Grube niemowlę
fot. Fotolia

Ma tylko 10 miesięcy, a waży tyle, co 8-letnie dziecko

Chłopiec przytył tak bardzo, choć je tylko mleko matki. Lekarze nie wiedzą, jak pomóc prawdopodobnie najcięższemu niemowlakowi na świecie.
Dominika Bielas
Grube niemowlę
fot. Fotolia
Luis Manuel Gonzalez urodził się 10 miesięcy temu i ważył tyle, co przeciętny noworodek. Teraz w wieku 10 miesięcy waży już 28 kilogramów i lekarze nie wiedząc się dzieje z dzieckiem. Isabele Pantoja, mama Luisa karmiła maluszka piersią, jednak w wieku 2 miesięcy chłopiec prawie potroił swoją masę, osiągając 11 kg. Teraz waży tyle, co kilkuletnie dziecko i co gorsza, ciągle tyje.

Waga wpływa na rozwój

Waga dziecka utrudnia maluchowi prawidłowy rozwój, dziecko nie jest w stanie się przekręcać, siadać samodzielnie, czy raczkować. Rodzicom także ciężko nosić Luisa, czy nawet znaleźć wózek, który wytrzyma jego wagę. Lekarze próbują odkryć, co dolega dziecku i w tym celu chłopiec musi mieć pobieraną krew 4 razy w tygodniu, lecz przebicie się przez jego tkankę tłuszczową to prawdziwe wyzwanie. Dziecko ma problemy ze snem, rodzice mówią, że czasem się wręcz przydusza.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Specjaliści nie wiedzą, co to za choroba

Lekarze stwierdzili, że chłopiec cierpi na zespół Pradera-Willego. Ta genetyczna choroba sprawia, że człowiek jest ciągle głodny i bardziej podatny na tycie. Jednak rodziców ta diagnoza nie usatysfakcjonowała, gdyż twierdzą, że Luis je normalne posiłki. Silvii Orozco, specjalistka od żywienia dzieci stwierdziła z kolei, że chłopiec tyje, gdyż organizm ma problem z metabolizmem. Orozco sugeruje, że wszystkiemu może być winna dieta matki. Wskutek braku pewnych składników odżywczych w ciąży niektóre gruczoły, w tym tarczyca, nie działają u dziecka prawidłowo. Aby potwierdzić swoje podejrzenia, Orozzoco wysłała próbki do USA. Jeśli jej teoria się potwierdzi, chłopcu mogłaby pomóc terapia hormonalna. Choć nie wiadomo, co dolega chłopcu, ojciec już prowadzi zbiórkę pieniędzy na leczenie syna. Niestety terapia taka może być bardzo kosztowna a rodziców nie stać na leczenie.

Źródło: Daily Mail

Ile ważyły wasze pociechy w wieku 10 miesięcy. Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy