Ile wynosi zasiłek macierzyński
fot. Fotolia

Zasiłek macierzyński: 52 tygodnie urlopu po porodzie, ile to pieniędzy?

Po urodzeniu dziecka sumie możesz mieć aż 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ile pieniędzy wtedy dostaniesz?
Małgorzata Wódz
Ile wynosi zasiłek macierzyński
fot. Fotolia

Po urodzeniu dziecka przysługują ci aż 52 tygodnie płatnego urlopu (w przeciwieństwie do późniejszego urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny). Na płatny urlop z tytułu urodzenia dziecka składają się:

  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego
  • 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego
Zobacz też: Urlop macierzyński 2018

Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2017? 

Zasiłek macierzyński, kiedy pracowałaś krócej niż rok zostanie obliczony na podstawie całego okresu zatrudnienia. Jeśli twoje przeciętne zarobki to mniej niż 1 tys. zł, państwo dopłaca różnicę, bo każda kobieta, która urodziła dziecko, musi dostać minimum 1 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.
Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:
  • 80 proc. podstawy wymiaru -w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego; 
  • 60 proc. podstawy wymiaru - przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy  wymiaru
  • 100 proc. podstawy wymiaru - w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Kto może liczyć na zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez 52 tygodnie urlopu każdej mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Otrzymują go także kobiety pracujące na umowę zlecenie i prowadzące działalność gospodarczą, jeśli opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe (jest dobrowolna). Mamy zatrudnione na umowy cywilnoprawne i nieopłacające składek oraz  studentki i bezrobotne otrzymują co miesiąc 1 tysiąc złotych. [content:0_25331,8_1299,0_22404,0_24145:CMNews]
Wydrukuj wzór wniosku o: 
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy