Świąteczne wydatki
fot. AdobeStock

Ile zamierzamy wydać na Święta? Znacznie więcej niż w ubiegłych latach

Połowa listopada za nami i coraz więcej Polaków zaczyna myśleć o świątecznych zakupach, a konkretnie o tym, ile trzeba będzie wydać.
Dominika Bielas
Świąteczne wydatki
fot. AdobeStock
Zakup prezentów dla rodziny i przyjaciół to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeszcze trzeba będzie doliczyć koszty przejazdów na spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz zakupy spożywcze niezbędne do przygotowania świątecznych dań. Nie da się ukryć, że z portfela ucieknie dużo pieniędzy. Analitycy twierdzą, że znacznie więcej niż miało to miejsce rok temu.

Święta z umiarem? To przeszłość

Jak wynika z badania Barometr Providenta, w tym roku planujemy przeznaczyć na Święta średnio 1722 zł. Co ciekawsze, zakupy z większym rozmachem planują panowie, którzy zamierzają zamknąć je w kwocie niemal 2000 zł. Kobiety przeciętnie nie chcą przekroczyć 1500 zł. To dużo. W 2018 roku deklarowaliśmy, że na zorganizowanie Bożego Narodzenia chcemy przeznaczyć średnio 719 zł. Budżet w niemal identycznej wysokości wskazywały również osoby biorące udział w dwóch wcześniejszych edycjach badania (721 zł w 2017 roku i 722 zł w 2016 roku). Jednocześnie autorzy badania zaznaczają, że aż 10 proc. Polaków nie będzie mogło pozwolić sobie na wszystkie podstawowe, tradycyjne wydatki związane ze świętami. Wśród tych osób przeważają osoby starsze (powyżej 60 lat).
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zakupowe szaleństwo

Mimo kwoty, którą chcemy przeznaczyć na zakupy, bardzo odpowiedzialnie podchodzimy do świątecznych wydatków. Aż 84 proc. Polaków zamierza sfinansować je z bieżących dochodów. Co piąty respondent wykorzysta oszczędności odkładane sukcesywnie na ten cel przez wcześniejsze miesiące. 4 proc. Polaków przyznało, że pomogą im w tym pieniądze z programów socjalnych (np. 500 plus), a zaledwie 1 proc. będzie musiało zwrócić się po pożyczkę do rodziny, instytucji finansowej lub banku.

W oczekiwaniu na Mikołaja

Nieodłączną częścią wigilijnych przygotowań jest zakup prezentów. Okazuje się, że lubią to nie tylko najmłodsi. Aż ponad 80 proc. respondentów spodziewa się gwiazdkowego prezentu. Wśród wymarzonych podarków królują kosmetyki (15 proc.), elektronika, biżuteria lub książka (co dziesiąty ankietowany). Ponieważ prezenty to często najbardziej kosztowna pozycja w gwiazdkowym budżecie, warto zakupy zacząć robić wcześniej. Dzięki temu można spokojnie porównać ceny, upolować promocje, uniknąć tłoku w sklepach, a także rozłożyć wydatki w czasie. A na jakim etapie są wasze przygotowania do Świąt?

Źródło: media-provident.pl 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy