Ile powinnaś mieć badań USG w ciąży? [WIDEO]

Minimum to 3 badania USG: tzw. USG prenatalne, połówkowe i badanie po 30. tygodniu ciąży. Warto jednak ten zestaw rozszerzyć o dodatkowe badania - tłumaczy ginekolog.

Zobacz inne z serii: USG W CIĄŻY – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (5)

– Badania USG w ciąży można podzielić na obowiązkowe i badania zalecane, które jednak także warto wykonać, ponieważ dają nam  dodatkowe informacje – mówi ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski.

Badania obowiązkowe USG w ciąży

Badania USG, które w ciąży trzeba wykonać obowiązkowo, to:
  • Prenatalne USG w 12. tygodniu ciąży – podczas tego badania oceniamy ryzyko wad genetycznych płodu
  • Połówkowe USG ok. 20.-21. tygodnia ciąży – oceniamy anatomię dziecka
  • USG ok. 30. tygodnia ciąży – tu również oceniamy anatomię dziecka i sprawdzamy, czy nie pojawiły się wady genetyczne

USG zalecane w ciąży

Wśród badań zalecanych jest badanie USG we wczesnej ciąży, czyli wykonywane do 10. tygodnia ciąży, które pozwala sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną i pomaga ustalić termin porodu. 
– To badanie jest niezwykle pomocne, kiedy nie jesteśmy pewni, co do daty ostatniej miesiączki albo gdy pacjentka miała nieregularne miesiączki – mówi lekarz. 

Kolejny badaniem, które warto wykonać,  jest USG w 36.-38. tygodniu ciąży, podczas którego lekarz ocenia położenie i wagę dziecka. 

– Inaczej się kwalifikuje pacjentkę do porodu, kiedy dziecko jest w miednicy położone główkowo, a inaczej gdy miednicowo. Inaczej też planuje się termin porodu, jeśli mamy podejrzenie, że dziecko jest większe niż powinno, albo mniejsze niż powinno – tłumaczy ginekolog. 

Dr Malinowski wylicza także trzecie dodatkowe USG: w  okolicach 25. tygodnia ciąży
– To jest badanie, które jest, tego nikt nie ukrywa, badaniem for fun – mówi lekarz. – W okolicach 25. tygodnia najwygodniej zrobić trójwymiarowe badanie ultrasonograficzne.

Ekspert wyjaśnia, że właśnie w tym tygodniu dziecko jest już na tyle duże, że aparat ładnie odwzorowuje rysy twarzy (które potrafi zniekształcić u młodszego dziecka) a jednocześnie na tyle małe, że da się je przekonać, by ustawiło się ładnie do zdjęcia. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Doładuj
Przeładuj