Jeszcze i to! Imbir też będzie na cenzurowanym?

Przyszłe mamy mogą czuć się naprawdę mocno ograniczone, ponieważ lista rzeczy zakazanych w ciąży stale się wydłuża. Czy trafił też na nią imbir?
imbir w ciąży
fot. Fotolia
Nie ma lepszego lekarstwa na mdłości niż imbir. To jeden z najbardziej skutecznych środków, który pomaga w pokonaniu tej przykrej dolegliwości. Syrop na bazie imbiru jest polecany nawet małym dzieciom z chorobą lokomocyjną. Imbirowa herbatka lub ssanie kawałków korzenia pozwala niejednej przyszłej mamie przetrwać okropne ciążowe nudności i zapobiega wymiotom. Są jednak sytuacje, w których należy go unikać.

Imbir w ciąży – zastrzeżenia

Z ostatnich badań wynika, że imbiru nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży – wyjaśnia dr Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Przed piciem imbirowej herbatki czy ssaniem plasterków imbiru powinniśmy powstrzymać się, gdy mamy do czynienia z silnymi tzw. niepowściągliwymi wymiotami (hyperemesis gravidarum), ponieważ częściej może wtedy dochodzić do nieprawidłowego rozwoju ciąży. Intensywne wymioty wymagają leczenia farmakologicznego po konsultacji z lekarzem – wyjaśnia ginekolożka.
Redakcja poleca: Skąd się biorą mdłości w ciąży i jak sobie z nimi poradzić [WIDEO]
Poranne mdłości, utrzymujące się przez wiele godzin to zmora bardzo wielu kobiet w ciąży. Z naszego filmowego poradnika dowiesz się, skąd się biorą, czy dotyczą każdej mamy i jak sobie pomóc, aby nie były tak dokuczliwe.

Co z zaawansowaną ciążą?

Na późniejszych etapach, czyli w II i III trymestrze ciąży, możemy sięgać po imbir bez obaw. Możemy pić na rozgrzanie ciepłą wodę z cytryną, imbirem i miodem a nawet – jeśli czujemy, że dopada nas przeziębienie – ssać plasterki imbiru, które rozgrzewają śluzówki i działają przeciwzapalnie.   

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Nie tylko zalety

Choć imbir jest zdrowy, nie można przesadzić z jego ilością. Jego ostry smak może podrażnić żołądek. Z tego powodu na imbir powinny uważać osoby, które mają wrzody żołądka lub refluks żołądkowy. Nadmiar imbiru może być również przyczyną wysypki, podrażnienia jamy ustnej, a czasem również nieprzyjemnych – nie tylko dla przyszłej mamy – gazów.

Czy w ciąży męczyły Cię silne mdłości? Jak sobie z nimi radziłaś?

Zobacz też:

Ocena (5 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę