Cyryl – pochodzenie, znaczenie, patroni

Cyryl to imię popularne w krajach takich jak Rosja czy Ukraina. W Polsce jest ono znane, jednak rodzice bardzo rzadko nadają je swoim synom. Mężczyzna o tym imieniu ma naturę wojownika, która objawia się we wszystkich sferach jego życia. Wyróżnia go analityczny umysł oraz ponadprzeciętna inteligencja. Przy tym jednak dość łatwo rozproszyć jego uwagę, dlatego w życiu zawodowym szczególnie ćwiczy umiejętność koncentracji. Jego silna osobowość sprawia, że często dominuje nad grupą znajomych czy współpracowników i nie ulega żadnym wpływom. W głębi serca marzy o wielkiej miłości. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Spis treści

Znaczenie imienia Cyryl

Cyryl w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pan”, „władca” lub „należący do Pana”. Mężczyzna o tym imieniu wyróżnia się ogromną siłą charakteru i skłonnością, aby w każdej dziedzinie dominować nad innymi. Nie tylko rywalizuje o coraz lepsze stanowiska w pracy, lecz także z żelazną konsekwencją zabiega o damę swojego serca. Do jego atutów należą błyskotliwy umysł oraz umiejętność kierowania dużą grupą ludzi.

Cyryl - pochodzenie

Imię to pochodzi od greckiego słowa kyrios (tłum. pan, władca). Rzeczownik ten ma też korzenie w Biblii, ponieważ w Nowym Testamencie określano tym mianem Jezusa Chrystusa. W języku polskim stało się ono sławne dzięki osobie Cyryla - świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego, który zasłynął jako apostoł Słowian. Spod jego pióra wyszło najstarsze pismo słowiańskie.

Zdrobnienia imienia Cyryl

Imię Cyryl często używane jest w wersji podstawowej, jednak doczekało się wielu zdrobnień. Wśród nich są m.in.: Cyrulek, Cyrulinek, Cyrylo, Cyrysiek, Cyryś, Cyrylek, Cyreczek, Cyranek.

Imieniny Cyryla

Najpopularniejszą datą imienin Cyryla jest 18 marca. Innymi możliwymi terminami do świętowania są: 9 lutego, 14 lutego, 29 marca, 27 czerwca, 30 czerwca, 7 lipca, 22 lipca, 8 sierpnia, 28 października.

Imię Cyryl dla dziecka

Imię Cyryl cieszy się dużą popularnością we wschodniej części Europy, natomiast na polskim gruncie rzadko można je spotkać. W 2020 r. nazwano nim 10 chłopców, co dało mu dopiero 303. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Cyryl zanotował awans - w tym okresie imię otrzymało 8 młodych Polaków, co dało 247. miejsce w rankingu.

Cyryl - edukacja

Cyryl od samego początku daje się poznać jako niezwykle inteligentny uczeń. Już w pierwszych klasach nauczyciele zwracają uwagę na jego analityczny umysł. Aby w pełni wykorzystać ten atut, musi jednak bardziej koncentrować się na wykonywanych zadaniach. Co więcej, doskonale odnajduje się jako lider grup roboczych i akcji charytatywnych.

Cyryl - rodzina i miłość

Cyryl cieszy się dużym powodzeniem u płci przeciwnej. Kobietom imponuje jego błyskotliwy żart oraz wysoka kultura osobista. Gdy mężczyzna ten znajdzie idealną kobietę, pragnie robić jej niespodzianki na każdym kroku. Romantyczne gesty stają się częścią stabilnego i bezpiecznego związku. Cyryl dąży do stworzenia domu, w którym każdy członek rodziny znajdzie wystarczająco dużo ciepła oraz miłości.

Cyryl - predyspozycje zawodowe

Cyryl to mężczyzna stworzony do wielkich sukcesów zawodowych. Jego dominująca natura w połączeniu z silną osobowością sprawiają, że w naturalny sposób przejmuje pozycję lidera w grupie. Do realizowanych projektów podchodzi z entuzjazmem i kreatywnością. Co więcej, jego analityczny umysł zgłębi każde zagadnienie. Cyryl doskonale sprawdzi się na kierowniczym stanowisku w branżach, takich jak: dziennikarstwo, marketing, polityka lub publicystyka.

Znani Cyrylowie

Na kartach historii było i jest wielu mężczyzn o imieniu Cyryl. W tej grupie są m.in. naukowcy, pisarze i sportowcy: Cyryl Ratajski (polski polityk), Cyril Norman Hinshelwood (angielski chemik), Cyril Parkinson (angielski pisarz), Kiriłł Rybakow (rosyjski piłkarz), Cyril Despres (francuski motocyklista), Cyryl Lukaris (prawosławny teolog), Samuel Cyryl Stefanowicz (arcybiskup obrządku ormiańskiego).

Cyryl w innych językach

Imię Cyryl jest popularne szczególnie we wschodniej części Europy, jednak występuje też w wielu innych językach. Jego najpopularniejsze wersje to:

  • j. angielski - Cyril
  • j. grecki - Cyrillus
  • j. niemiecki - Cyrillus
  • j. francuski - Cyrille
  • j. rosyjski - Kirill
  • j. słowacki - Kiril
  • j. litewski - Kirilas.

Cyryl - patroni

Patronem mężczyzn o omawianym imieniu jest - oprócz św. Cyryla apostoła Słowian - św. Cyryl Jerozolimski żyjący w IV w. Zasłynął gorliwą obroną wiary chrześcijańskiej, której czystości bronił na soborze w Konstantynopolu. Spod jego ręki wyszło wiele pism teologicznych oraz listów. W pełni został doceniony dopiero w XIX w., kiedy papież Leon XIII ogłosił go doktorem Kościoła.

Przysłowia i cytaty z imieniem Cyryl

Imię Cyryl pojawia się w polskim powiedzonku: „Wystarczy jedna chwila, żeby przestraszyć Cyryla”.

Ciekawostki na temat imienia Cyryl

Według rejestru PESEL w Polsce żyje 846 Cyrylów (stan z 31 stycznia 2021 r.). Od tego imienia pochodzi nazwa rosyjskiego alfabetu - cyrylica - oraz szereg polskich nazwisk, takich jak Cyryłowski, Cyrulski, Cyrylewicz. Żeńskim odpowiednikiem imienia Cyryl jest Cyryla.

Cyryl - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Cyryla jest 2. Dwójki wyróżniają się niezawodną intuicją.

Cyryl - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Cyryla jest turmalin - minerał o wielu barwach.

Cyryl - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Cyryla jest zielony.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie