Imiona słowiańskie dla dziewczynek i chłopców
fot. AdobeStock

Imiona słowiańskie: żeńskie i męskie [znaczenie popularnych imion staropolskich]

Imiona słowiańskie obecnie nie cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców, a szkoda, ponieważ znaczenie wielu z nich jest naprawdę godne i wróżące dziecku świetlaną przyszłość.
Milena Oszczepalińska
Imiona słowiańskie dla dziewczynek i chłopców
fot. AdobeStock
Obecnie najpopularniejszymi imionami dla dzieci są Zuzanna dla dziewcząt oraz Antoni dla chłopców. Trudno szukać wśród kilkulatków Czesława czy Bogumiły. Przez lata jednak to właśnie imiona słowiańskie cieszyły się największym uznaniem rodziców. Imiona te zawsze niosły ze sobą jakąś treść, przesłanie dla dziecka na przyszłość. Ciekawe, czy wiecie, jakie jest ich prawdziwe znaczenie. Przedstawiamy te imiona słowiańskie, które wciąż, choć rzadko, są nadawane dzieciom.

Imię słowiańskie musiało coś znaczyć

Zgodnie z tradycją docelowe imiona Staropolanie nadawali dzieciom dopiero, gdy te kończyły 7. rok życia. Odbywał się wówczas rytuał zwany postrzyżynami. Starano się, aby nowe imiona przynosiły dzieciom szczęście, sławę i uznanie, stąd wiele z nich ma właśnie cząstkę „-sław”.

Co ciekawe, pierwotne imiona, te nadawane noworodkom, również coś oznaczały, ale były to raczej określenia negatywne. Klasycznym przykładem jest imię „Niemoj”, co oznacza dosłownie „nie mój”. Która mama chciałaby nazwać tak syna i od razu przyznać się, że go nie uznaje? Obecnie żadna, ale w tamtych czasach takie imię miało chronić dziecko przed silami nieczystymi. Miało zatem nieco magiczny charakter. Również te imiona nadawane po postrzyżynach były swego rodzaju wróżbami, ale zazwyczaj bardzo pozytywnymi, niosącymi nadzieję na wielkie rzeczy.
Redakcja poleca: 5 rad jak wybrać imię dla dziecka
Czas ucieka, brzuch rośnie, a ty wciąż nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka? Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając imię dla dziecka.

Męskie imiona słowiańskie

Wśród imion słowiańskich nadawanych chłopcom wciąż aktualne, choć nieco archaicznie brzmiące, są:

Żeńskie imiona słowiańskie

Zazwyczaj Słowianie tworzyli imiona dla kobiet od imion męskich. Dodawali do nich końcówkę „-a”. Tak powstały np. imiona
Ich znaczenie było identyczne jak znaczenie męskich odpowiedników.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Popularne tematy