ile żyją plemniki
fot. Adobe Stock

Ile żyją plemniki – w pochwie, na skórze, w wodzie

To ile żyją plemniki, zależy od miejsca ich pobytu oraz jakości nasienia. Najdłuższą żywotność mają w pochwie, najkrótszą zaś wówczas, gdy do wytrysku dojdzie na zewnątrz dróg rodnych kobiety. Ale i w tej sytuacji wiele zależy od miejsca, bo np. woda jest bardzo sprzyjającym środowiskiem dla plemników. Są też sposoby, aby przedłużyć im żywotność. To kluczowe dla par chcących zajść w ciążę, zwłaszcza że naukowcy alarmują o coraz słabszej kondycji męskiego nasienia.
Agnieszka Majchrzak
ile żyją plemniki
fot. Adobe Stock
Plemniki nie należą do żywotnych, stąd na pytanie ile żyją plemniki, trzeba niestety odpowiedzieć: nie za długo. Są szybkie, zwinne, ale bardzo delikatne, więc ich istnienie jest krótkie. Od tego, jak długo są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety, zależy ich sukces, czyli dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Dlatego warto wiedzieć, ile żyje plemnik i ile ma czasu na dotarcie do komórki jajowej.

Ile żyją plemniki:

Co to są plemniki?

Plemniki to męskie komórki rozrodcze, powstające w jądrach mężczyzny, a dokładnie w ich kanalikach nasiennych. Zbudowane są z główki, szyjki i witki, ułatwiających przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety.

Czas powstania jednego plemnika wynosi trzy miesiące, po czym jest masowo uwalniany podczas wytrysku nasienia. W jednorazowej porcji spermy w trakcie ejakulacji może znaleźć się nawet do 500 milionów plemników, jednak ich liczba zależy od stanu zdrowia mężczyzny, jego hormonów i aktywności seksualnej.

Niestety od wielu już lat lekarze biją na alarm z powodu pogarszającej się jakości męskiego nasienia. Przeciętnie powinno ich być ok. 120-260 milionów w jednym wytrysku, tymczasem badania pokazują, że mężczyźni w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie. Ponadto pogorszyła się ich żywotność, jakość i ruchliwość.

Do zapłodnienia potrzebny jest tylko jeden plemnik, ale aby dotarł on do komórki jajowej, musi pokonać sporą odległość do jajowodów i niesprzyjający mu odczyn kwasowy pochwy. Idealny moment na zapłodnienia to owulacja i dni płodne kobiety. Wówczas w jej wnętrzu jest najlepsza temperatura i wilgotność. To jednak nadal niewiele czasu, dlatego tak dużo zależy w tym kluczowym momencie od kondycji plemnika.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Ile żyją plemniki w pochwie?

To oczywiste, że z przyczyn natury biologicznej plemnik najdłużej żyje w drogach rodnych kobiety. Może to być od 3 do 5 dni – około 72 godzin, a w przypadku wybitnie silnych osobników nawet do 7 dni.

Największą szansę na przetrwanie w pochwie kobiety mają plemniki podczas owulacji i w ciągu dni okołoowulacyjnych. W drogach rodnych kobiety panuje wówczas zasadowy odczyn oraz duża ilość śliskiego, rzadkiego i elastycznego śluzu płodnego, sprzyjające szybkiemu poruszaniu się plemników.

W czasie niepłodności kobiety żywot plemników jest już krótszy, gdyż szyjka macicy wytwarza wtedy mętny, gęsty i kleisty śluz niepłodny. Ma on kwaśny odczyn spowalniający ruch plemników, w efekcie czego giną w ciągu paru godzin – do 12 godzin.

Tylko najsilniejszy plemnik będzie w stanie przetrwać te niesprzyjające warunki i dotrzeć do komórki jajowej. Jest to możliwe, gdyż silny plemnik może nawet wiele godzin poczekać w drogach rodnych kobiety, aż warunki do zapłodnienia zmienią się na korzystniejsze i nadejdzie owulacja.

Ile żyją plemniki na zewnątrz?

Plemniki narażone są na śmierć właściwie zaraz po wydostaniu się na zewnątrz męskiego organizmu. Dlatego jeżeli po wytrysku nasienie znajdzie się na zewnątrz dróg rodnych kobiety, np. na pościeli plemnik bardzo szybko obumiera. Komórkom męskim nie służy:
 • kontakt z powietrzem,
 • temperatura panująca na zewnątrz organizmu,
 • suche powietrze.

Umierają w ciągu maksymalnie kilkunastu minut.

Ile żyją plemniki na palcu?

To częste pytanie nurtujące pary. Zastanawiają się, czy wytrysk na rękę partnerki, a następnie dotykanie palcami jej miejsc intymnych może spowodować zapłodnienie.

Żywotność plemników na skórze jest krótka, gdyż nie służy im przebywanie na suchym powietrzu. Dlatego zajście w ciążę w wyniku przeniesienia spermy z dłoni do narządów rodnych kobiety jest bardzo mało prawdopodobne.

Ile żyją plemniki w wodzie?

O wiele dłużej żyją plemniki w wodzie o temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza. To sprzyjające dla nich środowisko – jest ciepło i wilgotnie. Plemnik może żyć wówczas nawet kilkanaście godzin, maksymalnie do 18 godzin. Musi to być jednak czysta, niegorąca woda, bez dodatku np. mydła lub detergentów, które odbierają plemnikom życie.

Czy można wydłużyć życie plemników?

Sposób życia mężczyzny, jego dieta, aktywność mają bardzo duży wpływ na jakość plemników.

Badania dowodzą, że nasienie wzmacnia:
 • unikanie alkoholu,
 • zrezygnowanie z palenie papierosów,
 • niezażywanie sterydów, narkotyków,
 • unikanie kontaktu z toksynami,
 • przegrzewania jąder (zrezygnowanie z gorących kąpieli, noszenia obcisłej bielizny, trzymania komputera na podbrzuszu),
 • unikanie siedzącego trybu życia,
 • stresu,
 • wysypianie się,
 • umiarkowana aktywność fizyczna,
 • dieta bogata w witaminy,
 • prawidłowa waga.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy