona Bull, kierownik programu ds. nadzoru i zapobiegania populacyjnym chorobom niezakaźnym w WHO.

Ile ruchu u dziecka sprzyja prawidłowej ilości snu

W przypadku chodzących dzieci sprawa jest prosta – spacery na świeżym powietrzu i zabawy w domu zapewnią wystarczająca dawkę ruchu. A co z niechodzącymi jeszcze dziećmi?
 
Dziecko niechodzące
W ich przypadku wystarczy 30 minut aktywnej zabawy na podłodze na brzuszku. Czas ten może być rozłożony w ciągu dnia. W wózku, krzesełku czy bujaczku dziecko nie powinno siedzieć dłużej niż godzinę dziennie. Natomiast dzieci w wieku 1-2 latka powinny spędzać co najmniej 180 minut na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o dowolnej intensywności. Podobnie jak młodsze dzieci nie powinny być krępowane w krzesełkach i wózkach dłużej niż 60 minut. 
 

Maluszki powinny mieć swój kącik, w którym będą miały okazję na swobodną zabawę. Dla najmłodszych idealnie sprawdzają się maty edukacyjne, które są bardzo atrakcyjne i zachęcają do aktywności.


Aktywny przedszkolak
Dzieci w wieku 3-4 lat powinny spędzać, co najmniej 180 min dziennie na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych, z czego minimum 60 minut powinna być umiarkowana bądź intensywna. 
 

Jak to osiągnąć? Idealny będzie plac zabaw, na którym maluch powinien móc się bawić każdego dnia. Zamiast uwiązywać kilkulatka w wózku koniecznie spraw mu hulajnogę lub rowerek.


Dzieci w tym wieku nie powinny spędzać dłużej niż godzinę w wymuszonej (fotelikiem, nosidłem, czy wózkiem) pozycji siedzącej, a czas spędzony przed ekranem nie powinien wynosić więcej niż 60 minut. Jednocześnie w tym wieku WHO zaleca opiekunom regularne czytanie książek dzieciom oraz opowiadanie historii.

Źródło: WHO

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy