GRY

Ilu rodziców szczepi dzieci - już wiadomo

Zastanawiasz się, ilu jest przeciwników szczepień wśród polskich rodziców. Sanepid podał dane, z których wynika, kto szczepi swoje dzieci.

kalendarz szczepień obowiązkowych, szczepienia dzieci, ruchy antyszczepionkowe
fot. Fotolia

Ruchy antyszczepionkowe nie znalazły dużego poklasku wśród polskich rodziców. Ponad 95 procent Polaków, którzy mają dzieci w wieku do 12 lat, dba o to, by ich pociechy otrzymały szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Pozostałe 5 procent osób uchylających się od tego obowiązku to:

  • rodzice, którzy mają tzw. ekologiczny pogląd na temat szczepień 
  • rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić dzieciom wystarczającej opieki

Dlaczego wszystkie dzieci powinny być szczepione?

Zastanawiasz się dlaczego powstał obowiązkowy kalendarz szczepień, skoro to w interesie rodziców leży dbanie o dobro dziecka? Zdaniem lekarzy powszechne podawanie szczepionek to jedyny, skuteczny sposób, by pozbyć się zagrożenia, jakie niesie wiele groźnych chorób. Dzięki powszechnym szczepieniom nie mamy dziś na świecie czarnej ospy (obecnie też nie ma potrzeby, by się przeciw niej szczepić). Z badań wynika, że zaszczepienie ponad 80–90 proc. dzieci daje gwarancję usunięcia drobnoustroju, który wywołuje daną chorobę. W ten sposób przestają być na nią narażone także te osoby, które z jakichś powodów nie mogły zostać zaszczepione, np. dzieci z głębokimi niedoborami odporności.

Nie poddawanie dzieci szczepieniom obowiązkowym jest łamaniem prawa obowiązującego w Polsce. Warto pamiętać, że oprócz szczepień obowiązkowych są też szczepienia zalecane. Porozmawiaj z lekarzem, które z nich i kiedy powinno dostać twoje dziecko. 

Źródło: PAP
Redakcja poleca: Dr Marek Pleskot: kiedy i jak szczepić dziecko przeciw rotawirusom? - film
Kiedy najlepiej szczepić dziecko przeciw rotawirusom i jak często należy powtarzać szczepienie?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pomysły na prezenty dla maluchów

Jesienne pyszności dla dzieci