imbir w ciąży
fot. Fotolia

Warto w ciąży jeść imbir? Naukowcy mają wątpliwości

Przyszłe mamy mogą czuć się naprawdę mocno ograniczone, ponieważ lista rzeczy zakazanych w ciąży stale się wydłuża. Czy trafił też na nią imbir?
Małgorzata Wódz
imbir w ciąży
fot. Fotolia
Nie ma lepszego lekarstwa na mdłości niż imbir. To jeden z najbardziej skutecznych środków, który pomaga w pokonaniu tej przykrej dolegliwości. Syrop na bazie imbiru jest polecany nawet małym dzieciom z chorobą lokomocyjną. Imbirowa herbatka lub ssanie kawałków korzenia pozwala niejednej przyszłej mamie przetrwać okropne ciążowe nudności i zapobiega wymiotom. Są jednak sytuacje, w których należy go unikać.

Imbirowa herbatka

Z ostatnich badań wynika, że imbiru nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży – wyjaśnia dr Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Przed piciem imbirowej herbatki czy ssaniem plasterków imbiru powinniśmy powstrzymać się, gdy mamy do czynienia z silnymi tzw. niepowściągliwymi wymiotami, ponieważ częściej może wtedy dochodzić do nieprawidłowego rozwoju ciąży. Intensywne wymioty wymagają leczenia farmakologicznego po konsultacji z lekarzem – wyjaśnia ginekolożka.

Na późniejszych etapach, czyli w II i III trymestrze ciąży, możemy sięgać po imbir bez obaw. Możemy pić na rozgrzanie ciepłą wodę z cytryną, imbirem i miodem a nawet – jeśli czujemy, że dopada nas przeziębienie – ssać plasterki imbiru, które rozgrzewają śluzówki i działają przeciwzapalnie.   
Redakcja poleca: Jakie zabiegi fryzjerskie są bezpieczne w ciąży?
Farbowanie włosów, balejaż, trwała czy choćby rozświetlające refleksy we włosach – każda kobieta lubi poprawić sobie samopoczucie wizytą u fryzjera. Jednak czy te wszystkie zabiegi są bezpieczne także w ciąży? Odpowiada fryzjerka, Patrycja Krzykowska, z warszawskiego salonu Studio Style.

Nadmiar imbiru może szkodzić

Choć imbir jest zdrowy, nie można przesadzić z jego ilością. Jego ostry smak może podrażnić żołądek. Z tego powodu na imbir powinny uważać osoby, które mają wrzody żołądka lub refluks żołądkowy. Nadmiar imbiru może być również przyczyną wysypki, podrażnienia jamy ustnej, a czasem również nieprzyjemnych – nie tylko dla przyszłej mamy – gazów.

Czy w ciąży męczyły Cię silne mdłości? Jak sobie z nimi radziłaś?
  [content:0_22462,0_21194,8_581,0_26299:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy