Ile trwa drugi poród
fot. StockAdobe

Pierwszy poród był długi i ciężki? Tym razem może być inaczej!

Ile trwa drugi poród? Dokładnie nie da się tego określić, ale u znacznej większości kobiet jest on krótszy od pierwszego. Dlaczego? Sprawdź, podpowiadamy!
Milena Oszczepalińska
Ile trwa drugi poród
fot. StockAdobe
Jeśli jesteś akurat w drugiej ciąży, pewnie zastanawiasz się, jak przetrwasz kolejny poród i czy będzie wyglądał on podobnie do pierwszego. To, co  z pewnością odróżnia wieloródkę od pierworódki, to to, że ma już świadomość, jak może wyglądać poród. I to świetnie! Bo między innymi właśnie dlatego drugi poród zwykle jest krótszy od pierwszego. Dobra wiadomość, prawda?

Ile trwa drugi poród?

W normalnych warunkach, gdy nie ma żadnych komplikacji, a dziecko ułożone jest prawidłowo, drugi poród jest krótszy od pierwszego. Pierwszy poród może trwać nawet dobę, ale średnio jest to 10-12 godzin w pierwszej fazie, oraz około godziny w fazie partej. Drugi poród przebiega dużo sprawniej. Pierwsza faza to statystycznie około 4-6 godzin, a faza parta z reguły nie jest dłuższa niż kilkanaście minut.
Redakcja poleca: Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Dlaczego drugi poród jest krótszy od pierwszego?

To, że wieloródce łatwiej jest urodzić, niż pierworódce, zależy przede wszystkim od naszej fizjologii. Ciało po pierwszym porodzie nieco się zmienia i to w taki sposób, że kolejnemu dziecku łatwiej jest przecisnąć się przez kanał rodny. Kobieta po ciąży i pierwszym porodzie:
  • ma bardziej rozluźnione mięśnie dna miednicy;
  • ma szerszy kanał rodny.
Aby drugi poród faktycznie poszedł gładko, należy jednak pamiętać o tym, by odstęp między pierwszą, a kolejną ciążą nie był zbyt długi.

Czy drugi pod jest łatwiejszy?

Drugi poród może być łatwiejszy od pierwszego, zakładając, że zarówno pierwszy, jak i drugi raz kobieta rodzi siłami natury i dziecko prawidłowo wpasowało się w kanał rodny (przy cięciu cesarskim za każdym razem jest to zabieg operacyjny, więc czas obu takich porodów może być podobny). Po pierwsze drugi poród może być właśnie krótszy, co również przyczynia się do tego, że wymaga mniej wysiłku od kobiety i jest przez to lżejszy. Poza tym rodząca, która wie już, jak powinna się zachowywać, w jaki sposób oddychać i przeć, wie też bardziej niż przy pierwszym porodzie, jak sobie pomóc i ułatwić jego przebieg. Nastawienie psychiczne przyszłej mamy gra tu niebagatelną rolę.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy