Ile trwa katar u dziecka
fot. Adobe Stock

Ile trwa katar u dziecka?

To, ile trwa katar u dziecka, zależy od tego, czy jest to zakażenie wirusowe czy bakteryjne oraz od wieku chorującego malucha. Katar bakteryjny zwykle trwa dłużej. Długo utrzymujący się katar u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
Ile trwa katar u dziecka
fot. Adobe Stock
Katar u dziecka najczęściej pojawia się w przebiegu przeziębienia wynikającego z zakażenia wirusowego. W takim przypadku początkowo jest to katar wodnisty, tzw. surowiczy, który powstaje jako efekt poszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz zwiększenia czynności gruczołów zlokalizowanych w błonie śluzowej nosa. To, ile potrwa katar u dziecka, zależy od tego, czy nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

Jak długo trwa katar u dziecka?

Jeśli dziecko będzie miało szczęście i obroni się przed bakteriami, które często zajmują miejsce wcześniej opanowane przez wirusy, katar potrwa krócej. Po kilku dniach wodnista wydzielina może zmienić się w gęstszy i ropny katar. Najczęściej dzieje się tak między 3 a 6 dniem infekcji. Na szczęście nie jest to jeszcze objaw zakażenia bakteryjnego, ale pojawienia się komórek zapalnych. Po kilku dniach gęstego kataru ponownie staje się on rzadszy i w końcu zanika.

Katar wirusowy trwa od 5 do 14 dni i zależy od wieku dziecka:
  • u dzieci młodszych i niemowląt katar trwa zwykle 10-14 dni
  • u dzieci starszych – 5-7 dni.

Różnica w czasie trwania kataru u dzieci wynika z niedojrzałości układu odpornościowego małego dziecka, co sprawia, że potrzebuje ono więcej czasu na uporanie się z infekcją. W dodatku u młodszych dzieci i niemowląt błona śluzowa nosa jest bardziej podatna na obrzęki, a dodatkowo nie potrafią one jeszcze tak skutecznie oczyszczać nosa z kataru jak dzieci starsze. Wszystko to wydłuża proces zdrowienia młodszych dzieci z kataru.

Długo utrzymujący się katar u dziecka

O długo utrzymującym się katarze u dziecka mówi się wtedy, gdy trwa on ponad dwa tygodnie. Tak dzieje się w przypadku, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego – miejsce wirusów zajmują bakterie. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza, gdyż może zajść konieczność zastosowania antybiotyku.

Z kolei długo utrzymujący się obrzęk śluzówki nosa lub długotrwały katar wodnisty mogą być objawami alergii u dziecka i alergicznego nieżytu nosa. W takiej sytuacji także warto zgłosić się z dzieckiem do pediatry. Jeśli lekarz nie stwierdzi objawów infekcji, wyśle dziecko na testy alergologiczne, aby stwierdzić, czy i na co występuje alergia. To ważne, gdyż nieleczona alergia może prowadzić do tzw. marszu alergicznego, a w konsekwencji do astmy u dziecka.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy