Teofil – znaczenie i pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe

Teofil to imię męskie pochodzenia greckiego. Noszący je mężczyzna jest bardzo pracowity, samodzielny oraz przyjacielski. Bliskie grono Teofila docenia jego prawdomówność, opiekuńczość i dyplomację. Zobacz, w jakim zawodzie sprawdzi się najlepiej!

Spis treści

Znaczenie imienia Teofil

Teofil to mężczyzna mądry, wiarygodny i pewny swoich możliwości. Zależy mu na dobrze płatnej pracy i tradycyjnej, szczęśliwej rodzinie. Od najmłodszych lat zachwyca swoją dyplomacją i szacunkiem do rozmówcy. Jest bardzo troskliwy, wyrozumiały oraz opiekuńczy. Chętnie pomaga rodzicom i troszczy się o młodsze rodzeństwo. To także pilny i niezwykle ambitny uczeń, którego wszędzie pełno. Teofil ma wiele zainteresowań, które skrupulatnie pielęgnuje przez całe swoje życie.

Teofil - pochodzenie imienia

Teofil to imię męskie pochodzenia greckiego. Oznacza kogoś, kto jest „miły Bogu”.

Zdrobnienia imienia Teofil

Do najpopularniejszych zdrobnień tego imienia należą: Teofilek, Teofiluś, Teofiluń, Teofilcio, Teoś, Filek, Filo, Filunio i Filuś.

Imieniny Teofila

Teofil może świętować imieniny 8 i 30 stycznia, 5 marca, 27 kwietnia, 19 maja, 22 lipca, 8 września, 2 i 13 października, 3 listopada oraz 20 grudnia.

Imię Teofil dla dziecka

Teofil to dość powolne, choć dobrze zorganizowane dziecko. Nigdy nie ucieka od obowiązków domowych, jest bardzo uprzejmym chłopcem, odpowiedzialnym nie tylko za siebie, lecz także za rodzeństwo. Rówieśnicy uwielbiają jego pomysłowość oraz fakt, że jest miły, pomocny i bezinteresowny.

Teofil - edukacja

Teofil to rozsądny i bardzo pracowity uczeń oraz student. Do swoich zadań podchodzi z wielkim zaangażowaniem i pasją. Ma umysł analityczny, dlatego szczególnie interesują go przedmioty ścisłe. Nie oznacza to jednak, że skupia się wyłącznie na nich! Każde zadanie szkolne jest dla Teofila niezwykle ciekawe i godne rozpatrzenia. Dzięki temu ma on wielką wiedzę na każdy interesujący go temat.

Teofil - rodzina i miłość

Teofil unika imprez, randek w ciemno i domówek w gronie obcych mu osób. Z tego względu miłość swojego życia pozna zupełnie przypadkiem lub dzięki bliskim znajomym. Jaka partnerka stanie się tą jedyną? Przede wszystkim cierpliwa, spokojna i stabilna. Wymarzony związek Teofila jest nie tylko oparty na szczerości i lojalności, lecz także pełen ciepła i wyrozumiałości oraz bardzo tradycyjny. Bliscy mężczyzny o tym imieniu muszą jednak pamiętać, że należy on do osób skrytych i mało komunikatywnych. Swoje uczucia i emocje gromadzi głęboko w sobie, przez co niektórym wydaje się zimny i niezaangażowany. Nic bardziej mylnego! Teofil jest niezwykle oddanym i szczerym ojcem oraz partnerem.

Teofil - predyspozycje zawodowe

Teofil jest mężczyzną pracowitym, solidnym i doskonale zorganizowanym. Sprawdzi się w zawodzie inżyniera, ekonomisty, księgowego, prawnika lub urzędnika. Będzie świetnym szefem i skrupulatnym pracownikiem. Ma też predyspozycje do wykonywania zawodu związanego z pomocą innym. Może być świetnym lekarzem, pielęgniarzem, psychologiem, psychiatrą lub opiekunem osób starszych. Odnajduje się również na stanowiskach wyższego szczebla. Tak naprawdę jest w stanie osiągnąć sukces w każdym wybranym przez siebie zawodzie.

Znane osoby o imieniu Teofil

Znane osoby o tym imieniu to:

 • Teofil - cesarz bizantyjski od 829 roku;
 • Teofil Morawski herbu Korab - polityk, członek Rządu Narodowego w powstaniu listopadowym;
 • Teofil Bogumił Dziama - podpułkownik pilot Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari;
 • Theophilus Howard - angielski arystokrata, drugi hrabia Suffolk;
 • Théophile Jeusset - bretoński publicysta i pisarz;
 • Teofil Lenartowicz herbu Pobóg - polski poeta, rzeźbiarz i etnograf;
 • Teofil Ociepka - malarz i teozof;
 • Wolfgang Amadeus Mozart (Amadeusz to odpowiednik imienia Teofil) - austriacki kompozytor, wirtuoz;
 • Wincenty Teofil Chościak-Popiel - biskup płocki i kujawsko-kaliski, a także arcybiskup metropolita warszawski.

Teofil w innych językach

Imię Teofil w innych językach to:

 • j. angielski - Theophil, Teophilus;
 • j. czeski - Teofil;
 • j. niemiecki - Theophil, Teophilus;
 • j. francuski - Théophile;
 • j. słowacki - Teofil.

Patroni imienia Teofil

Patronem tego imienia jest św. Teofil z Cezarei Palestyńskiej. Wspomnienie liturgiczne tego świętego Kościoła katolickiego przypada na 5 marca.

Przysłowia i cytaty z imieniem Teofil

Jednym z przysłów związanym z tym imieniem jest: „Żeby rozkochać w sobie Teofila, wystarczy jedna tylko chwila”.

Ciekawostki na temat imienia Teofil

Imię Teofil znane jest m.in. z felietonów, opowiadań i powieści Stefana Wiecheckiego, takich jak np.: „Helena w stroju niedbałem, czyli królewskie opowieści pana Piecyka”.

Teofil - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Teofila jest 4. To cyfra osób skromnych, pracowitych i zdolnych do poświęceń. Numerologiczne czwórki są wobec siebie bardzo wymagające i surowe, jednak dzięki uporowi zdobywają to, czego chcą. Lubią sprawdzone rozwiązania, rutynę i stabilność. Mają wielki talent organizacyjny i głowę pełną ciekawych pomysłów. Decyzje życiowe czwórek są zawsze dobrze przemyślane i bardzo rozsądne.

Teofil - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Teofila jest turkus. To kamień szczerości, lojalności i hojności. Ma duży wpływ na kreatywność, wyobraźnię oraz twórczość. Turkus chroni przed negatywnymi emocjami, lękiem i złą energią.

Teofil - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Teofila jest niebieski. To symbol spokoju, świeżości i uduchowienia. Oznacza też przywiązanie do tradycji i stabilizacji.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA