GRY
 
 

Ile trwa poród i jaki wpływ na jego długość ma twoja figura?

Zbliża się twój termin porodu - co się wydarzy, jak długo będziesz rodzić i czy można przyspieszyć poród? Niektóre rzeczy da się przewidzieć - sprawdź, co cię czeka.

Zdarzają się porody błyskawiczne (po 4–5 godzin) i bardzo długie (trwające ponad dobę). Ale zazwyczaj pierwsze dziecko drogami natury rodzi się około 12–14 godzin, a kolejne nieco krócej – mniej więcej 8–10 godzin. To średnia statystyczna. A jak jest naprawdę?

Czy szczupła sylwetka i wąskie biodra sprawią, że poród będzie długi i ciężki?

Budowa ciała nie ma decydującego wpływu na przebieg porodu, choć doświadczone położne mówią, że zwykle wysokie i szczupłe kobiety rodzą łatwiej. Czas porodu zależy od siły i regularności skurczów (czyli podatności macicy na czynność skurczową). Znaczenie ma budowa miednicy, zwłaszcza gdy dziecko jest duże. Ale niedopasowanie pod względem wielkości mamy i dziecka (takie, że trzeba liczyć się z cesarskim cięciem) zdarza się rzadko. Lekarze są w stanie to zmierzyć. Dużą rolę przy porodzie odgrywa też twoje pozytywne nastawienie – pomaga urodzić łatwiej!

Polecamy: Poród naturalny na filmie
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Moja mama urodziła mnie bardzo szybko. Czy z moim porodem też tak będzie?

Szybkie porody zdarzają się kobietom, które mają bardzo rozciągliwe mięśnie i szeroką miednicę. Ale przekonanie, że ich poród odbywa się błyskawicznie, to złudzenie. Po prostu silne skurcze zwykle odczuwają one dopiero wówczas, gdy rozwarcie wynosi 7–8 cm. Nie ma dowodów na to, że kobiety z jednej rodziny (matka, córki, siostry) rodzą podobnie. Nasze mamy inaczej się odżywiały, prowadziły odmienny tryb życia, zwykle też wcześniej zachodziły w ciążę. Jeśli więc nawet w bliskiej rodzinie masz „męczennice”, które rodziły 3 doby, nie nastawiaj się, że i ciebie to czeka. Może być całkiem inaczej!

Ginekolog tłumaczy, jakie są pierwsze objawy porodu:

Doładuj
Przeładuj