imiona nie kończące się na a
fot. Adobe Stock

Imiona żeńskie niekończące się na a – czy można nadawać w Polsce [przykłady]

Imiona żeńskie niekończące się na „a” należą do wyjątków w języku polskim. To nieliczna grupa imion, które jeszcze do niedawna trudno było nadać dziecku w Polsce. Wyjaśniamy, dlaczego nie były akceptowane przez urzędników i podajemy przykłady imion żeńskich bez litery a na końcu.
Małgorzata Wódz
imiona nie kończące się na a
fot. Adobe Stock
Imiona żeńskie niekończące się na „a” to rzadkość wśród imion nadawanych w Polsce. Nieliczne imiona żeńskie zakończone spółgłoską lub inną samogłoską nie są jedynie efektem nowej mody. Niektóre mają ugruntowane miejsce w polszczyźnie od bardzo dawna.

Skąd się bierze problem z imionami żeńskimi bez a na końcu

Imiona żeńskie zakończone na „a” mają tę zaletę, że pasują do systemu gramatycznego naszego języka oraz jednoznacznie wskazują na płeć. Z tego względu jeszcze do niedawna imię żeńskie bez a na końcu trudno było nadać dziecku urodzonemu w Polsce. Zgodnie z zasadami, którym hołdowali urzędnicy w urzędach stanu cywilnego, imię powinno w sposób jednoznaczny określać płeć dziecka.

Czasy jednak się zmieniają, w Polsce pojawia się coraz więcej imion obcego pochodzenia. To nie tylko kwestia mody, ale również większego otwarcia Polski na świat i inne kultury, funkcjonowania w naszej przestrzeni mieszanych małżeństw, zamieszkiwania przez Polaków poza granicami kraju, a być może także... zmieniającego się podejścia do kwestii płci. Z tego względu rośnie zainteresowanie oryginalnymi imionami żeńskimi, także tymi, które nie kończą się na a, jak wszystkie polskie rzeczowniki. Nota bene – skoro mamy w języku polskim rzeczowniki rodzaju żeńskiego niekończące się na „a”, np. moc i radzimy sobie z ich odmianą, to równie dobrze poradzimy sobie z imionami żeńskimi bez „a” na końcu. 

Imiona żeńskie nie kończące się na a w Polsce

Imiona żeńskie bez „a” na końcu, które funkcjonują w polszczyźnie, pochodzą z innych języków. Niektóre są jednak bardzo mocno zakorzenione w naszej kulturze. Do najstarszych imion niekończących się na „a” należą np.:
  • biblijne imię Miriam, noszone przez starszą siostrę Mojżesza,
  • Beatrycze, imię bohaterki słynnej Boskiej Komedii Dantego,
  • Nel, imię znanej postaci z powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy.

Radę Języka Polskiego dopuszcza możliwość nadawania niektórych imion żeńskich bez litery „a” na końcu.  Takie stanowisko ekspertów znalazło wyraz w opublikowanym w 2007 roku aneksie do obowiązującego wykazu imion. Warto pamiętać, że to nie specjaliści od polszczyzny, ale urzędnicy w urzędach stanu cywilnego podejmują decyzję o nadaniu imienia dziecku. Rada Języka Polskiego wydaje jedynie zalecenia, może również wydać opinie o formie proponowanych imion.

Imiona żeńskie niekończące się na a – przykłady

W aneksie Rady Języka Polskiego znalazły się następujące imiona żeńskie niekończące się na „a”:
  • Abigail
  • Karmen
  • Nel
  • Noemi

Wśród imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca, znalazły się 3 imiona (a dokładnie formy imienia Nikola) bez literki a na końcu:
  • Nicol
  • Nicole
  • Nikol 

Szukając oryginalnego imienia dla dziecka należy pamiętać, że nadal obowiązuje zalecenie, że imię nie może ośmieszać dziecka. Warto wybrać nie tylko imię naszym zdaniem ładne, ale przede wszystkim takie, z którym dziecku będzie dobrze się żyło.  

Zobacz także:
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy