GRY
 
 

Czy waga i wzrost twojego noworodka mieści się w normie?

Podobno wzrost dziedziczy się po tacie, wagę po mamie. Ile ważyło twoje dziecko tuż po urodzeniu? Jaki był wzrost noworodka? I jaki będzie jego wzrost i waga, kiedy dorośnie?

Ile powinno ważyć dziecko? Jaki jest wzrost noworodka? Patrząc na swoje dziecko, zastanawiasz się, czy waży tyle, ile powinno. Czy twój noworodek waży dużo, czy mało, czy jego wzrost jest proporcjonalny do wagi? I jak to rokuje na przyszłość - opowiada  dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ile noworodek powinien ważyć i mierzyć?

Jest norma, która określa wagę i wzrost noworodka (fachowo nazywane przez lekarzy masą i długością ciała). Według tej normy ok. 95 procent dzieci urodzonych o czasie waży 2800–3800 g i mierzy 46–55 cm.

Warto jednak pamiętać, że na świat przychodzą noworodki, których waga przekracza 4 kg, a wzrost - 60 cm. Są też noworodki, które przychodzą na świat z wagą 2-2,5 kg (a długość ich ciała to 42 cm). Istnieje pewna prawidłowość: chłopcy ważą ok. 250 g więcej niż dziewczynki.

Wiele się mówi o narodzinach dzieci, których waga znacznie przekracza normę. Niedawno w Polsce wiele się mówiło o noworodku, który przyszedł na świat z wagą 7 kg: tyle normalnie waży półroczne dziecko! 
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Dlaczego noworodek waży tak mało

O noworodkach, które urodziły się z wagą poniżej 2500 g, lekarze mówią, że mają niską masę urodzeniową. Powodem niskiej wagi urodzeniowej jest zazwyczaj niedożywienie w życiu płodowym. Do takiego stanu mogą przyczynić się niektóre choroby przyszłej mamy, ale też palenie papierosów w ciąży, niewłaściwa dieta w ciąży, picie dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę: herbaty, coli, napojów energetyzujących. Ale malutkie rodzą się również dzieci z ciąż mnogich.

Co się dzieje, jeśli noworodek waży za dużo 

Urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg może wskazywać na zagrożenie mamy cukrzycą oraz zagrożenia cukrzycą dziecka. Powinnaś co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru we krwi.

Cukrzyca może pojawić się też u dzieci, które przyszły na świat z tak dużą wagą. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Rotterdamie u dzieci, które w trzech pierwszych latach swego życia bardzo szybko rosły i przybierały na wadze, występuje większe ryzyko cukrzycy typu I (insulinozależnej), zwłaszcza gdy w rodzinie już ktoś ma tę chorobę.
Warto porozmawiać na ten temat z pediatrą.

Jak sprawdzać wagę i wzrost noworodka

Pierwsze pomiary odbywają się zaraz po narodzinach lub nieco później. W niektórych szpitalach przez około dwie godziny po porodzie mama ma szansę nacieszyć się dzieckiem i spróbować przystawić je do piersi. Dopiero po tym czasie przenosi się je do specjalnie ogrzewanego kącika noworodka, w którym wykonuje się wszystkie badania i pomiary.

Wzrost dziecka mierzy się w dwóch etapach: najpierw od środka główki do pupy, a potem do nóżek. Tak sprawdza się wagę dziecka dopóki nie zacznie chodzić.
Doładuj
Przeładuj