Zakupy świąteczne
fot. AdobeStock

Ile wydamy na prezenty dla dzieci? Jesteśmy coraz bogatsi!

W tym roku rodzice nie zamierzają oszczędzać na upominkach dla swoich pociech. Okazuje się, że ważniejsze jest, co zostanie kupione, a nie za ile.
Dominika Bielas
Zakupy świąteczne
fot. AdobeStock
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami i najwyższy czas pomyśleć o zakupach świątecznych, a także o prezentach dla dzieci. W tym roku znaczna część rodziców nie zamierza oszczędzać.

Drogie prezenty?

Na zakup prezentów świątecznych dla jednego dziecka znaczna część rodziców (44 proc.) przeznaczy 100-250 zł, 23 proc. deklaruje kwotę wyższą niż 250 zł, a 6 proc. wyda między 500 a 1 tys. zł. Z badania agencji SW Research przeprowadzonego na zlecenie marki dziecięcych ubrań Endo wynika, że jedynie 2 proc. respondentów w ogóle nie kupi świątecznego upominku, a 3 proc. nie wyda na ten cel więcej niż 50 zł. - Jest to związane z ożywieniem gospodarki, programem 500 plus, a jednocześnie wzrostem wynagrodzeń - tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Ewa Błażejak, head of e-commerce w Endo.pl.

Endo.pl
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Nowoczesny Mikołaj

Coraz więcej rodziców skłania się ku sklepom internetowym. Zakupy planują głównie zrobić e-sklepach (35 proc.) lub na aukcjach internetowych (14 proc.). Tyczy się to tych rodziców, którzy planują zrobić wcześniejsze zamówienia. Ze względu na czas oczekiwania na wysyłkę osoby, które zwlekają ze świątecznymi zakupami, będą musiały zrobić to w sklepach stacjonarnych. Co trzeci rodzic wybierze się w tym celu do galerii handlowej, a co czwarty do supermarketu czy dyskontu.

Mądre zabawki

Rodzice w tym roku nie tylko chcą zainwestować więcej w prezenty. Ważne jest dla nich, co konkretnie kupią. Przede wszystkim stawiają na to, by prezent był praktyczny (40 proc.). Co trzeci rodzic chce, by upominek był spełnieniem marzeń dziecka. Cena jest istotna tylko dla 13 proc., podobnie jest z marką kupowanego prezentu (ważne tylko dla 9 proc.).
prezenty świąteczne
Endo.pl
 
 
Rodzice chcą, by dzieci były mądre, więc stawiają głownie na zabawki, które mają pobudzić kreatywność dziecka i rozwijać funkcje poznawcze. Dlatego najmłodsi pod choinką znajdą przede wszystkim zabawki edukacyjne (taki zakup deklaruje 42 proc. rodziców), klocki, układanki czy gry planszowe (31 proc.). Jedna trzecia rodziców obdaruje swoje dzieci słodyczami lub owocami, jedna czwarta - książkami i kolorowankami. Co piąte dziecko otrzyma ubranie, podobny odsetek - lalki lub pluszaki oraz sprzęt elektroniczny.

Endo.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy