Ile tak naprawdę mamy zmysłów? Jest ich więcej niż myślisz!

Każdy z nas potrafi wymienić 5 podstawowych: wzrok, smak, węch, słuch i dotyk. Ale jest ich więcej! Równomierne rozwijanie każdego pobudza inteligencję. O co jeszcze zatem trzeba się zatroszczyć? Tłumaczy psycholożka dziecięca Dorota Zawadzka.
„Zmysły są superważne!” podkreśla Zawadzka.

Jakie zmysły należy rozwijać?

„Niebywale ważny jest zmysł równowagi. Mamy zmysł czucia głębokiego. Te zmysły są bardzo ważne, dlatego że one pozwalają dziecku zobaczyć świat, poczuć świat, uporządkować sobie w głowie wszystko. Pozwalają dziecku zrozumieć, dlaczego coś się dzieje.” – tłumaczy Zawadzka.

Czasami brakuje zmysłu

Jak tłumaczy Zawadzka, nie oznacza to jednak, że taka osoba jest mniej inteligentna i nie ma takich samych szans. „Oczywiście, ona ma pewne trudności, które wynikają z tego, że jest osobą z jakąś niepełnosprawnością. Natomiast fantastycznie osoby takie funkcjonują w społeczeństwie, świetnie sobie radzą i bardzo często zaskakują nas z tym, że widzą, czują więcej, mimo że ich zmysł jest w jakimś stopniu ograniczony czy upośledzony. To jest taka rzecz, o której my często nie myślimy”.


 
Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

Zobacz także

Popularne tematy