dziecko, prezenty
fot. fotolia

Ile wydamy na prezenty świąteczne dla dzieci?

Sprawdź, ile przeciętnie polska rodzina wyda w 2015 roku na prezenty gwiazdkowe.
Marta Kabulska
dziecko, prezenty
fot. fotolia

Budżet na prezenty świąteczne

Przeciętna rodzina wyda na Świąt Bożego Narodzenia w 2015 roku ok. 820 zł (według badań Provident Polska S.A.). 17 % respondentów przeznaczy na ten cel do 400 zł. 12 % liczy się w wydatkami powyżej 1000 zł. 
W ubiegłym roku zaś ponad 50% polskich rodziców przeznaczyła kwotę w wysokości od 50 do 100 zł na prezent gwiazdkowy dla swojego dziecka. * Kwota ta w przypadku większości badanych jest podobna do tej 2013 roku.
Większość ankietowanych rodziców (65%) planuje budżet w ciągu miesiąca poprzedzającego święta Bożego Narodzenia. Na ostatnią chwilę (tydzień i krócej) odkłada to 25% badanych. Natomiast 21% w ogóle nie ustala wielkości budżetu przeznaczonego na upominki dla dzieci.
Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

Ile wydaliśmy na prezenty dla dzieci?

W ubiegłym roku wyglądało to tak:
  • Najczęściej kwotę w wysokości 50zł jako planowany budżet na prezenty świąteczne deklarowały osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (22% w stosunku do 11% ogółu).
  • Rodzice, którzy przeznaczyli na prezent poniżej 50 zł, częściej uzależniają liczbę prezentów dla dziecka od kwestii finansowych takich jak: opłaty i zakupy świąteczne oraz wielkość zaplanowanego budżetu.

Boże Narodzenie – wydamy więcej czy mniej?

Więcej są w stanie wydać na prezenty częściej rodzice posiadający dzieci od 3 do 5 lat (22%, w stosunku do 15% ogółu).
Kwotę wyższą przeznaczają na prezent dla dziecka osoby z wykształceniem podstawowym (26%, w stosunku do 15% ogółu).
Osoby niezdecydowane to przede wszystkim rodzice jedynaków i dzieci poniżej 3 roku życia. Rodzice, którzy nie znają marzeń swoich dzieci, również nie są pewni kwoty, jaką przeznaczą na prezenty.

Kiedy decydujemy, ile wydamy na prezenty?

Rodzice, którzy korzystają ze stron internetowych, rzadko decydują o budżecie przeznaczonym na prezenty tuż przed świętami (6%, w stosunku do 11% ogółu osób wskazało, że ustala świąteczny budżet kilka dni przed świętami).

Zobacz też: Zabawki, tablety czy gry - czyli o jakich prezentach marzą dzieci?

* Badanie "Polscy rodzice o prezentach gwiazdkowych swoich dzieci" zostało zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie firmy SMYK w październiku 2014 r. na próbie 500 Polek i Polaków posiadających dzieci w wieku 0-14 lat.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy