Poród: ważne pytania i odpowiedzi
fot. AdobeStock

Ważne pytania na temat porodu. Ciebie też nurtują!

Przed porodem z pewnością codziennie zastanawiasz się, jak to będzie wyglądać, czy będziesz umiała rozpoznać objawy i jak bardzo bolą skurcze porodowe. Odpowiadamy na te i inne ważne pytania związane z porodem. Zobacz!
Milena Oszczepalińska
Poród: ważne pytania i odpowiedzi
fot. AdobeStock
Jesteś już w trzecim trymestrze ciąży i poród zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz więcej pytań i niepewności? Spokojnie, na pewno świetnie sobie poradzisz, a stres w tym momencie nie jest wskazany. A jeśli tak jak większość przyszłych mam, ciebie też zastanawiają pewne kwestie związane z porodem, przeczytaj nasze wskazówki. Objaśniamy wszystkie istotne sprawy!

Jak uniknąć przedwczesnego porodu?

Ryzyko urodzenia dziecka przed terminem jest wyższe, jeśli ciąża jest zagrożona albo na świat ma przyjść nie jedno, a więcej dzieci. W wielu przypadkach jednak to od przyszłej mamy zależy, czy uda jej się donosić ciążę, czy też nie. Aby uniknąć zbyt wczesnych narodzin dziecka, powinna m.in.:
 • unikać palenia papierosów i picia alkoholu,
 • unikać stresu,
 • dobrze się odżywiać,
 • unikać nadmiernego wysiłku,
 • starać się nie narażać na powstawanie infekcji intymnych.
Ważny jest też wiek przyszłej mamy. Kobiety poniżej 17. lub powyżej 40. roku życia częściej rodzą wcześniaki.
Redakcja poleca: Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Co zrobić, jeśli poród się opóźnia?

Termin porodu wyznaczony na początku ciąży jest datą umowną. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w planowanym terminie. Czasami ten dzień znacznie się opóźnia, co powoduje zniecierpliwienie przyszłej mamy. Może wówczas skorzystać z metod przyspieszających poród, takich jak stymulacja brodawek i piersi, akupresura, czy… seks. Jeśli jednak okazują się one nieskuteczne, a badania KTG nie wskazują na konieczność wywołania porodu, wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W szczególnych wypadkach lekarz może zdecydować o konieczności indukcji porodu. Można to zrobić za pomocą podania ciężarnej kroplówki z oksytocyną lub wykonując zabieg przerwania błony pęcherza płodowego. Nie należy jednak wywoływać porodu wyłącznie dla wygody, np. dlatego, że ciężarna chciałaby, by jej dziecko przyszło na świat konkretnego dnia. Muszą być ku temu wyraźne wskazania medyczne.

Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających?

Nie zawsze skurcze w ciąży świadczą o tym, że rozpoczęła się akcja porodowa. Tzw. skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się już od 20. tygodnia. Różnią się jednak od porodowych. W przypadku skurczów przepowiadających brzuch staje się twardszy, napięty. Mogą pojawiać się one kilka razy dziennie w krótkich seriach, ale nie są bolesne, często nawet niezauważalne. Skurcze porodowe natomiast są bolesne. Przypominają bóle miesiączkowe, ale o wiele silniejsze. Ból często promieniuje w okolice krzyżowe, choć nie u wszystkich rodzących.

Czy odejście czopa śluzowego to objaw zbliżającego się porodu?

Wydalenie czopu nie świadczy o tym, że poród nastąpi już wkrótce. Zdarza się, że ciężarna zauważa odejście czopa śluzowego nawet na kilka tygodni przed terminem porodu. Szyjka macicy może potrzebować jeszcze potem wiele dni, zanim skróci się i rozszerzy. Jeśli jednak czop śluzowy wypadł przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży, a w dodatku pojawiła się przy tym krew, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czy można rodzić naturalnie kolejne dziecko, jeśli pierwszy poród odbył się przez cesarskie cięcie?

Tak, jest to możliwe. Przez lata sądzono, że jeśli poprzedni poród kończył się cesarką, to każdy kolejny też musi. Teraz wiadomo już, że tzw. VBAC, czyli poród pochwowy po przebytej cesarce jest możliwy, jeśli tylko w kolejnej ciąży nie ma żadnych wskazań do wykonania zabiegu.

Co to są standardy opieki okołoporodowej?

Termin ten oznacza dokument, który gwarantuje kobiecie godną opiekę medyczną w szpitalu w trakcie ciąży, porodu fizjologicznego, połogu, a także przy nowo narodzonym dziecku. Przed ich wprowadzeniem w wielu placówkach sytuacja ciężarnych bywała wręcz patologiczna, a standardy pomagają to zmienić. Od kiedy obowiązują, rodząca ma prawo do:
 • spisania planu porodu,
 • wybrania wygodnej pozycji do porodu,
 • odmowy wykonania nacięcia krocza lub lewatywy,
 • kontaktu z dzieckiem tuż po narodzinach,
 • odmowy podania oksytocyny, jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych.
Standardy okołoporodowe bardzo pomagają kobiecie poczuć się pewniej.

Jakie są fazy porodu i ile trwają?

Poród dzieli się na trzy fazy. Pierwsza obejmuje okres od rozpoczęcia czynności porodowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy, które wynosi 10 cm. Średnio trwa ok. 12 godzin. Druga faza porodu to okres od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka i odcięcia pępowiny. Jest zdecydowanie krótsza, trwa ok. 1-2 godzin. Ostatnią fazą porodu jest wydalenie łożyska. Trwa maksymalnie pół godziny.

Jak bardzo boli poród?

To pytanie zadaje sobie chyba każda pierworódka. Nie da się jednak jasno określić, jaki jest to stopień bólu, gdyż składa się nie niego wiele czynników. Niektóre młode mamy wspominają ból porodowy jako najgorszą traumę, ale są też takie, które chwilę po porodzie twierdzą, że mogłyby to zrobić jeszcze raz. Jedno jest pewne, że porodu nie można się bać. To właśnie strach i stres nie tylko mogą potęgować ból, lecz także spowalniać lub wręcz hamować jego postęp, co z kolei przyczynia się do dłuższego, trudniejszego i bardziej wycieńczającego porodu. Na pewno jest to duży wysiłek dla organizmu kobiety, ale jego finał jest najlepszą nagrodą.

W jakiej pozycji najlepiej jest rodzić?

Na to pytanie nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Rodząca musi sama zdecydować, w jakiej pozycji czuje się najbardziej komfortowo, rolą położnej jest kontrolowanie, czy w danej pozycji dziecko dobrze wstawia się w kanał rodny i czy poród jest możliwy. Przez lata kobiety rodziły w pozycji leżącej, jednak obecnie w szkołach rodzenia dużo mówi się o zaletach porodu aktywnego, w trakcie którego kobieta może spacerować, kręcić się na piłce, kucać, klęczeć, leżeć w wannie. Wszelkie pozycje pionowe są dużo bardziej efektywne. Przesuwaniu się dziecka w dół kanału rodnego pomaga siła grawitacji. W dodatku jeśli rodząca kucnie, wówczas powiększa się średnica miednicy, a przez to droga, jaką dziecko ma pokonać, staje się szersza.

Jakie są wskazania do wykonania cięcia cesarskiego?

Czasami przyszła mama wie już w trakcie ciąży, że nie będzie mogła urodzić siłami natury, ale będzie konieczne wykonanie zabiegu cięcia cesarskiego. Zdarza się jednak i tak, że poród rozpoczyna się naturalnie, ale w jego trakcie pojawiają się komplikacje, które uniemożliwiają przyjście na świat dziecku w ten sposób. Do wskazań do wykonania cięcia cesarskiego zaliczamy:
 • zagrożenie zdrowia lub życia rodzącego się dziecka;
 • brak postępu porodu (np. brak rozwierania się szyjki macicy mimo silnych skurczów);
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego;
 • wzrost temperatury ciała matki i wzrost jej tętna;
 • łożysko przodujące;
 • krwawienie na skutek odklejenia się łożyska;
 • nieprawidłowe ułożenie dziecka (np. pośladkowe);
 • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
 • waga dziecka powyżej 4,5 kg;
 • zaburzona akcja serca dziecka;
 • stan przedrzucawkowy;
 • wypadnięcie pępowiny;
 • zakażenie wewnątrzmaciczne;
 • przebyte wcześniej operacje macicy.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy