Sławomira: znaczenie i pochodzenia imienia, imieniny, numerologia, ciekawostki

Sławomira to rzadkie i mało spotykane imię w Polsce, co czyni je bardzo oryginalnym. Dziewczynki o tym imieniu są niezwykle twórcze i kreatywne. Chętnie przebywają wśród ludzi i kochają zajęcia, w których mogą wykorzystać swoje artystyczne zdolności. To rewelacyjne przyjaciółki, które nigdy nie zostawią osoby w potrzebie. Dodatkowo są wyjątkowo hojne i bezinteresownie niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują. To idealistki i niepoprawne romantyczki. Bystry umysł i wyjątkowo rozwinięte zdolności twórcze czynią z nich świetne uczennice, które z pewnością osiągną wysokie wyniki w nauce, a zdobytą wiedzę sprytnie wykorzystają w przyszłości.

Spis treści

Znaczenie imienia Sławomira

Sławomira to żeńskie imię, które składa się z dwóch członów: sław- oznaczającego sławę oraz -mir, tłumaczonego jako: „dobro”, „pokój”, „spokój”. Tym samym oznacza osobę, która sławi pokój, bądź człowieka, który słynie z opanowania i spokoju. Sławomira to osoba dobra i wielkoduszna, na którą zawsze można liczyć w trudnych chwilach.

Sławomira - pochodzenie

Sławomira to żeńskie, staropolskie imię słowiańskiego pochodzenia. W Polsce zaczęto go używać już około XIV wieku. Jego męskimi odpowiednikami są: Sławomir oraz Sławomiar.

Zdrobnienia imienia Sławomira

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Sławomira należą: Sławka, Sławusia, Sławna, Sławocha, Sławnica, Sławunia, Sławeczka, Sławcia, Sławomirka, Sławinka. Niektórzy stosują spieszczenie skupiające się jedynie na drugim członie imienia, tj.: Mira, Mirka, Mireczka, Mirusia, Mircia, Mirunia.

Imieniny Sławomiry

Sławomira obchodzi imieniny 23 grudnia. Wówczas w Kościele katolickim przypada wspomnienie świętego Dagoberta II, urodzonego w państwie frankijskim, wywodzącego się z dynastii Merowingów, która panowała w latach 676-679 w Austrazji. 23 grudnia to również czas wspominania innych świętych, takich jak: święci biskupi Iwo z Chartres oraz Torlak Thorhallsson czy błogosławiony hiszpański kapłan Mikołaj Factor.

Imię Sławomira dla dziecka

Sławomira to propozycja oryginalnego i mało spotykanego imienia dla dziewczynki. Obecnie w Polsce nie cieszy się ono popularnością wśród rodziców. Według oficjalnych danych statystycznych dla całego naszego kraju podanych na stronie gov.pl w roku 2020 nie nadano tego imienia nowo narodzonym dziewczynkom ani razu. To sygnał dla rodziców, którzy gustują w mało popularnych imionach i chcą, aby ich córeczka się pod tym względem wyróżniała. Według rejestru PESEL (stan na 31.01.2021) w Polsce imię Sławomira jako pierwsze nadano 4806 razy.

Sławomira - edukacja

Sławomira to numerologiczna trójka. Osoby spod tej liczby charakteryzuje przede wszystkim ogromna kreatywność i szalenie błyskotliwy umysł. Te cechy z pewnością pomogą Sławomirze w zdobywaniu wiedzy i późniejszym pięciu się po szczeblach kariery zawodowej. Numerologiczne trójki mają przy tym ogromny zapał do działania, chętnie uczą się nowych rzeczy i szybko chłoną wiedzę.

Sławomira - rodzina i miłość

W życiu prywatnym Sławomira jest bardzo oddana rodzinie i chętnie spędza z nią swój wolny czas. Charakteryzuje się ogromnym romantyzmem, choć nie jest stała w uczuciach. Szybko się nudzi i jeśli do związku wkradnie się rutyna, wysoko prawdopodobne jest, że odejdzie od partnera w poszukiwaniu kolejnych miłosnych uniesień. Warto jednak wspomnieć, że póki Sławomira trwa w stałej relacji, jest całkowicie oddana ukochanemu.

Sławomira - predyspozycje zawodowe

Ze względu na to, że Sławomira jest wyjątkowo kreatywna i płodna twórczo, z pewnością bardzo dobrze poradzi sobie w typowo artystycznych zawodach. Swoją wyjątkową aktywność i predyspozycje zawodowe może wykorzystać na takich ścieżkach kariery, jak: aktorka, piosenkarka, projektantka mody, malarka. Sławomira uwielbia towarzystwo ludzi i opowiadanie im ciekawych historii, dlatego też może spróbować swoich sił np. jako podróżniczka, dziennikarka, stand-uperka czy przedstawicielka mediów.

Znane Sławomiry

Znane Sławomiry w Polsce to takie osobistości, jak:

  • Sławomira Walczewska - polska działaczka społeczna, redaktorka, publicystka, tłumaczka. W połowie lat 80. XX wieku była czynną uczestniczką ruchu feministycznego w Krakowie. Nauczała na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu gender studies.
  • Sławomira Łozińska - aktorka filmowa i teatralna. Grała między innymi w takich produkcjach, jak: Ojciec Mateusz, Plebania, Przedwiośnie, M jak miłość, Złotopolscy, Klan, Ballada o Januszku, Cudzoziemka, Policjanci, Na dobre i na złe, Pitbull, Hotel 52.
  • Sławomira Kazimiera Wronkowska-Jaśkiewicz - wykładowczyni akademicka, prawniczka, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Członkini monopartii Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. W roku 1996 została odznaczona Polonia Restituta, Orderem Odrodzenia Polski.

Sławomira w innych językach

Imię Sławomira w innych krajach jest dość mało popularne. W języku rosyjskim i ukraińskim ma zapis: Славомира (Slavomira), czeskim, islandzkim, bułgarskim: Slavomira.

Patroni imienia Sławomira

W dniu imienin Sławomiry w katolickim Kościele obchodzi się wspomnienie świętego Dagoberta II, ostatniego samorządnego władcy Austrazji z dynastii Merowingów. Jego osoba już od najmłodszych lat życia charakteryzowała się pobożnością i wyjątkową łagodnością. Dagobert II był bardzo wykształconym i inteligentnym władcą. Po jego śmierci czczono go jako męczennika, a ośrodkiem jego kultu stał się klasztor Stenay.

Ciekawostki o imieniu Sławomira

Od imienia Sławomira powstały nazwy dwóch miejscowości: Sławka Wielka i Sławka Mała. Pierwsza z nich usytuowana jest w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to niewielka wieś, gdyż liczba jej mieszkańców nie przekracza 300. Według administracyjnego podziału Polski w latach 1975-1998 należała ona do województwa olsztyńskiego. Sławka Mała z kolei położona jest w powiecie nidzickim, również w województwie warmińsko-mazurskim.

Sławomira - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Sławomiry jest liczba 3. Według numerologii jest to cyfra jej imienia i oznacza osobę zawsze uśmiechniętą, z pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi. Sławomira jest bardzo oddana rodzinie i ma w sobie wrodzoną potrzebę pomagania innym. Numerologiczne trójki dążą do perfekcji, nieustannie muszą działać. Są przy tym nad wyraz kreatywne i twórcze. Doskonale odnajdują się we wszelkich artystycznych przedsięwzięciach.

Sławomira - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem numerologicznej trójki jest turkus, nazywany kamieniem niebios bądź zwycięstwa. Należy on do najstarszych szlachetnych kamieni o charakterystycznej błękitnozielonej barwie. Turkus symbolizuje cenne w życiu wartości, takie jak: szczerość, oddanie, hojność, bezwarunkowość. Jako talizman wzmaga kreatywność i wyobraźnię, a także pomaga spełnić najskrytsze pragnienia. Wierzy się również, że chroni od przed nieszczęśliwymi wypadkami na drodze.

Sławomira - szczęśliwy kolor

Ze względu na to, że szczęśliwym kamieniem Sławomiry jest turkus, można się pokusić o stwierdzenie, że kolorem, który przyniesie jej pozytywne wibracje, będzie barwa turkusowa. Jest to mieszanka błękitu z zielenią, co czyni ją rewelacyjną mieszanką spokoju i życiowej energii. Przez niektórych turkus nazywany jest kolorem prawdy i mądrości. Symbolizuje jasność umysłu i otwarcie go na nowe doświadczenia. Barwa turkusowa działa kojąco na zmysły niczym zielona trawa i błękitne niebo. Kolor oprócz właściwości uspokajających i relaksacyjnych doskonale poprawia nastrój.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA