ile księdzu za chrzest
fot. adobe stock

Ile dać księdzu za chrzest? Minimalne i maksymalne kwoty składane w ofierze duchownym

To, ile dasz księdzu za chrzest, powinno zależeć od ciebie, ponieważ opłata za chrzest to teoretycznie tak zwany datek „co łaska”. Powszechnie wiadomo jednak, że cena chrztu zależy od parafii oraz indywidualnych decyzji rodziców. W niektórych kościołach istnieją minimalne kwoty – w innych chrzest jest bezpłatny. Koszta chrztu wahają się zwykle od 100 do 300 złotych.
Katarzyna Gałązkiewicz
ile księdzu za chrzest
fot. adobe stock
Ile dać księdzu za chrzest? – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest. Ofiara za chrzest w większości kościołów wynosi „co łaska”, czyli tyle, ile ktoś chce i może zapłacić. W wielu parafiach księża mówią jednak wprost, że nie płaci się mniej niż na przykład 200 złotych. Minimalne opłaty za chrzest są zależne przede wszystkim od indywidualnych ustaleń księży i decyzji rodzica, który wkłada do koperty tyle, ile może. Powszechnie wiadomo, że im zamożniejsi ludzie, tym wyższe ofiary za chrzest. 

Ile zapłacić księdzu za chrzest?
 1. Ile się płaci księdzu za chrzest - przeciętna opłata
 2. Opłata za chrzest - minimalne i maksymalne kwoty 
 3. Ofiara za chrzest dla księdza

Ile się płaci księdzu za chrzest - przeciętna opłata

Opłata za chrzest nigdy nie jest jednakowa. Składane kwoty są bardzo różne – od 100 do 300 złotych, a w niektórych parafiach ofiary są nawet wyższe. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ABR SESTA na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że średnio księdzu za chrzest płaci się 130 zł. Zdarzają się też duchowni, którzy nie domagają się żadnych pieniędzy za ochrzczenie dziecka w ich kościele. Koperta z datkiem to dobrowolna decyzja rodziców. Bywa jednak i tak, że księża sugerują lub mówią wprost, że za sakrament należy zapłacić. W przytoczonym badaniu w 66 przypadkach na 100 ankieterzy usłyszeli, że opłata za chrzest jest dobrowolna. Zdarzyło się, że księża zastrzegali, że opłata w ogóle nie jest wymagana, bo „dla ludzi wierzących chrzest jest bezcenny”.
 

Opłata za chrzest - minimalne i maksymalne kwoty 

Ofiara za chrzest bywa czasami symboliczna – zdarzają się młodzi, niezamożni rodzice, których stać jedynie na to, aby dać księdzu za chrzest 50 złotych. Inni wkładają księdzu do koperty około 100 złotych. Bywa, że rodzice z innych względów niż finansowe, nie płacą za sakrament chrztu w kościele. Opłata za chrzest zależy od majętności rodziny, panujących w niej obyczajów, a także od tego, czy czują się związani z parafią i chcą ją wspomóc.

Ze wspomnianego badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ABR SESTA wynika, że cena jest także uzależniona od danego województwa. 
Najtaniej (50 zł) płaci się m.in. w niektórych parafiach diecezji:
 • katowickiej,
 • koszalińsko-kołobrzeskiej,
 • sandomierskiej,
 • wrocławskiej,
 • zielonogórsko-gorzowskiej.
 

Pod lupę wzięłyśmy województwo łódzkie. Na jakie koszty powinni być przygotowanie rodzice w 2021 roku w związku z chrztem? Oto zestawienie z kilku miast: 
 • Aleksandrów Łódzki – 150 zł
 • Bełchatów – od 50 zł do 200 zł
 • Kraszkowice – 100 zł
 • Łask – od 200 zł (ale może być mniej)
 • Łódź – od 50 do 200 zł
 • Łowicz – od 50 do 100 zł
 • Piotrków – od 100 do 200 zł (ale są też większe ofiary, np. 400 zł)
 • Siedlątków – w najmniejszej parafii w Polsce (Parafia św. Marka Ewangelisty) wszystkie ofiary są dobrowolne
 • Smardzewice – 700 zł
 • Tomaszów – 200 zł
 • Zduńska Wola – od 50 zł do 100 zł
 
 

Ofiara za chrzest dla księdza

Najlepiej jest uzależnić kwotę za chrzest od zasobności własnego portfela. Jeśli pojawią się wątpliwości, warto zapytać proboszcza parafii o cenę chrztu. Warto pamiętać, że duchowny nie ma prawa odmówić chrztu, w przypadku kiedy rodzice nie mogą lub nie chcą zapłacić za sakrament. Reprezentanci Kościoła nie powinni narzucać opłat za chrzest – składana ofiara zawsze powinna być wynikiem dobrej woli wiernego. Opłata za sakrament nie może być wymuszona lub wiązać się z groźbą odmowy udzielenia chrztu dziecku.
Jeżeli planujesz chrzciny w 2021 roku, warto, abyś zapoznała się z ogólnymi kosztami chrztu, jakie wiążą się z organizacją takiej uroczystości. Jeśli twoje dziecko nie jest już niemowlakiem, właściwie przygotuj je do wizyty w kościele – po to, aby malec uniknął stresu i szoku związanego z wizytą w nowym, tłocznym miejscu. 
Źródło: money.pl, dzienniklodzki.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak wybrać idealny prezent na chrzest? - film
Sprawdź, co warto kupić w prezencie na chrzest święty, aby był on pamiątką dla dziecka na całe życie. Oto szybki przegląd prezentów na chrzciny.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy