Bogdan jako imię dla chłopca – znaczenie i pochodzenie, imieniny, ciekawostki

Bogdan to osoba bardzo inteligentna, która w swoim życiu dąży do perfekcjonizmu. Bardzo liczy się dla niego rozwój duchowy, często jest ważniejszy niż kariera. To urodzony mistyk pragnący rozwiązać wszystkie zagadki wszechświata. Jest tajemniczy i ostrożnie podchodzi od innych ludzi. Zdobycie jego zaufania wymaga czasu i cierpliwości.

Spis treści

Znaczenie imienia Bogdan

Bogdan to męskie imię, które wywodzi się od dwóch słów - „Bóg” oraz „Dan” (w rozumieniu „dany”). W wolnym tłumaczeniu oznacza więc „oddanego Bogu” bądź „danego przez Boga”. Bogdan to osoba szalenie wrażliwa na piękno natury. Uwielbia zastanawiać się nad odwiecznymi zagadkami wszechświata. Pragnie szacunku i podziwu ze strony innych. W życiu chce być najlepszy we wszystkim, czego się dotknie. Źle znosi krytykę. Gdy ktoś wytknie mu jakiś błąd, bardzo długo potrafi żywić urazę.

Bogdan - pochodzenie

Bogdan to imię słowiańskiego pochodzenia. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Bogdana. W języku rosyjskim w XIV wieku zaczęto używać również wersji Bohdan. Tradycyjna postać imienia zaczęła być popularna w Polsce na początku XIX wieku.

Zdrobnienia imienia Bogdan

Imię Bogdan ma bardzo wiele ładnych zdrobnień. Do najpopularniejszych z nich należą: Boguś, Bodzio, Bogdanek, Bodziuś, Bogulek, Bogdaś, Bodziu, Boguszek, Bogun, Bogdzian, Bogdano, a także Bodzian, Bobek, Bodek, Boczek, Bogin, Bogu oraz Bogo.

Imieniny Bogdana

Osoby o imieniu Bogdan najczęściej obchodzą imieniny 19 marca lub 17 lipca. Świętować mogą również w inne dni, np.: 6 lutego, 14 lipca, 10 i 31 sierpnia, 2 września, 9 października, 8 listopada lub 10 grudnia.

Imię Bogdan dla dziecka

Imię Bogdan na przełomie kilku ostatnich lat nie cieszyło się w Polsce dużą popularnością. Choć jest bardzo dźwięczne i dobrze się kojarzy, wciąż niewielu rodziców nadaje je swojemu dziecku. W 2019 roku imię Bogdan otrzymało 71 chłopców, z kolei w 2020 roku już nieco mniej, bo 64. Wówczas największą popularnością cieszyło się w województwie mazowieckim i wielkopolskim.

Bogdan - edukacja

Osoby o imieniu Bogdan są szalenie inteligentne, dlatego też nie będą miały większych problemów podczas edukacji. Chcą być perfekcyjne we wszystkim i źle znoszą, gdy coś im się nie udaje. W dążeniu do perfekcji potrafią jednak zachować umiar i nie kierują się zasadą „po trupach do celu”.

Bogdan - rodzina i miłość

Bogan to wrażliwy i czuły mężczyzna, który potrzebuje dużo uwagi i opieki. W relacjach rodzinnych jest bardzo oddany. W miłości z jednej strony pragnie stworzyć stały związek, z drugiej jednak mocno ceni swoją prywatną przestrzeń. Trudno zdobyć jego zaufanie.

Bogdan - predyspozycje zawodowe

Bogdan ma naturalną zdolność dostrzegania rzeczy, których inni nie zauważają. Niekiedy wykazuje wręcz umiejętności parapsychologiczne, które można tłumaczyć jego wysoko rozwiniętą intuicją. Wrażliwość na naturę i piękno otaczającego go świata sprawia, że doskonale sprawdzi się jako twórca, np. muzyk, poeta lub malarz.

Znani Bogdanowie

W Polsce imię Bogdan nosiło wielu znanych i cenionych ludzi. Najczęściej są to osoby związane z dziennikarstwem, muzyką oraz sportem. Do najbardziej znanych należą: Bogdan Rymanowski (dziennikarz), Bogdan Borowski (muzyk disco polo), Bogdan Śliwa (szachista), Bogdan Sawicki (dziennikarz, prezenter radiowy), Bogdan Trojanek (piosenkarz, autor tekstów), Bogdan Wenta (poseł, trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej), Bogdan Kalus (aktor), Bogdan Augustyniak (reżyser telewizyjny i teatralny), Bogdan Czapiewski (pianista), Bogdan Dowlasz (kompozytor, akordeonista), Bogdan Hołownia (muzyk jazzowy), a także Bogdan Zalewski (dziennikarz).

Bogdan w innych językach

W obcych językach imię Bogdan ulega znacznym modyfikacjom. Przykładowo, w języku łacińskim jest to Deodatus, w angielskim Deodate, a w greckim - Theodōros, We włoskim i hiszpańskim występuje Deodato, w niemieckim Deodat, z kolei we francuskim Dieudonné. W języku czeskim i słowackim używa się formy podobnej do polskiej wersji tego imienia - Bohdan.

Patroni Bogdana

Patronem imienia jest Bogdan Leopold Mandić, święty Kościoła katolickiego, zakonnik i spowiednik. Wychowywał się w ubogiej rodzinie w Chorwacji. Należał m.in. do zakonu kapucynów w chorwackim mieście Bassano del Grappa. Za życia zyskał uznanie poprzez swoją działalność opiekuńczą, zwłaszcza pomoc sierotom. Pozostawił po sobie wiele sierocińców.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bogdan

W języku polskim nie ma przysłów, które odnoszą się do imienia Bogdan.

Ciekawostki na temat imienia Bogdan

W Polsce znajduje się wiele miejscowości i wsi, których nazwę utworzono od imienia Bogdan. Oto kilka przykładów: Bogdanów (wieś w województwie opolskim), Bogdanów-Kolonia (wieś w województwie łódzkim), Bogdanowice (wieś w powiecie głubczyckim), Bogdany (osada w województwie warmińsko-mazurskim).

Bogdan - szczęśliwa liczba

Według numerologii temu imieniu przypisana jest liczba 7. Z pewnością przyniesie ona szczęście Bogdanowi. Numerologiczną siódemkę uważa się za najbardziej zagadkową i nieprzewidywalną cyfrę ze wszystkich.

Bogdan - szczęśliwy kamień

Jako talizmanu szczęścia Bogdan może używać górskiego kryształu. To kamień oczyszczenia, który pomaga usunąć z umysłu wszelkie negatywne myśli.

Bogdan - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Bogdana to łososiowy. Barwa ta kojarzy się z bezpieczeństwem, sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Otaczanie się tym odcieniem pobudza kreatywność oraz sprawia, że człowiek ze spokojem patrzy na problemy.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA