Ludwik – znaczenie imienia, zdrobnienia, imieniny

W styczniu, w kwietniu czy w listopadzie? Nie wiesz, kiedy Ludwik obchodzi imieniny? A może chcesz dowiedzieć się, jaki jest jego ulubiony kolor bądź kamień? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania i poznasz kilka ciekawostek na temat przywołanego imienia. Sprawdź, jak często rodzice nadają je swoim dzieciom i przekonaj się, dlaczego warto to zrobić.

Spis treści

Znaczenie imienia Ludwik

Imię Ludwik oznacza człowieka rozsławionego w walce. Obdarzeni nim mężczyźni łatwo dopasowują się do zmiennych warunków otoczenia. Mają też w sobie dużo empatii. Potrafią odczytać stany emocjonalne innych ludzi i trafnie je zinterpretować. Są inteligentni, przenikliwi, a jednocześnie bardzo wrażliwi na ludzką krzywdę. Nie przechodzą obojętnie obok cierpienia. Chętnie pomagają każdemu, kto tego potrzebuje.

Ludwik - pochodzenie imienia

Imię Ludwik najprawdopodobniej ma niemiecki rodowód i wywodzi się od starogermańskiego imienia Hlutwig (tudzież Chlodwig). Początkowo nadawano je wyłącznie wojownikom oraz francuskim królom i członkom znamienitych rodów.

Zdrobnienia imienia Ludwik

Istnieje wiele zdrobnień imienia Ludwik. Największą popularnością cieszą się formy, takie jak: Ludwiczek, Ludwiś, Ludek czy Luduś.

Imieniny Ludwika

Ludwikowie świętują wiele razy w roku. Można składać im życzenia: 31 stycznia 12 lutego, 28 i 30 kwietnia, 24 maja, 18,19 i 25 sierpnia, a także 8 października i 9 listopada.

Imię Ludwik dla dziecka

Mały Ludwik jest prawdziwym aniołem. Nie sprawia problemów wychowawczych. Może być wzorem do naśladowania dla młodszego rodzeństwa lub rówieśników. Słucha rodziców, pomaga w wypełnianiu domowych obowiązków i zawsze postępuje zgodnie z przyjętymi zasadami. Dopiero gdy wkracza w nastoletni wiek, wyrasta z roli grzecznego chłopca, zaczyna się buntować i przekraczać granice. Nie chce przy tym nikogo skrzywdzić ani zranić. Po prostu szuka swojej tożsamości jak każdy młody człowiek.

Ludwik - edukacja

Przedszkole, podstawówka, szkoła średnia - na każdym ze wspomnianych szczebli edukacji Ludwik radzi sobie doskonale. Dobra passa nie mija również na studiach. Dzięki pracowitości i sumienności, a także wytrwałości osiąga każdy cel. Warto zauważyć, że jeden fakultet nie zawsze mu wystarcza. Często realizuje dwie różne ścieżki naukowe. Nie lubi marnować czasu. Chętnie uczestniczy też w różnego rodzaju kursach doszkalających lub zajęciach dodatkowych.

Ludwik - rodzina i miłość

Ludwik szuka w związku ciepła, miłości i akceptacji. Chce stworzyć szczęśliwą rodzinę, ale nie zawsze udaje mu się ten cel osiągnąć. Dlaczego? Często po prostu bierze na swoje barki zbyt dużo różnych obowiązków, a nadmiar zajęć sprawia, że trudno mu pielęgnować relacje z najbliższymi. Partnerka Ludwika musi więc wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością.

Ludwik - predyspozycje zawodowe

Tak naprawdę nie ma zawodu, w którym Ludwik by się nie odnalazł. Mężczyzna o tym imieniu może osiągnąć sukces w każdej branży. Wszystko za sprawą sumienności, pracowitości, a także dużej odporności na stres i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Ludwik będzie wspaniałym artystą, ekonomistą, lekarzem czy maklerem giełdowym.

Znani mężczyźni o imieniu Ludwik

  • Ludwik XIV - władca Francji i Navarry z dynastii Burbonów, „Król Słońce”. Podczas swojego panowania - trwającego aż 72 lata - zmodernizował państwo i dokonał licznych podbojów. Uczynił z Paryża kulturalną stolicą Europy. Zbudował Wersal, zmodernizował armię i wprowadził darmową edukację. Usystematyzował finanse. Stworzył silną, stabilną gospodarkę i przyczynił się do znacznej poprawy jakości życia wszystkich obywateli.
  • Ludwig van Beethoven - jeden z najsłynniejszych kompozytorów na świecie, uznawany za prekursora romantyzmu w muzyce. Jego utwory pojawiły się w wielu filmach, takich jak: „Mechaniczna pomarańcza”, „Kornblumenblau” czy „Jak zostać królem”. Do jego najsłynniejszych dzieł zaliczyć należy bez wątpienia miniaturę fortepianową „Dla Elizy”, a także „Sonatę księżycową”.
  • Louis Armstrong - amerykański trębacz i wokalista jazzowy. Międzynarodową sławę przyniósł mu utwór „What a Wonderful World”. Występował w duecie z wieloma znakomitymi artystami, między innymi z Billie Holiday i Ellą Fitzgerald.

Ludwik w innych językach

Imię Ludwik występuje między innymi w języku angielskim (Lewis, Louis), hiszpańskim (Luis), francuskim (Louis), a także włoskim (Luigi, Lodovico). W Finlandii i Danii przyjmuje formę Ludvig, a w Niemczech - Ludwig. W Portugalii mówi się na Ludwika Ludovico, a w Rosji i na Ukrainie - Ljudvig.

Patroni imienia Ludwik

Patronem mężczyzn o przywołanym imieniu jest święty Ludwik IX, król Francji. W literaturze hagiograficznej wymienia się również świętych, takich jak: Ludwik Beltram, Ludwik Aragoński, biskup Tuluzy, Ludwik Maria Grignion de Montfort czy Ludwik Zefiryn Moreau.

Przysłowia i cytaty z imieniem Ludwik

W języku polskim funkcjonuje kilka przysłów z imieniem Ludwik, na przykład: „Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka” albo „Na świętego Ludwika zboże z pola umyka”.

Ciekawostki o imieniu Ludwik

  • W 2020 roku imię Ludwik otrzymało 175 chłopców.
  • Imię Ludwik pojawia się często w kinematografii. Dobrym przykładem jest film pt. „Ludwig” w reżyserii Luchino Viscontiego.

Ludwik - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą Liczbą Ludwika jest 8.

Ludwik - szczęśliwy kamień

Talizmanem Ludwika jest magnetyt.

Ludwik - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Ludwika to szmaragdowy.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA