Celestyn – pochodzenie i znaczenie imienia

Celestyn to mężczyzna oczytany, doświadczony i otwarty na nową wiedzę. Uwielbia dyskutować i wymieniać z innymi poglądy. Uważa, że wszystko można zdobyć ciężką i konsekwentną pracą. To realista, który twardo stąpa po ziemi. W związku Celestyn jest uczuciowy, oddany i opiekuńczy. To wymarzony mąż i ojciec.

Spis treści

Znaczenie imienia Celestyn

Celestyn to mężczyzna dobroduszny, pomocny i empatyczny. Chociaż jest realistą, nie boi się marzyć. Śmiało wyznacza sobie cele, do których konsekwentnie dąży. Wie, że tylko ciężką pracą osiągnie to, czego chce. Jest odważny, otwarty na ludzi i ciekawy świata. Chętnie poznaje nowe miejsca, kultury i zwyczaje. To doskonały partner w dyskusji. Dzięki oczytaniu i swojej wiedzy Celestyn nie raz zaskakuje rozmówców. Umie też słuchać. Jest człowiekiem dobrze zorganizowanym i oszczędnym. Jeśli trzeba, poświęca się dla dobra bliskich. Dobrze zarządza pieniędzmi i wydaje je tylko na rzeczy wartościowe.

Celestyn - pochodzenie

Celestyn to imię pochodzenia łacińskiego. Pochodzi od słowa, które można przetłumaczyć jako „niebiański”. Od stuleci największą popularnością to imię cieszyło się w kręgach duchowieństwa. Nosiło je wielu papieży.

Zdrobnienia imienia Celestyn

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Celestyn jest Celuś. Znane są również inne formy, np.: Celesio, Celestuś, Cesiek, Cesio, Celeśko i Celestynek.

Imieniny Celestyna

Celestyn obchodzi imieniny 6 kwietnia, 19 maja i 27 lipca.

Imię Celestyn dla dziecka

Chłopiec o imieniu Celestyn to towarzyskie, otwarte i ciekawe świata dziecko. Jest bardzo zaradny i doskonale radzi sobie w różnych sytuacjach. Do powierzonych mu zadań podchodzi z wielkim zaangażowaniem. W przypadku niepowodzeń nie użala się nad sobą. Celestyn nie sprawia większych problemów wychowawczych. W szkole radzi sobie dobrze, jednak najbardziej przykłada się tylko do przedmiotów, które lubi.

Celestyn - rodzina i miłość

Celestyn to człowiek, dla którego rodzina jest czymś wyjątkowym i priorytetowym. Dzięki silnym więziom rodzinnym najbliżsi mogą na niego liczyć w każdej sytuacji. Celestyn to mężczyzna gotowy do poświęceń. Jako mąż jest pomocny, uczciwy i bardzo opiekuńczy. To także wzorowy ojciec, będący najlepszym przyjacielem dla swoich dzieci.

Celestyn - predyspozycje zawodowe

Celestyn jest człowiekiem bardzo pracowitym i zaangażowanym w powierzone mu zadania. Do pracy podchodzi z pasją. Lubi zdobywać nowe umiejętności, poznawać ludzi i miejsca. Najlepiej pracuje w grupie. Doskonale sprawdzi się jako szkoleniowiec lub wykonując zawód polegający na niesieniu pomocy innym.

Znani Celestynowie

Do znanych osób noszących to imię zalicza się m.in.: papież Celestyn I, papież Celestyn II, papież Celestyn III, papież Celestyn IV, Celestin Gaombalet (premier Republiki Środkowoafrykańskiej), Celestin Freinet (twórca francuskiej szkoły nowoczesnej), Colestin Nauwerk (szwajcarski lekarz) oraz Celestyn Napiórkowski (polski ksiądz franciszkanin).

Celestyn w innych językach

Imię Celestyn w językach obcych:

  • Celestin - j. francuski;
  • Celestino - j. hiszpański;
  • Kelestinos - j. grecki;
  • Celestine - j. angielski;
  • Celestinas - j. litewski;
  • Kelestin - j. rosyjski;
  • Celesztin - j. węgierski.

Celestyn - patroni

Imię ma dwóch patronów. Pierwszym z nich jest św. Celestyn I, papież i biskup Rzymu, czczony w Kościele katolickim i prawosławnym. Swoją działalność skupił na ewangelizacji i łagodzeniu konfliktów na tle religijnym. Drugim patronem imienia jest św. Celestyn V, również papież i biskup Rzymu, czczony w Kościele katolickim. W młodości był zakonnikiem benedyktyńskim. Przez trzy lata żył jako pustelnik na górze Morrone, gdzie stworzył zakon celestynów. Papieżem był przez zaledwie 5 miesięcy. Zrezygnował z urzędu, by powrócić do pustelniczego życia.

Przysłowia i cytaty z imieniem Celestyn

W polskim piśmiennictwie nie występują cytaty i przysłowia z imieniem Celestyn.

Ciekawostki na temat imienia Celestyn

Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Celestyna.

Celestyn - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Celestyna jest 4. Numerologiczne czwórki to osoby z mocno rozwiniętą empatią. Chętnie niosą pomoc innym i są gotowe na poświęcenie dla dobra swoich bliskich. Nie boją się ciężkiej pracy, a do każdego zadania podchodzą z zaangażowaniem, konsekwencją i dokładnością. To uczuciowe, wrażliwe i przyjaźnie nastawione osoby Czwórki lubią żyć na poziomie, ale nie są rozrzutne. Wolą przez wiele miesięcy odkładać pieniądze na jedną wartościową rzecz, niż je wydawać na przedmioty marnej jakości.

Celestyn - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Celestyna jest gagat. Od starożytności wierzono w jego moc przyciągania pozytywnej energii. To talizman ochronny, który neutralizuje negatywne myśli, energię i otoczenie. Ma również właściwości prozdrowotne. Oddziałuje na układ nerwowy, kojąc napięcie i stres.

Celestyn - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Celestyna jest brązowy. Symbolizuje połączenie z naturą. Barwa ta przypisywana jest ludziom sprawiedliwym, prawym, pomocnym i empatycznym. Brąz oznacza stałość, praktyczność i porządek.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie