ile trwa urlop macierzyński
fot. Fotolia

Ile trwa urlop macierzyński? Sprawdź aktualne przepisy

Spodziewasz się dziecka i chciałabyś wiedzieć, ile trwa urlop macierzyński? Sprawdź.
Karolina Stępniewska
ile trwa urlop macierzyński
fot. Fotolia
Urlop macierzyński trwa minimum 20 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. Część urlopu wychowawczego można wykorzystać już na 6 tygodni przed porodem. Ile urlopu macierzyńskiego należy się tobie?

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku kobiety, która urodziła jedno dziecko. W ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, kobiecie, która urodzi trojaczki przysługuje prawo do 33 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku czworaczków podstawowy urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, a pięcioraczków – 37.

Po porodzie musisz obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Nie możesz z tego zrezygnować. Jeśli pozostałe 6 tygodni weźmie ojciec dziecka (zatrudniony na podstawie umowy o pracę/ubezpieczony) lub jeśli wykorzystałaś 6 tygodni macierzyńskiego przed porodem, po 14 tygodniach od urodzenia dziecka możesz wrócić do pracy. Jeśli chcesz być z dzieckiem dłużej niż przez 20 tygodni, które daje ci urlop macierzyński, możesz wziąć urlop rodzicielski. Dzięki temu rozwiązaniu, razem z urlopem macierzyńskim, możesz spędzić z dzieckiem nawet 52 tygodnie (przy 1 dziecku).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy