Im więcej dzieci, tym więcej radości z macierzyństwa? Tak sądzi psycholog
fot. Adobe Stock/ Facebook/Kolaż mamotoja.pl

Zadziwiające słowa katolickiej psycholog: „Im więcej dzieci, tym więcej satysfakcji z macierzyństwa”

Zdaniem psycholog Bogny Białeckiej nie powinnyśmy „skazywać” dzieci na jedynactwo. Postem, który zamieściła na Facebooku, wywołała burzliwą dyskusję.
Sylwia Arlak
Im więcej dzieci, tym więcej radości z macierzyństwa? Tak sądzi psycholog
fot. Adobe Stock/ Facebook/Kolaż mamotoja.pl
Żaden inny post Bogny Białeckiej na Facebooku nie wzbudził do tej pory takich emocji. Kiedy psycholog przekonywała, że dziecku potrzebna jest dyscyplina, albo że warto spisywać dobre wspomnienia, wielu internautów się z nią zgodziło. Tym razem jest jednak inaczej.

Im więcej dzieci, tym lepiej?

Zdaniem psycholog rodzice nie powinni „skazywać” dzieci na jedynactwo. „Jeśli to tylko możliwe, zapewnij dziecku najdłuższą znaczącą relację miłości w jego życiu – brata, siostrę” – przekonuje Bogna Białecka, dodając, że im więcej dzieci, tym więcej mamy satysfakcji i radości z macierzyństwa. Jak podkreśla, z jednej strony starsze dzieci opiekują się młodszymi, z drugiej młodsze uczą się od starszych. 

„Daje to matce wiele okazji do radości. Wiem, że czasem względy zdrowotne czy inne uniemożliwiają realizację tego planu, jednak zbyt często wierzymy antynatalistycznej propagandzie, że kolejne dzieci to zło” – dodaje psycholog.

Internauci oburzeni

Post psycholog wywołał burzliwą dyskusję. Zdecydowana większość internautów nie kryje oburzenia.
  • „Czy możemy nie obciążać matek i w ogóle ludzi za decyzje, jakie podejmują i które dotyczą ICH życia? Sama byłam jedynaczką i zawsze chciałam mieć rodzeństwo. Więc dzieci mam troje. I owszem – są to relacje, wspólna zabawa i wsparcie. Ale też jest to rywalizacja i frustracja. Z mojego punktu widzenia też jest to ogrom czasu a często frustracji”;
  • „Nie każdego stać na więcej dzieci niż jedno. Czasem lepiej mieć jedno, ale takie, które będzie miało dostatnie dzieciństwo, niż kilkoro i cierpieć niedostatek”;
  • „Znam mnóstwo dzieciaków ciągle kłócących się z rodzeństwem. Parę przypadków znęcania się. Znam mnóstwo dorosłych rodzeństw, których kontakty zdominowane są walką o to, kto więcej dostał od rodziców i po rodzicach. Znam mnóstwo samodzielnych, odpowiedzialnych jedynaków”;
  • „Myślę, że szczęśliwe macierzyństwo nie zależy od liczby dzieci, a szczęście dziecka to nie posiadanie rodzeństwa, ale mądrzy, opiekuńczy rodzice” – piszą internauci.

Nie każdy chce tego samego

Trudno się dziwić internautom, przecież każda osoba powinna móc decydować o takich sprawach samodzielnie. Czasem zapominamy, że rodzicielstwo to decyzja na całe życie i że nie każdemu musi dawać szczęście. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet SWPS wynika, że nawet 13 proc. rodziców w Polsce żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka. Z wcześniejszych badań wiemy, że podobnie myśli nawet 8 proc. rodziców w USA i w Niemczech. 

Eksperci odkryli, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę i doświadczają silnego wypalenia. 

A wy co sądzicie o słowach psycholożki? 

Zobacz też:
Redakcja poleca: 13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]
Czekasz, aż dziecko zacznie mówić? A gdy się już doczekasz, musisz wiedzieć, że są zdania, których nigdy nie powie. Jeśli jednak wyjątkowo padną, wprawią cię w niemałe osłupienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy