witamina D dla dziecka
fot. Fotolia

Ile witaminy D dla niemowlęcia? Odpowiada dr Grażyna Rowicka, pediatra z IMiD

Większość dzieci ma niedobory witaminy D, dlatego nie unikaj podawania jej zwłaszcza niemowlęciu. Jakie są aktualne zalecenia? Zobacz, co radzi dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Aleksandra Sobieraj
witamina D dla dziecka
fot. Fotolia
Nie ma wątpliwości, że witamina D pełni ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak nie podawaj jej na własną rękę, trzymaj się zaleceń lekarza, bo zarówno niedobór witaminy D, jak i nadmiar może być dla dziecka szkodliwy.

Ile witaminy D powinno otrzymać niemowlę?

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej z 2013 roku (to aktualne, najnowsze wytyczne) zaleca się, by niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia bez względu na sposób karmienia (karmienie piersią, karmienie mieszane lub mlekiem modyfikowanym) otrzymywały witaminę D w dawce 400–600 IU/dobę (czyli 10,0–15,0 µg/dobę) w zależności od dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem (czyli np. z mlekiem modyfikowanym). Ilość kropli na jedną dawkę zależy od preparatu, jaki przepisze lekarz - słuchaj dokładnie jego zaleceń. 
U karmionych sztucznie niemowląt, w drugim półroczu życia kolejnym poza mlekiem modyfikowanym źródłem pokarmowym witaminy D są ryby morskie. Ważne więc jest, czy dziecko jada ryby, jak często i ile. Istotne jest także, czy to gatunki zasobne w witaminę D. Dobrym jej źródłem jest np. łosoś, makrela, pstrąg, tuńczyk. Jeśli dziecko nie otrzymuje ryb (lub nie chce ich jeść), to do rozważenia jest suplementacja witaminy D. Jej dawkę zawsze należy ustalić z lekarzem.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o witaminie D dla niemowlaka? 9 ważnych faktów
Redakcja poleca: Kiedy dawać dzieciom witaminę D i w jakiej dawce? Radzi ekspert [WIDEO]
Prof. Paweł Płudowski o witaminie D wie wszystko. Nam opowiedział o tym, jakie dawki wit. D3 podawać niemowlętom i dzieciom, czy latem wystarczy słońce i ile witaminy powinni przyjmować rodzice.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy